С 2,8 млн. лева реставрират сградата на Хуманитарната гимназия в Пловдив
Деляна ЛУКОВА
Дългогодишната сага по реконструкция на сградата на емблематичната Хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий“ в Пловдив, която е паметник на културата от национално значение, е към своя край, след като училището получи 2,8 млн. лева за консервация и реставрация. Подпис под заветния документ сложи в последните дни на поста си като министър на културата Атанас Атанасов.
Сградата разполага със строително разрешение. Кметът на пловдивския район „Централен“ Георги Стаменов заяви, че стартира процедура за избор на изпълнител на цялостния ремонт.
„Има срок, в който фирмите да се запознаят с условията и да подадат предложения. Фирмата, която е дала най-кратък срок и най-ниска цена, печели. Ако няма обжалване, се надявам до края на септември или началото на октомври да има избран изпълнител и поетапно да започне възлагане на дейностите“, уточни Стаменов.
Първият етап от реставрационните дейности ще са ремонт на покрива, дограмата и фасадата. Дограмата е дървена и трябва да бъде поръчана, тъй като е резбована и е необходимо време за изработката ѝ. Преди това няма как да стартират останалите дейности. Ако зимата е топла, определени дейности могат да се извършват и през зимния период. Ако не, всички материали ще бъдат осигурени и с настъпването на пролетта ще започне реставрацията на фасадата, а ремонтът – синхронизиран с образователния процес.
„Силно се надявам, че при стриктна работа ще успеем за 15 септември догодина да имаме реставрирана сграда. Едно от изискванията, което ще поставим към фирмата изпълнител, е работата да бъде в 24-часов режим. С целия риск, който поемаме, но това е необходимо, за да не се налага да местим децата и да прекъсваме учебния процес, особено в условия на пандемична обстановка“, каза още Стаменов.
Преди месец МОН отпусна за ремонта на гимназията 400 000 лева, като се очакват още два транша. Община Пловдив също е заявила подкрепа.
Какво е направено досега? Потенциално опасната мазилка от фасадата на Хуманитарната гимназия вече е свалена. През март служители на ОП „Жилфонд“ предприеха спешни действия по частично отстраняване на парчета от външната мазилка. Част от извършените мерки е и боядисването на вътрешните и външните стени на допълнителния корпус на гимназията, който не попада под Закона за културното наследство. Боядисване е допустимо и за останалата част – паметник на културата, но след обрушването на опасните елементи. За тези мерки има протокол от междуведомствена комисия към Министерството на културата, в който е описано, че може да се премахне компрометираната мазилка.
От десетилетие училищните ръководства, педагогическите колективи, родители и бивши възпитаници на двете училища, които се помещават в сградата – Хуманитарна гимназия и ОУ „Княз Александър I“, водят борба за основен ремонт на 140-годишния архитектурен шедьовър. В нея се обучават над 2000 ученици. Екипът е от 150 учители, чиято всекидневна работа е застрашена от падащи мазилки и орнаменти, зеещи прозорци и разпадащ се паркет. Те пускат петиция за незабавен ремонт, протестират пред Общинския съвет в Пловдив, организират срещи с депутатите от всички парламентарно представени партии, изпращат искане за подкрепа и до президента Румен Радев.
В Хуманитарната гимназия най-много седмокласници искат да учат „Хуманитарни науки с английски език“. Този профил е посочен от 1329 кандидати за прием в гимназиите в Пловдив и областта, показват резултатите от първо класиране. В топ 5 на най-желаните специалности е и новата „Природни науки с английски език“ в Хуманитарната гимназия, заявена от 1032 кандидати.
Ученици от Хуманитарната гимназия работят по образователната програма „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. Те са домакини на заключителната проява за изминалата учебна година, организирана от Апелативната и Окръжната прокуратура – Пловдив, и Окръжния съд – Пловдив. Темата е свързана с опасностите от употребата на наркотици и наказанията за притежанието и разпространението им. Участниците показват отлични познания, дават аргументи. С гостуващи изложби, издания от музейната библиотека и открити уроци училището отбелязва 85 години от смъртта на Йовков. От училищния архив са извадени първи издания и публикации на автора.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg