Децата на българите от Лозана, Нион, Морж, Монтрьо, Веве, Лютри, Вилньов, Мартини вече имат свое българско училище. 3 септември се превърна в празник за подрастващите в швейцарския град Веве, съобщава БТА. Тържественото откриване на учебната година започна с българския химн. Сред официалните гости за празника са Светлана Йорданова – първи секретар и завеждащ Консулската служба на Българското посолство в Берн, Лори Вийоме – завеждащ отдел „Образование, семейства и спорт“ в Община Веве, и Габриела Кемпф – отговаряща за отдел „Социални контакти“ към Общината.
Четиригодишният Свен рецитира стихотворението „Аз съм българче“. Първи прекрачиха прага на училището децата от подготвителната група и първокласниците. Те бяха посрещнати от директора на училището Маргарита Стоянова с хляб, сол и мед.
Децата ще могат да изучават български език и литература, история и география, култура и традиции. Те са разпределени в предучилищна, начална и напреднала група. Учебният план е изготвен според изискванията на българското Министерство на образованието и науката.
Училището във Веве край Лозана е учредено от българо-швейцарската асоциация „Канатица“, създадена преди година, за да съхранява и разпространява българския език и култура.
„Учебните занимания ще се провеждат в събота в училището във Веве, което е за начален и предгимназиален курс. Департаментът по образование ни предоставя две стаи от него – казва за „Аз-буки“ Теодора Попчева-Зюфре, председател на българо-швейцарската асоциация „Канатица“. – Ще започнем с двама учители с педагогическа правоспособност – един за предучилищната група и началния курс, а вторият ще поеме по-големите, които ще изучават не само български език, а и история и география.“
Децата са на възраст от 4 – 5 до 16 години и са от български или смесени семейства, живеещи в съседни на Лозана градове. Училището ще предлага присъствена форма на обучение, както и смесена с частично присъствие и изцяло дистанционна в случай на пандемии и невъзможност за посещения. Обучението ще се осъществява чрез учебници, учебни помагала и пособия, одобрени от МОН. Предвижда се учителите да подготвят допълнително по български език и литература и кандидат-студенти за прием в български висши училища.
„Към асоциация „Канатица“ имаме фолклорен ансамбъл. Но идеята е в училището също да има група за народни танци и част от мероприятията на Асоциацията, които са предназначени за деца, да бъдат организирани от самото училище – обяснява Теодора Попчева-Зюфре. – Предвиждаме към школото да има и различни ателиета, свързани с традиционните български празници, като Деня на народните будители и 24 май.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg