Петя НИКОЛОВА
Приложение, което насочва потребителите до най-близките контейнери за разделно събиране на отпадъци и за дарение на дрехи, е идея на ученици от Средно училище „Васил Левски“ в град Елин Пелин. С нея отборът, назовал себе си по провокативния начин „Безстрашно различните“, печели I място в конкурса „Високотехнологични решения за градове и общности“ на „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria).
В продължение на два дни младежи от цялата страна формулират иновативни бизнес решения по темата в рамките на първия иновационен лагер по програмата „Учебна компания“. Той е посветен на важния компонент при стартиране на бизнес и учебна компания – генериране на идея. Разделени в отбори, учениците разсъждават върху въпросите как и какво би довело до по-чиста и приятна градска среда, с подкрепата на ментори, подбрани от организаторите. Участниците имат на разположение 24 часа, достъп до интернет и компютърни ресурси.
А презентациите им успяват да впечатлят и вдъхновят журито, което присъжда първа награда на отбора от средното училище в Елин Пелин.
„Безстрашно различните“ се състои от момчета и момичета от IX, X и XI клас, обучаващи се в профил „Предприемачески“ под ръководството на преподавателя Магдалена Велкова. Учениците Мария-Магдалена Тихомирова, Дарина Балчева и Алекс Бранков представят бизнес идеята си за създаване на приложение, което насочва потребителите до местоположението на контейнери за разделно събиране на отпадъци, както и за дарение на дрехи. Целта е да се постигне не само чиста и приятна градска среда, но и по-осъзнато отношение на хората към грижата за града.
На иновационния лагер елинпелинското училище участва с още един отбор – Diаmant team (Генади Иванов, Благовест Спасов и Йоана Белилова). Те предлагат да се внедри функция в интернет платформата „Школо“, указваща най-краткия маршрут до училище. Благодарение на достойното представяне на двата отбора и на завоюваното първо място СУ „Васил Левски“ – Елин Пелин, си осигурява домакинството на следващия иновационен лагер. Темата му е „Предприемачество и кръгова икономика“ и се провежда на 28 октомври, като част от Световната седмица на предприемачеството.
Сред креативните и отличени идеи на тема „Високотехнологични решения за градове и общности“ се откроява спечелилият второ място екип TIMES на ДФСГ „Интелект“ – Плевен, и ЕУ „Дорис Тенеди“ – София. Тяхната идея е за карта и приложение, което стимулира използването на алтернативен транспорт в градска среда. Впечатление прави и класираният на трето място екип „Розов донът“ на ученици от ПТГ „Н. Вап-
царов“ – Самоков, и ЧАЕ „Иван Апостолов“ – София. Идеята им е под наслов „Една крачка е достатъчна да започнем промяна“ и предлага кинетични плочки, генериращи зелена енергия.
Иновационният лагер е нов образователен подход, разработен от „Джуниър Ачийвмънт – Янг Ентърпрайз Европа“. Той развива предприемаческите нагласи на младите хора, като ги мотивира да бъдат изобретателни и да поемат рискове. Учениците се събират, за да мислят върху конкретно бизнес предизвикателство и да предложат идеи за успешното му решаване. Членовете на отборите обикновено не се познават и трябва бързо да се сработят помежду си. В рамките на програмата учениците развиват своите умения за междуличностна комуникация и решаване на проблеми, научават се да работят под напрежение и в кратки срокове.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg