Добре планираните и целенасочени инвестиции могат да осигурят устойчиви и конкурентоспособни образователни системи
Изготвянето на насоки за реализирането на социалните права обсъдиха европейските лидери на срещата на високо равнище в Порто. Конференцията се проведе в три сесии, които се фокусираха върху проблемите на заетостта и работните места, уменията и иновациите, благосъстоянието и социалната закрила. Българският еврокомисар Мария Габриел взе участие в работната сесия „Умения и иновации“.
„Уменията и иновациите са взаимосвързани. Те са ключът към бъдеща конкурентоспособна Европа в световен мащаб и към постигане на екологична и цифрова икономика. Над 70% от европейските дружества съобщават за недостиг на работна ръка с нужните умения. За да развием иновациите, са нужни таланти, които да притежават нужните умения за създаване на иновации, водещи до нови работни места. Затова подходът трябва да е цялостен, адресиращ мерки във всеки един етап на образователния процес от ранна детска възраст през началното, средното и висшето образование до възможностите за преквалификация и учене през целия живот. Това ще ни позволи да подобрим прехода от образователните системи към пазара на труда“, заяви Мария Габриел.
За всеки един етап, на който се налага да бъдат взети мерки, българският еврокомисар даде конкретни примери на действия, заложени в инициативите ѝ за изграждане на Европейското образователно пространство и новия План за действие в областта на цифровото образование. Например инициативата Connectivity4School ще подобри достъпа и цифровата свързаност на училищата, включително в селските райони. Ще бъде поставен специален акцент върху цифровите умения и създадена мрежа от центрове за цифрово образование. На инициативата „Европейски университетски алианси“ пък се разчита да подпомогне трансформацията на висшето образование за осигуряване на нужните умения за динамично променящия се пазар на труда.
Преди срещата на върха в Порто Мария Габриел участва и в първото заседание на експертната група по качеството на инвестициите в образованието и обучението. Експертите ще направят анализ като част от мерките за превръщане на европейското образователно пространство в реалност до 2025 г.
Групата включва 15 експерти в областта на образованието и обучението от различни държави членки. България е представена от доц. д-р Мария Нейчева от Бургаския свободен университет.
„Добре планираните и целенасочени инвестиции могат да осигурят устойчиви и конкурентоспособни образователни системи. Експертната група ще съсредоточи анализа си върху три ключови области: учители и преподаватели, образователна инфраструктура и цифрово образование. Амбицията ни е да бъдат намерени иновативни и прагматични решения за преодоляване на настоящите предизвикателства и осигуряване на по-устойчиви и приобщаващи системи за образование и обучение“, каза Мария Габриел.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg