По света писаните яйца се подаряват не само за Великден,
но и за годежи, сватби и различни семейни поводи
Д-р Ваня ВЕЛКОВА
Наш кореспондент в Берлин
Предполагам, че повечето от вас са виждали прекрасните великденски яйца от Ихтиманско и Велинградско, изписани по съхранените до днес стари български техники. На тези яйца греят цветя и здравец, пеперуди и птици… Разпознаваме символиката на слънчевите орнаменти, кръста и хармоничните цветови комбинации… Тези яйца са си наши, български, родни и свидни, частица от нашите обичаи, история и култура…
Но знаете ли колко различни могат да бъдат яйцата по света и колко различни са поводите, за които хората подаряват яйца? В дните преди Великден ще разкажа за яйцата на някои други народи по света.
В Полша, Чехия, Словакия, Унгария и Австрия се изработват така наречените „ажурни“ или още „перфорирани“ яйца. Черупките на кухи кокоши или гъши яйца са истински феерични дантели… Ажурните яйца ни удивляват със своята прозрачност и ефирност. Тези яйца бележат своя апогей в периода на модернизма и в миналото са били изработвани предимно в градските среди. Хората съхранявали яйцата като скъпоценни бижута и дълги години разкрасявали с тях домовете си. Днес всеки може да ги притежава и безконечно да се любува на изящното им сияние.
В някои региони на Чехия и Словакия апликират боядисаните яйца с парченца от слама. Хиляди слънца греят по яйцата!
Великденските яйца на лужишките сърби (западнославянски народ, днес малцинство в Германия) се боядисват в петъчния ден преди Възкресение Христово. Събрани около масата жени, мъже, деца, стари и млади рисуват пъстри яйца, съблюдавайки най-строго традицията относно цветовете и мотивите. Яйцата се рисуват с писец от гълъбово или гъше перо с восъчна техника. Други техники са издраскване и разяждане. В село Шлайфе в региона на Бауцен например яйцата са предимно пъстроцветни. Разменят се за Великден, подаряват се на първокласника, на абитуриента, за годеж и за сватба…
Също в Германия, в региона на Хесен, от далечни времена се майсторят яйца с писма. За целта се използва кухо гъше яйце, чиято черупка красиво се изписва с цветя. На черупката се издълбават две дупки странично и един продълговат шлиц. След това внимателно в яйцето се поставя „механизъм“, на който се навива писмо от хартия. Посредством механизма писмото се прибира в яйцето и изважда от него. Навремето момите написвали в писмото едно свое желание и го поставяли под възглавницата си. Казват, че желанията им се сбъдвали.
Във Венеция и до днес се изработват яйца, целите обвити с мрежи от стъклени перли. Не зная колко време е нужно, за да се изработи такова яйце, но мога да ви уверя, че съзрете ли го, веднага ще ви отведе в мислите към дворците на Венеция и изтънчените маниери.
Яйцата с мотиви от Жостово в Русия са истински произведения на изкуството! Приказки, сътворени с четка, любов към природата и детайлите… Живописта от Жостово съществува от 1825 г. Не само в далечното минало, но и до днес на шедьоврите на майсторите от Жостово се възхищават ценители на изкуството от целия свят.
В румънската област Буковина рисуват прелестни яйца с писец и восък. Всяко от тези яйца е един малък свят, изпълнен с най-фини орнаменти и символика. Използват се кухи кокоши, патешки или гъши яйца.
В някои региони на Словения и до днес съществува традицията писаните кухи яйца да се подаряват както за Великден, така и за Коледа. Искам да ви споделя, че коледното дърво, украсено с яйца, е удивително!
В Мароко се изработват яйца от арагонит и селенит. Изрисувани са джамии, човешки фигури…
В Непал хората изработват яйца от вълна, като ги декорират с мотиви от флората. Яйцата подаряват за семейни поводи и като талисман.
В Египет можем да видим стъклени яйца, украсени с фолклорни мотиви.
В Кения и Танзания яйца се издялкват от камъка стеатит.
А по тях са изрисувани грациозни антилопи и жирафи, носорози, баобаб…
В Южна Африка са „специалитет“ инкрустираните щраусови яйца и „плетените“ яйца. Зебри, жирафи, щрауси и носорози „препускат“ по яйцата и за да може често да се наслаждават на тази красота, хората ги подаряват на близки и приятели.
В Тайланд изработват яйца от бамбук. Можем да ги разпознаем по белите, сините и златни вълнообразни мотиви.
В Индия и Пакистан яйцата са от дърво. Рисуват ги с най-пъстри цветове и златни щрихи. Приготвят ги за годеж, сватба или друг важен семеен повод.
В Кашмир яйцата са изработени от папиемаше – леки като перца, цветни, слънчеви и лъчезарни…
В Китай яйцата са от метал, порцелан, стъкло… Виждали ли сте яйца, които са изрисувани не отвън, а отвътре?
В Япония майсторите извайват най-фини рисунки на черупката на кухи кокоши яйца. Тези фантастични крехки миниатюри ни смайват с фееричността си!
В Австралия аборигените рисуват тъмнозелените яйца на щрауса ему. Майсторят се яйца и от дървото банксия.
В Малайзия се изработват яйца от мидени черупки.
В Сингапур на сватба се подаряват истински позлатени кокоши яйца.
В Перу в яйцата са приютени фигурите от яслата на Христос.
Светът на яйцата е безкраен. Толкова безкраен, колкото безкрайна е човешката фантазия, колкото безкраен е стремежът на хората към творчество и красота, мир и добро, здраве, щастие и дълъг живот…
Весели Великденски празници!
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg