Българи и гърци отбелязват с ученическа надпревара 200-годишнината от въстанието в Гърция през 1821 г.
Ученически конкурс на тема „Брат брата си брани – българите и гръцкото освободително движение от първата половина на XIX век“ организират Гръцко-българското сдружение за култура с училище „Васил Левски“ и Департаментът по руска филология и славистика към Атинския университет по повод 200-годишнината от гръцкото въстание.
В надпреварата се включват ученици от българските неделни училища в Гърция. За целта те се запознават с участието на българи в освободителната борба на Гърция през 1821 г. Победителите са наградени в Парламента на Гърция и във Военния музей в Навплио.
Генчо БАНЕВ*
Идеята за Конкурса възниква при представяне дейността на лектората по български в Атинския университет по време на втория балкански форум „Стратегии за изучаване на български език в чуждоезикова среда“, проведен в Атина през декември 2021 г. Резултатите от VI студентски конкурс, посветен на 200-годишнината от гръцкото въстание, с тема „Гърция в българската литература“, довеждат до инициативата за организиране на сходен ученически конкурс, в който да се включат българските неделни училища в страната. Начинанието има за цел да запознае подрастващите с аспекти на сътрудничество между българи и гърци в борбата за свобода. То ще спомогне и за популяризирането на дейността на българските училища в гръцкото общество и за интеграцията на децата като пълноценни носители и на двете култури. Така инициативата допринася и за засилване на културните връзки между българи и гърци.
В заглавието на конкурса „Брат брата си брани“ е вплетена идеята за братство и солидарност в християнски и общочовешки смисъл. Самото заглавие е почерпено от добре познатия в Гърция старозаветен стих ἀδελφὸς ὑπὸ ἀδελφοῦ βοηθούμενος ὡς πόλις ὀχυρὰ καὶ ὑψηλή (Притч 18:19), т.е. брат от брата подпомогнат е като град укрепен и висок. Идеята за братската християнска солидарност е залег-
нала в самото въстание от 1821 г., както свидетелства и призивът на Александрос Ипсилантис, който на 24 февруари с.г. обнародва в молдовския град Яш възвание към гърците и другите поробени християнски народи с призив „бори се за вярата и отечеството“. Този повик поставя началото на въстанието, в което наред с хилядите гърци се включват и други балкански християнски народи, сред които и няколко хиляди българи.
Работна група на организаторите – Генчо Банев, Мая Лунголова и Петрана Каменова, изготвя регламент на Конкурса, онлайн библиотека с препоръчителна литература на български и гръцки език. Съставят и списък с примерни теми и подтеми, които да провокират учениците да използват творчески получените знания в гръцкото и българското училище и да формират умения за работа с исторически извори. Материалите са разпределени според възрастовите групи: първа – деца и ученици от подготвителни групи и от I до IV клас, втора – ученици от V – VII клас, и трета – ученици от VIII до XII клас.
Препоръчаната литература и материали дават обща представа за темите и отразяват различни гледни точки в българската и гръцката историография, въз основа на което участниците се насърчават да направят собствени изводи. Учениците от втора и трета група оформят писмените си работи – есета и презентации, на български език, а децата от първа група могат да изберат да рецитират гръцки стихове в оригинал или в превод.
В Конкурса участват 45 деца от 7 български неделни училища в Гърция – БНУ „Васил Левски“ (Атина – Навплио), 2. БНУ „Васил Левски“ (Платаня, Крит), БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ (Атина), БНУ „Паисий Хилендарски“ (Атина), БНУ „АБВ“ – Учебна академия (Атина), БНУ „Анастасия Димит-
рова“ (Ретимно – Крит) и 2. БНУ „Св. Йоан Рилски“ (Комотини).
Изпълненията и работите на децата са оценени от петчленно жури в състав: свещеник Стефан (БПХ „Св. преп. Йоан Рилски“ – Атина), Пантелей Спасов (Посолство на България в Гърция), Генчо Банев (Атински университет), Мария Литина (Гръцка комисия за изследване на Югоизточна Европа) и Петрана Каменова (Гръцко-българско сдружение за култура).
Церемонията по награждаването е планирана да се проведе в сградата на Народното събрание в Гърция, но заради противоепидемичните мерки, допускащи ограничен брой участници, част от нея е преместена във Военния музей на Навплио. Градът е пряко свързан с освободителната борба от 1821 г., като е и първата столица на Гърция от 1828 г. до 1834 г. От 2020 г. в Навплио отваря врати и българско неделно училище, чиито ученици вземат дейно участие в Конкурса.
Наградите, подаръците, дипломите и грамотите са осигурени от Гръцко-българско сдружение за култура, а в изготвянето на плакетите участва известният в Атина български творец Мартин Кръстев.
Част от победителите в Конкурса получават своите награди в гръцкия парламент в Атина, където разглеждат художествената колекция и изложбата „С взор към Свободата!“, посветена на 200-годишнината от гръцката независимост. Втората церемония се провежда във Военния музей на Навплио в присъствието на организаторите на Конкурса, родители, представители на българската общност и на Посолството в Атина. Преди нея в сградата на Неделното училище „Васил Левски“ в Навплио учениците и гостите присъстват на лекция на тема „Българските родове в османския Солун“, представена от доц. Юра Константинова от Института за балканистика към БАН.
Първото място в Конкурса в категорията за деца и ученици от подготвителни групи и от I до IV клас си поделят Кубрат Николов от БНУ „Паисий Хилендарски“ – Атина, за стихотворение и Стилиан Владимиров от БНУ „Васил Левски“ – Навплио, за рисунка. На второ място са класирани Елина Димитрова, стихотворение (БНУ „АБВ“ Учебна академия – Атина), Николай Вучев, рисунка (БНУ „Васил Левски“ – Навплио) и Александрос Кириакакис, рисунка (БНУ „Анастасия Димитрова“ – Ретимно). Третото място е за София Андриоти, стихотворение (БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Атина) и Елена Атева-Бадзинаки, рисунка (Второ БНУ „Васил Левски“ – о. Крит). Специална награда за групово участие получава Второ БНУ „Св. Йоан Рилски“ в Комотини.
Във втората категория за ученици от V – VII клас първо място заемат Йоана Методиева, презентация (БНУ „Васил Левски“ – Навплио) и Деспина Методиева, есе (БНУ „Васил Левски“ – Навплио). Втора е Елена Василева, есе (БНУ „Васил Левски“ – Атина), а трета – Мария Колева, презентация (БНУ „Васил Левски“ – Атина).
Теодора Къкринска, презентация (БНУ „Васил Левски“ – Атина) и Мирослава Василева, презентация (БНУ „Васил Левски“ – Атина) са победителите в трета възрастова група за ученици от VIII до XII клас. Второто място е за Елефтериос Пацурас, есе (БНУ „Васил Левски“ – Атина), а третото си поделят Кристина Галяцату, есе (БНУ „Васил Левски“ – Атина) и Йордан Станимиров, есе (Второ НУ „Васил Левски“ – о. Крит).
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg