Ученици, учители, родители, медиатори повишават дигиталните си умения
34 288 ученици са включени в обучения за повишаване на дигиталните умения за работа с образователни платформи. Това съобщават от Министерството на образованието и науката. В занятията участват
13 547 първокласници, с които се работи за по-плавен преход от пред-
училищно към училищно образование в електронна среда. В обученията се включват и по-големи ученици, които са изпитали затруднения при ученето от вкъщи, деца от уязвими групи и тези с родители без компютърна грамотност.
За постигане на по-голяма ефективност заниманията се провеждат в малки групи от средно по пет души. До момента са издадени 25 216 сертификата на деца, успешно преминали курсовете.
Обученията се реализират по проекта „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“. Целта е да не се допусне прекъсване на образователния процес в условията на кризи и да се предотврати отпадането на ученици от системата на образованието. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОПНОИР) 2014 – 2020 г.,
съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициер – Министерството на образованието и науката (МОН). Проектът е на обща стойност 109 562 541,93
лева и е с продължителност 35 месеца.
Организират се също краткосрочни обучения за родители, учители и образователни медиатори. До момента 6635 учители са взели участие, от които 5569 са придобили сертификати. Те са повишили компютърните си умения в учебния процес – използват образователни ресурси за преподаване, обработват данни, подготвят презентации и т.н. В занятията са участвали и 9874 родители и образователни медиатори, които са имали затруднения при подпомагането на децата при онлайн ученето.
Отделно по Проекта се осигурява и техническо оборудване за образователната система. До момента са доставени 85 689 технически устройства (лаптопи и таблети), от които за 64 997 за ученици и 20 692 за учители. Предоставени са 1403 универсални шкафа за зареждане на устройствата.
Целевата група на проекта „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ са ученици, педагогически специалисти в общинските и държавните училища, образователни медиатори и родители.
Индикатори за изпълнение:
- брой участници с осигурен достъп до обучение от разстояние в електронна среда – 140 000;
- брой ученици, получили допълнително синхронно обучение от разстояние в електронна среда – 37 718;
- брой на участниците, подкрепени в борбата или противодействието на ефектите от пандемията COVID-19 – 477 718.
Индикатори за резултат: - брой участници, които придобиват умения за обучение от разстояние – 210 000;
нетен коефициент на записване в образование на подкрепените участници – 90 %;
брой участници, които придобиват квалификация при напускане на операции, подкрепени с действия за борба с последиците от пандемията COVID-19 – 20 000.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg