Допълнителни 150 млн. лв. за системата на предучилищното и училищното образование бяха гласувани от народните представители с приетата актуализация на държавния бюджет за 2022 г. Средствата са предвидени за увеличаване на заплатите и за компенсиране на повишените разходи за издръжка и храна на образователните институции и за национални програми за развитие на предучилищното и училищното образование.
Допълнителни 20 млн. лв. се насочват за финансиране на ръст на заплатите и на академичния състав в държавните висши училища. Това ще става по предложение на министъра на образованието и науката след съгласуване със Съвета на ректорите и национално представителните синдикати. Народните представители одобриха и още 20 млн. лв. за издръжка на обучението на държавните висши училища. Средствата ще бъдат разпределени според качеството на обучението и реализацията на студентите, определени въз основа на данни от Рейтинговата система на висшите училища в България. Най-много са средствата за Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и ТУ – София – съответно над 3,3 млн. лв.
и почти 2,5 млн. лв. Най-малки са сумите за Висшето училище по телекомуникации и пощи – близо 30 хил. лв., и за Висшето строително училище „Любен Каравелов“ – малко над 35 хил. лв.
Отпускат се и 5,5 млн. лв. за увеличение на трудовите възнаграждения на работещите в Селскостопанската академия.
За социално-битови разходи на студентите и докторантите са предвидени 7 млн. лв. Така стипендията на редовните докторанти се увеличава на 1000 лв. със задна дата от 1 юли т.г. За тази цел са предвидени 5,244 млн. лв. Те ще бъдат разпределени сред 35 държавни висши училища, БАН, ВМА и Селскостопанска академия, Националните центрове по заразни и паразитни болести и по опазване на общественото здраве, Националния институт по метеорология и хидрология. В тях се обучават общо 3496 докторанти.
С приемането на бюджета за 2022 г. от 1 април докторантската стипендия се повиши с 50% от 500 на 750 лв.
С други 1,777 млн. лв. от актуализацията на бюджета ще се увеличат нормативите за леглоден и храноден в студентските общежития и столове, стопанисвани от „Студентски столове и общежития“ ЕАД. В резултат на това през следващата академична година наемите в тези общежития ще запазят сегашните си нива, а отстъпката в студентските столове на Дружеството ще се повиши.
За Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ са предвидени 1,2 млн. лв.
В актуализацията са записани още 82,1 млн. лв. за дейности по Стратегията за развитие на научните изследвания и Националната пътна карта. Предвидени са и 20 млн. лв. за ръст на заплатите в БАН при изпълнение на индикатори за научно и иновационно развитие, определени в споразумение между МОН и Академията, и за проекти, разработени от учените в БАН – по критерии, приети от нея.
За саниране, ремонт и обзавеждане на студентски общежития са записани 35 млн. лв., за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища, в т.ч. дофинансиране на ремонт на училищата по
ОП „Региони в растеж“ – 80 млн. лв., за закупуване на училищни автобуси – 10 млн. лв.
Общо 18 млн. лв. се насочват за разширяване на достъпа и обхващането в задължително предучилищно образование на 4-годишните деца. Други 90 млн. лв. са предвидени за новата програма „Заедно в изкуствата и в спорта“, а продължението на програмата „Отново заедно“ ще разполага с 22, 6 млн. лв. За изграждане на нови и ремонт на съществуващи спортни площадки в училищата са записани 15 млн. лв.
Още 4,8 млн. лв. са предвидени за развитие на българистиката зад граница чрез осигуряване на по-добри условия за командированите преподаватели в средни и висши училища в чужбина и за допълнително финансиране на неделните училища зад граница.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg