Нов за науката вид ектопаразит по прилепи в Казахстан описа международен екип с водещ учен д-р Хелиана Дундарова от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при Българската академия на науките (ИБЕИ – БАН). Изследователите са публикували описанието на Spinturnix otonycterisi (Acari: Spinturnicidae) – ектопаразит по туркестанския дългоух прилеп Otonycteris leucophaea (Chiroptera: Vespertilionidae), в списанието Zootaxa, съобщават от Института.
До този момент са известни само единични находки на този вид прилеп в Централна Азия, в Казахастан са познати две находища. В Червения списък на Международния съюз за защита на природата и природните ресурси (IUCN) също липсва информация. Статусът на Otonycteris leucophaea го обозначава като вид с неизвестни популационни тенденции. В допълнение, филогенетичната позиция на род Otonycteris все още остава неясна, което се потвърждава от изразената морфологична изолация на неговия специфичен ектопаразит Spinturnix otonycterisi.
Сред най-специфичните му признаци са необичайната форма на женския дорзален и мъжкия стерногенитален щит и отсъствието на дорзални опис-
тозомни четинки наред с другите. Може да се предполага, че този паразит е разпространен в обхвата на своя гостоприемник в Централна Азия. Изследването представя и ключ за определяне на видовете от род Spinturnix, съобщени от Казахстан, отбелязват учените.
Д-р Хелиана Дундарова е учен в Института по биоразнообразие и екосис-
темни изследвания при БАН. Има бакалавърска степен по биология от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, магистър е по зоология от Карловия университет в Прага и е защитила докторска дисертация в ИБЕИ – БАН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg