По 179 лв. ще получават учителите за всеки разработен от тях електронен урок, който бъде одобрен и публикуван за общодостъпно ползване в платформата „Дигитална раница“. Досега сумата беше 160 лв. Няма ограничения за броя уроци, които всеки преподавател създава. Това стана ясно на работна среща между експерти от МОН и РУО, посветена на платформата.
Засега в нея има около 250 разработени от преподаватели и одобрени за общо ползване електронни уроци. Повечето от тях са за началeн етап. Необходимо е да се генерира по-голям обем образователно съдържание – онлайн уроци, упражнения, тестове, и за прогимназиален и гимназиален етап.
Пред Нова тв министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков коментира, че въпреки „Дигитална раница“ няма как хартиените учебници да отпаднат напълно. „Но това, което успяхме да направим и да заработи, е уникална платформа за обучение. И амбицията ни е в следващата година тя да бъде напълнена и с материали на самите учители“, заяви той.
Министърът отбеляза още, че се правят проучвания за възможностите за въвеждане на рамки за използване на електронните устройства, включително изкуствения интелект, които ще помогнат на учители, родители и ученици да са спокойни как се ползват смислено електронните устройства в клас.
Всички учебници за учениците от VIII до XII клас ще бъдат безплатно достъпни в „Дигитална раница“ от следващата учебна година. В момента в нея са налични учебниците от I до VII клас, които по закон са безплатни. Предвижда се платформата да бъде адаптирана и за ученици със специални потребности. По проекта вече е осигурена техника за училища за деца със сензорни увреждания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg