Част от въпросите, на които учените търсят отговори, са на какво се дължи мащабното магнитно поле на Слънцето и кое предизвиква ускорението на слънчевия вятър.
Как тези частици от покой стигат до 1000 км в час за кратко време? Кое предизвиква нагряването на слънчевата корона до милиони градуси в рамките на около хиляда километра разстояние? Как се ускоряват слънчевите лъчи? И кое, като цяло, предизвиква слънчевите изригвания?
Част от отговорите ще дойдат след приключване на две мисии до Слънцето. Първата е „Паркър Солар Проуб“, изстреляна през август 2018 г. и вече преминала изключително близо до Слънцето, на 34 слънчеви радиуса – по-близо от което и да е друго тяло, създадено от човек. Това е и нейният девиз – мисия, която ще докосне Слънцето.
В момента се подготвя нова мисия до Слънцето, наречена „Солар Орбитър“ (Solar Orbiter) – проект на Европейската космическа агенция. Изстрелването й ще бъде през февруари 2020 г. Телескопите на борда на тази сонда ще могат да наблюдават детайли с резолюция от 180 км на повърхностна на Слънцето, около три пъти по-добра от резолюцията съществуващите космически слънчеви телескопи.
Уникална възможност за научни изследвания ще бъдат периодите, в които двата сателита ще обикалят Слънцето и ще го наблюдават едновременно.
Четете повече в бр. 6, 7-13 февруари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg