Международен екип от учени извърши първия анализ на акустиката на Червената планета. Новото проучване разкрива колко бързо звукът се движи през изключително тънката атмосфера, съставена предимно от въглероден диоксид, и как Марс може да звучи за човешките уши. Учените могат да използват аудиозаписи, за да изследват фините промени във въздушното налягане.
Първите аудиозаписи на Марс разкриват тиха планета с откъслечни пориви на вятъра, където две различни скорости на звука биха имали странен, забавящ слуха ефект, казват учените.
След като роувърът на НАСА Perseverance кацна на Марс през февруари миналата година, двата му микрофона започват да записват. Това позволява на учените да чуят за първи път какво е на Червената планета.
„Аудиото разкрива неизвестна досега турбуленция на Марс“, казва Силвестър Морис, главен автор на изследването и научен съдиректор на SuperCam – малката камера, монтирана на мачтата на марсохода, където е и основният микрофон.
Проучването потвърди за първи път, че скоростта на звука на Марс е по-ниска – 240 метра в секунда, в сравнение със земните 340 метра в секунда.
Това беше очаквано, защото атмосферата на Марс съдържа 95% въглероден диоксид, в сравнение с 0,04% на Земята, и е около 100 пъти по-тънка, което прави звука с 20 децибела по-слаб, се казва в проучването.
Има две скорости на звука на повърхността на Марс – една за високочестотни звуци, като силата на лазера на марсохода, и друга за по-ниски честоти, като бученето на ротора на хеликоптера. Звукът, произведен от лазера, се движи със скорост 250 метра в секунда – 10 метра по-бързо от очакваното.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg