Учени изследват как градската среда влияе върху риска от различни сърдечно-съдови и дихателни заболявания, качеството ни на живот, психичното здраве. Данните показват, че причината за 20% от преждевременната смъртност сред населението на градовете е околната среда. Затова нейното модифициране може да донесе големи ползи за обществото. Изследванията на учените имат за цел да доведат до конкретни препоръки към местните власти как да подобрят средата в рамките на възможното.
Но освен местните власти хората също могат да допринесат за собственото си здраве. Има значение по какъв маршрут ще стигнете до работата си – дали по натоварена улица със замърсен въздух, или през близкия парк.
С годините такива незначителни, на пръв поглед, действия биха могли да намалят риска за здравето. Но мнозина не вярват в тях, тъй като ползите не могат да се наблюдават веднага. И невинаги са мотивирани да спазват правила с идеята, че това би могло да намали риска от заболяване в бъдеще.
По същия начин често се пренебрегват и призивите да щадим природата и да спазваме по възможност екологичните норми. Всеки смята, че от него нищо не зависи. Затова и не предприема тези малки стъпки, които са елементарни и не изискват никакви усилия.
Но често пъти тъкмо такива малки стъпки дават желаните резултати в която и да е сфера. Включително и в образованието. Ден след ден добрият учител „воюва“ за вниманието на своите ученици. Прилага различни практики и подходи, за да мотивира децата,
да провокира тяхното въображение и критично мислене.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg