Най-новата рожба на учените е проект за създаване на иновативни имунопротективни храни
Интервюто взе
Деляна ЛУКОВА
– Г-н Ректор, преди броени дни Университетът по хранителни технологии направи генералния директор на Международната организация по лозата и виното (OIV) Пау Рока „Доктор хонорис кауза“. Г-н Рока е инициатор за разработване на нова магистърска програма – „Технология на виното и високоалкохолните напитки“. Как се стигна до договорката тя да е под егидата на OIV и кога стартира обучението?
– Г-н Рока е не само инициатор за разработването на новата магистърска програма, негова е и идеята обучението да се провежда под егидата на Международната организация по лозата и виното. Вече има решение на Академичния съвет на УХТ обучението да стартира в началото на 2022/2023 учебна година. Програмата ще е двегодишна, предвидено е лекционните курсове да се водят от преподаватели от катедра „Технология на виното и пивото“ в УХТ и на експерти в сферата от Германия, Франция, Италия и Испания.
С нейното въвеждане УХТ ще бъде третият университет в света, след Университета на Монпелие във Франция и Университета „Дейвис“ в САЩ, който ще присъжда дипломи с етикета на OIV. И тази огромна чест за висшето училище и отлична възможност за студентите от Балканския полуостров, Черноморския регион и Кавказ дължим на г-н Рока. В знак на нашата признателност той беше удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на УХТ.
– Приехте първия випуск в изнесения образователен център, който УХТ откри във Велико Търново. Каква ниша запълвате, глад за какви кадри има в региона?
– Целта е повишаване квалификацията на кадрите за сферата на леката и хранително-вкусовата промишленост и насърчаване цялостното развитие на тези сектори, които са с висок приоритет и дял в местната икономика.
Друга пряка полза е повишаването на предлагания във Велико Търново туристически продукт. Само в града развиват дейност над 800 обекта – заведения за хранене и развлечения. Създаването на новата образователна институция е по инициатива на кмета Даниел Панов, която с моя екип подкрепихме изцяло. Сформиран е първият випуск от студенти, които вече се обучават в изнесения образователен център, който се помещава в част от сградата на СУ „Владимир Комаров“. Те са в специалност „Хранене и туризъм“, която на този етап удовлетворява желанието на първокурсниците. Намеренията ни са да разширим специалностите, в които да обучаваме в изнесения образователен център, да приемем студенти и в ОКС „Магистър“ и центърът да прерасне във филиал на УХТ във Велико Търново. Предстоят срещи както с потенциални кандидат-студенти, така и с представители на бизнеса в региона, за да преценим специалностите, с които да разширим дейността на центъра.
– Пандемията от COVID-19 даде силен тласък на процеса на дигитализация в ръководения от Вас университет и превръщането му в smart университет. Как е обезпечен учебният процес? (Раздадохте таблети на всичките си първокурсници при старта на новата академична година.)
– COVID кризата ускори дигитализацията в УХТ и го превърна в smart университет. Признавам – доволен съм, макар че при въвеждането на процеса се сблъскахме с много предизвикателства и пречки, които успешно преодоляхме. Затова ръководството взе решение и в началото на тази, както и на миналата 2020/2021 учебна година, осигурихме таблети на всички първокурсници. Целта е да ги улесним в онлайн обучението, към което се върнахме малко след началото и на този зимен семестър.
Част от процеса на ускорена дигитализация е създаването на е-библиотека, която е в синхрон с обновяването на базата с научни данни. Много добра е и обезпечеността на УХТ с компютри – близо 500, а от „Тракия икономическа зона“ ни подариха 20 лаптопа. Десет пъти е повишена скоростта за пренос на данни на опорната мрежа на Университета – от 1 на 10 гигабита в секунда.
В четирите големи аули и в двора е изградена нова Wi-Fi мрежа, която работи с професионални устройства за достъп. Те гарантират по-висока скорост и по-добро
качество на услугата, както и на повече потребители едновременно да ползват интернет – на практика, повече от 1000 души.
Благодарение на модернизациите Университетът може свободно да ползва всички облачни услуги на Google. Една от тях е системата за видеоконферентни разговори – Hangouts. Тя доближава най-много обучението до работата в реална среда – студентите са пред компютрите или таблетите вкъщи, но имат възможността да задават въпроси и да получават отговори от преподавателя, който е в аудиторията, както и да участват в провеждането на дискусии по време на часовете.
– Наскоро сключихте споразумение със сдружение „Бизнес университетска асоциация в хранителната индустрия и туризма“. Негови членове ще четат лекции на бъдещите си колеги. Ясни ли са вече първите имена, които ще влязат в аудиториите? Какъв ефект очаквате?
– Съвместните ни дейности минават през няколко етапа. Създадохме работни групи в повечето от направленията на хранителната и туристическата индустрия с участието на преподаватели от УХТ и представители на водещи фирми. Задачата беше да се актуализират учебни планове и учебни програми в синхрон с нуждите на бизнеса и получаване на адекватна професионална квалификация. Резултатите от този етап очакваме да се приложат в началото на следващата академична година. При организиране и провеждане на учебни практики, преддипломни и сезонни стажове студентите ни намират радушен прием във фирмите, членки на Асоциацията. Често този начален контакт им дава възможност да започнат работа в различни фирми, в които са стажували. Преподавателите от отделните специалности активно търсят контакти с изявени специалисти от компании от Асоциацията, за да ги включат в своите лекционни курсове като гост-лектори.
Считаме, че този подход ще разшири и разнообрази информацията, която получават студентите. Ще представи от друг практически ъгъл спецификата на отделните производства. Ще подобри мотивацията на младите хора да задълбочат професионалната си подготовка. Ще намали стреса при преминаване от студентската скамейка към реалностите на практиката. Ще улесни реализацията им. Епидемичната обстановка, в която работим вече година и половина, забави малко тази инициатива. Но в рамките на някои презентации на стажантски програми, проекти и други корпоративни събития представители от бизнеса вече осъществяват пряк контакт с нашите студенти.
– Научен екип на Университета разработва проект за създаване на иновативни имунопротективни храни – InnoImuFood, който да представи пред правителството с идеята за национална програма. На какъв етап е подготовката?
– COVID кризата ни изправи пред сложната задача да създадем храни, които укрепват имунитета, и да обучаваме младите хора как да ги произвеждат. Университетът по хранителни технологии в сътрудничество с Медицинския университет и Аграрния университет предлагат концепция за създаване на Изследователски комплекс за иновативни храни с имуноукрепващо действие (InnoImmuFood).
УХТ много бързо успя да разработи проекта InnoImuFood изцяло. Готова е неговата концепция, а също и финансовата рамка. Представен е в две министерства – на земеделието и образованието, и се търси вариант да бъде финансиран.
– Съвместно с Министерството на туризма разработвате Национално меню в партньорство с Българската асоциация на професионалните готвачи и шеф-готвачи от 9-те туристически района. Как това ще помогне на сектора?
– Целта на националното меню е да допринесе за добрия имидж на страната и за развитието на туристическата инфраструктура чрез прилагане на модел за развитие на конкурентоспособен туризъм. Голяма част от туристите, които посещават страната ни, желаят да се запознаят с националните особености в храненето, както и да опитат от националната и регионалната кухня. Изработването на кулинарна карта ще допринесе за повишаване атрактивността и конкурентоспособността на българския туристически продукт. Световната практика показва, че включването на храни и напитки в различни културни събития е предпоставка за привличането на 35% по-висок туристопоток спрямо събития, които имат само културен характер.
По проекта е направена мащабна национална селекция от традиционни български храни и вина. Изборът на ястия е на Университета по хранителни технологии съвместно с професионални гимназии по туризъм и браншови организации. Менюто включва от предястия до десерт и представя типични и автентични продукти и ястия от девет региона в страната. Регионите са с центрове Пловдив, София, Русе, Велико Търново, Казанлък, Благоевград, Смолян, Бургас и Варна.
– Как си партнирате със средното образование?
– Специалисти от УХТ активно участват при организиране и провеждане на специализирани квалификационни курсове с учители от средното образование. Това става през Центъра за повишаване на квалификацията и е съгласувано с програмите на средните училища за повишаване квалификацията на учителите.
Активно работим с редица средни училища и професионални гимназии, като ежегодно провеждаме състезания, в които завършващите ученици представят разработени проекти, реферати и презентации в своите професионални направления. Комисиите за оценка на работите включват както преподаватели от Университета, така и учители от съответните училища. Почти всички лауреати на тези състезания ползват резултатите си при кандидатстване и стават наши студенти.
В момента сме в процес на уточняване на оценките, които ще признаваме по време на кандидатстудентската кампания – от държавни зрелостни изпити, от държавни изпити за професионална квалификация или по профилиращи предмети. Много активно си сътрудничим с представители на училища и професионални гимназии, за да може по-ефективно да отчетем промените в новия Закон за предучилищното и училищното образование и да ги вградим в кандидатстудентския си справочник за 2022 година.
– Току-що приетата Национална програма предвижда финансова подкрепа за това нашите учени да публикуват и да станат видими в международните бази данни. Има ли УХТ инструмент, с който подкрепя както научни публикации, така и защитата на патенти от членовете на академичната общност?
– Разработен е правилник за допълнителни възнаграждения за научноизследователска дейност. Методиката включва брой публикации и патенти, както и привлечените средства. На базата на всичко това в края на годината се формират допълнителните възнаграждения за колегите, които се отпускат от бюджета на УХТ.
Тя е в сила от началото на 2021 г.
и ще кандидатстваме за финансиране от МОН във връзка с тази нова програма.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg