Общо 193 училища са кандидатствали в МОН за включване в Списъка на иновативните училища за следващата учебна година.
Те участват с разработени иновативни училищни проекти. Голяма част от тях са нови методи на преподаване и въвеждане на новости в организацията и съдържанието на обучението. Други залагат на нов или по-усъвършенстван начин на управление и обучение, както и на по-добра образователна среда. Място в проектите намират също разработено по нов начин учебно съдържание, учебни планове и програми.
За първи път през тази година училищата наблягат на теми, свързани с личностното развитие и гражданското образование на учениците.
В други проекти се акцентира върху обучение чрез работа по проекти, дигиталните науки и STEM обучението. Интерес има към изкуствата, екологията, методиката „Монтесори“, спорта, кариерното ориентиране и развитие на професията, изкуствения интелект и др.
Най-много от кандидатите за статут на иновативни са основни училища – 87. Постъпили са искания от 57 средни и девет начални училища, както и от 30 професионални и осем профилирани гимназии. Проекти са изпратили едно спортно и едно обединено училище.
Междувременно други 44 училища със статут на иновативни са представили в МОН информация за промени в иновативните си проекти. Измененията са свързани с разширяване обхвата на учениците, вида на иновациите, квалификацията на учителите и др.
Иновативните проекти са с продължителност до четири години. Те обхващат всички или част от участниците в образователния процес в училището. За всяка учебна година са описани конкретно етапите на напредъка в резултатите, които подлежат на мониторинг и анализ. През настоящата учебна година като иновативни са определени 510 училища.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg