"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2025 Брой 15, 17-23.04.2025 г.

Образователни приключения за малки и големи

Стела Маринова от Стела Маринова
17-04-2025
in Брой 15, 17-23.04.2025 г.
A A
Снимки „Ученически отдих и спорт“

Различни лагери, развиващи способностите на учениците чрез разнообразни извънкласни и извънучилищни дейности, спортни лагери и състезания, езикови ваканции, обучителни семинари, младежки събрания, конференции и фестивали, ученически и студентски планински походи, експедиции и излети сред природата. Богатата палитра от занимания за малки и пораснали се организира от „Ученически отдих и спорт“ ЕАД към Министерството на образованието и науката. Дружеството стопанисва и експлоатира ученически бази и имоти, спортни съоръжения, изпълнява туроператорска и агентска дейност. Екипът има дългогодишен опит в настаняването и обгрижването на ученически групи при провеждането на зелени и бели училища, морски и планински ваканции, организирането на автобусни екскурзии в България, обучителни ваканции и други мероприятия.

Двудневни и тридневни образователни и спортни приключения за малки и големи ученици организират от дружеството „Ученически отдих и спорт“ към Министерството на образованието и науката. Те включват както посещения на културни, исторически и природни забележителни в избрания регион, така и разнообразие от обучителни и спортни активности в базата за нощувка.

Училищата от цялата страна могат да избират между два варианта за двудневна екскурзия, на която да заведат своите възпитаници. Първият включва посещение на Археологическия музей в Сандански и на античния град Хераклея Синтика с нощувка в база „Мрамор“ – Сандански. Втората екскурзия се нарича „По следите на миналото“ и включва спирки в двореца „Царска Бистрица“ и Цари Мали град, като нощувката е в база „Шумнатица“ – Боровец. Допълнителна възможност за двудневно приключение е „Пещерно-изследователска експедиция „Бачо Киро“ с нощувка в база „Видима“ – Априлци, на Дружеството.

Вариантите за тридневни занимания с акцент върху образователната и спортната дейност за децата са три.

Учениците могат да се включат в „Приключенска академия“ в Рила или Централен Балкан, като нощувките са съответно в базите „Шумнатица“ – Боровец, и „Видима“ – Априлци. Другият вариант е зелено училище с нощувка в база „Мрамор“ – Сандански.

„Целта на двудневните и тридневните програми е да ангажираме децата по време на престоя им както с различни обучителни и спортни дейности, така и да им подсигурим посещения на исторически и природни забележителности, паркове, екопътеки, пещери, които се намират в района на избраната от тях база“, споделя пред „Аз-буки“ изпълнителният директор на „Ученически отдих и спорт“ доц. д-р Илия Гътовски.

И допълва, че във всички бази е осигурен достъп до интернет, но увлечени в заниманията, децата забравят за телефоните.

За да дават възможност на учениците едновременно да почиват сред природата и да се забавляват, от Дружеството подсигуряват инструктори, които да водят образователните и спорните активности в базите.

Сред тях има планински водачи, водни спасители, специалисти по алпийско катерене, спалеолози и пещерняци, ръководители по народни танци.

„Инструкторите организират по няколко занимания за учениците по време на двудневните и тридневните програми. Някои от тях са с обучителна цел – разказват на децата за историческите обекти. Други дейности са насочени към придобиване на умения и знания в областта на планинарството и пребиваването сред природата, които са необходими от ранна детска възраст“, посочва доц. Гътовски.

Инструкторите преценяват какви да бъдат заниманията по време на двудневните и тридневните програми спрямо възрастта на децата,

допълва и Васка Костадинова, специалист „Маркетинг и реклама“ в Дружеството. Дава за пример, че през миналата година най-малките участници в заниманията са от детска градина в Сандански и програмата е адаптирана специално за тях.

Двудневната екскурзия в Сандански започва с образователна лекция за региона. Първия ден децата посещават Археологическия музей в града и се разхождат в живописния градски парк „Св. Врач“, а вечерта завършва със забавна дискотека. Вторият ден започва с утринна гимнастика и продължава с посещение на античния град Хераклея Синтика, съпроводено от образователна лекция.

Екскурзията с нощувка в Боровец започва с надникване в царските покои в „Царска Бистрица“ и опознаване на планинския курорт. Вечерта е организирана дискотека с развлекателни игри. След утринна ведрина на втория ден децата се отправят към Цари Мали град, където се запознават с легендата за римската крепост.

Първият ден от пещерно-изследователската експедиция включва преминаване през пътеката на Индиана Джоунс и три лекции – „Планински трекинг и движение в планината“, „Пещерите – подземни богатства на България“ и „Какво се крие под земята?“. В рамките на втория ден приключенците ще се запознаят с района на Дряновския манастир и ще влязат в лабиринта на пещерата Бачо Киро.

Още по-разнообразни са дейностите, които могат да бъдат организирани за децата по време на тридневните спортно-обучителни програми. Заниманията през първия ден от зеленото училище в Сандански включват образователна лекция за региона, забавни опознавателни, както и щафетни игри, обучение за работа с карта и компас и полезни практики за пребиваването на открито и справянето в трудни ситуации. Вечерта е организирана викторина. Въпросите за нея се подготвят спрямо съответната група.


Вторият ден започва с интерактивна игра „Парк „Свети Врач“. Останалата част от деня преминава в творчески занимания – арт работилница, театрално занимание „Сцена на вековете“ и за финал – Вечер на таланта.

Дейностите през последния ден включват турнир от типа „Игри на волята“ и по избор посещение на минерален басейн с плажуване или на Археологическия музей в Сандански. Последната вечер има и дискотека.

Заниманията в Боровец или Априлци започват с лек преход, който съчетава живописни гледки и няколко игри, през които децата преминават, следвайки вярната пътека от отборната карта. Вечерта се събират край лагерния огън, за да научат любопитни истории, факти и легенди за региона, в който се намират.

Програмата за всеки от следващите два дни включва и по една лекция с практически елементи. Едната учи децата какви действия да предприемат при бедствия и аварии, а другата – как да окажат първа помощ на пострадал. Костадинова допълва, че в базите в Шумнатица и в Сандански има конферентни зали. Те дават възможност да се провеждат занимания, ако метеорологичните условия не позволяват те да бъдат навън. Така палатките вместо навън могат да се разпъват вътре, ако вали.

Приключенията в Априлци и Боровец включват още турнир тип „Игри на волята“, пътеката на Индиана Джоунс (компилация от няколко приключенски въжени елемента в гората), лабиринт на времето „Руническите символи“, стрелба с лък и приключенската игра „Търсене на съкровище“. След изпълнените с дейности дни за децата са организирани дискотека и вечер на таланта.

Възможността в базите да бъдат настанявани само училищни групи, привлича учениците, тъй като децата могат да изразяват емоциите си, да тичат и да играят, без да се съобразяват с външни туристи.

Всяка от базите предлага различни удобства.

„Шумнатица“ в Боровец има капацитет до 140 деца и разполага с 26 дка двор, който позволява организирането на различни игри. Между дърветата е направен и импровизиран амфитеатър с пейки и сцена, който дава възможност вечер гостите да покажат своя певчески, танцувален или комедиен талант. „Видима“ в Априлци е с капацитет от 55 души и има два терена – за баскетбол и за тенис на корт. „Мрамор“ в Сандански е за 70 души и се намира в непосредствена близост до спортната база в града и на 10 минути пешеходно разстояние от центъра.

Изпълнителният директор на „Ученически отдих и спорт“ уточнява, че тематичните програми се различават от летните 10-дневни лагери, които предлагат от Дружеството, защото включват цялостна организация – от застраховките и транспорта (при желание от групата) до подсигуряването на пълен пансион от три хранения, нощувка и инструктори, които да водят спортните занимания за децата и беседите по време на посещение на историческите забележителности.

Двудневните екскурзии са на цена от 59 лв., а „Пещерно-изследователска експедиция „Бачо Киро“ – 110 лв. „Приключенска академия“ и зеленото училище са по 159 лв. за трите дни. Транспортът до населеното място на училището, застраховката и входните такси за посещения на обектите не са включени в цената.

Your Image Description

Свързани статии:

За чисти вълни и плажове Ученическите екскурзии – с образователен маршрут Нови детски площадки и игрище в ясла „Моряче“ Може ли работодателят да дава социални придобивки в натура?

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Извън часоветеизвънкласна дейностизлет в планинатаученически екскурзииученически туристически лагери

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Енергия за бъдещето

Next article

Ученици в Тетевен с идея за ергономичен стол

Next article
Ученици в Тетевен с идея за ергономичен стол

Ученици в Тетевен с идея за ергономичен стол

Петокласници и шестокласници създават код за изкуствен интелект

Петокласници и шестокласници създават код за изкуствен интелект

11 училища със съвместна лаборатория по изкуствен интелект, технологии и умения за новата реалност

11 училища със съвместна лаборатория по изкуствен интелект, технологии и умения за новата реалност

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 2/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1s/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 3s/2023, Volume 31

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"