Четири директори бяха отличени от МОН с годишните награди „Св. Иван Рилски“. Тази година те бяха връчени от заместник-министъра на образованието и науката д-р Емилия Лазарова на Тодорка Русинова, директор на ОУ „Светлина“ в с. Тополица, област Бургас, Емилия Иванова, директор на столичната Национална търговско-банкова гимназия, Даниела Пелтегова, директор на ОУ „Никола Парапунов“ – Разлог, и на Евгени Ангелов, директор на НУ „Христо Смирненски“ – Бяла Слатина.
Наградите „Св. Иван Рилски“ се връчват традиционно в Деня на Св. равноапостоли Кирил и Методий в Рилския манастир. Те се присъждат на
изявени директори на училища за високи постижения в професионалната дейност и принос в развитието на образователното дело.
Тазгодишните награди са определени сред 24 предложения след прецизна работа на комисия в МОН.
Отличените директори получиха грамоти, икони на св. Иван Рилски и парична награда в размер на 1000 лева.
Церемонията по награждаването започна с молебен за успех на учители и ученици, отслужен от игумена епископ Евлогий.
„Училищният директор не е просто ръководител – той е лидер, визионер и обединител. Благодарение на вашата всеотдайност, училищата, които ръководите, се утвърждават като средища на знание, сбъднати мечти и постижения“, обърна се към директорите зам.-министър Лазарова.
Тя подчерта
важната роля на наградените училищни ръководители в подкрепата на креативни учители,
в развитието на талантите и уменията на учениците в практически области, в прилагането на успешни практики в цялостния образователен процес, както и в ефективната комуникация и приобщаване на родителите.
„С Вашия труд Вие не само развивате вашите училища, но и давате приноса си за развитие на цялата система“, каза още зам.-министърът.
Тодорка Русинова е вдъхновяващ лидер, поставяйки на преден план креативността и иновациите в основата на образователния процес в с. Тополица. Под нейно ръководство се създава среда, която насърчава експериментирането с нови педагогически подходи, като същевременно стимулира преподавателите да излизат извън рамките на традиционните методи на обучение. Умението на директорката Русинова за екипност, сътрудничество и комуникация е ключово за изграждането на устойчиво развитие в управлението на ОУ „Светлина“.
Проектът „Дигитална зона по математика, науки и изкуства“, финансиран чрез конкурс „Училища на Бъдещето“ на фондация „Америка за България“, е отправната точка към STEM обучението много преди това да се превърне в приоритет в национален мащаб. Изградени са кабинети с бързо трансформиращи се учебни зони, оборудвани със съвременни компютърни системи, интерактивни дъски, електронни устройства за лабораторни изследвания и опити, осигурени са персонални устройства за всеки ученик и конферентно оборудване от висок клас.
Емилия Иванова е дългогодишен директор на Националната търговско-банкова гимназия – най-голямото професионално училище в страната. В гимназията, която е иновативно училище, има условия за екипност, сътрудничество и ефективна комуникация между участниците в образователния процес.
С помощта на Училищното настоятелство в гимназията започва проект „Интегративно практическо обучение“ за намиране на работодатели за провеждане на ефективно практическо обучение на учениците. Започвайки през 1997 г. с три учебни банки и един спонсор – БНБ, понастоящем гимназията има 56 ментори и спонсори на учебните предприятия – банки, фирми и застрахователни компании.
НТБГ участва в международните състезания на световната мрежа Pen Worldwide и възпитаниците й участват в десетки състезания в САЩ, Швейцария, Франция, Германия, Австрия, Словакия, Финландия Испания. От тях те печелят повече от 300 лични и отборни награди.
Учениците се представят отлично и на Международния панаир на учебно-тренировъчните фирми, който се провежда в Пловдив, като през годините печелят поредица от награди.
Даниела Пелтегова е директор, постигнал високи резултати в професионалната си дейност и с принос в развитието на образованието в област Благоевград.
През годините е утвърдила модел на поведение на толерантност и уважение между ученици, учители и родители, модернизира учебния процес и целенасочено работи за внедряване на иновациите в учебния процес. Под нейно ръководство в образователния процес системно се прилагат иновативни подходи, които водят до формиране на ключови компетентности и STEM умения.
Всички учители работят в екип и се подкрепят, за да усъвършенстват професионалните си компетенции. Родителите се включват в различни инициативи – поддържане на модерна учебна среда, подкрепа на талантливи ученици за участие в национални състезания и олимпиади и др.
Директорката Пелтегова последователно работи по изпълнение на Механизма за обхват на децата и учениците. Огромен успех е, че всички ученици, включително и от уязвимите групи, посещават редовно училище.
Ръководеното от Евгени Ангелов Начално училище „Христо Смирненски“ в Бяла Слатина е средище на надежда и възможности за деца от уязвими групи. Той успява да изгради позитивна среда за образование, в която всяко дете е прието, подкрепено и мотивирано да учи и да мечтае. Участвал е в множество дейности за повишаване на професионалната си компетентност в областта на организацията и управлението на образованието.
Доказан лидер, който поощрява реализирането на образователни иновации и споделяне на добри практики. Ангелов има принос за развитието на учителите не само в своята институция.
В образователната институция е изграден успешен модел за превенция на отпадането.
Реализира се целенасочена и последователна работа по обхвата на учениците. Всекидневно се проследява присъствието на учениците в учебните часове и при необходимост се предприемат своевременни действия за изясняване на причините за тяхното отсъствие.
В тържеството в Рилския манастир участваха и ученици от областите Благоевград и Кюстендил, учители и началници на РУО.