Около 9000 експертизи годишно прави Националният институт по метеорология и хидрология.
„Институтът е изключително необходим в редица сектори и дейности за оценка и прогноза на качеството на атмосферния въздух.“ Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по повод отбелязването на двойния празник на Института – Световния ден на водата и Световния ден на метеоролозите.
„НИМХ обслужва 7 сектора и тази дейност често остава незабелязана. Но когато имаме бедствия от хидрометеорологичен характер, разбираме колко разчитаме на него. От миналата година ние използваме прогнозите на Института за качеството на атмосферния въздух. Знаете, че има дни, в които той е особено лош, и това ни помага да предприемаме действия – предупреждаваме училищата да не извеждат децата на открито, да вземат мерки те да се мият по-често“, обясни министър Вълчев.
„Институтът продължава да съчетава своята научна дейност и метеорологичната служба“, подчерта генералният директор на НИМХ проф. Христомир Брънзов. Към момента учените от Института изпълняват 44 проекта, като 13 от тях са с европейско финансиране. Един от проектите, по който се работи от март тази година, е за установяване на източниците на замърсяването на въздуха в София. Проектът е по инициатива на Столичната община с подкрепата на Министерството на образованието и науката и е заложен още миналата година.
„Продължителността му е една година, но се надяваме още през есента да имаме някакви предварителни резултати за това кой е преобладаващият замърсител – битовото отопление, автомобилният транспорт или нещо друго. В края на проекта ще се изясни какво е теглото на различните източници на замърсяване, включително и каква част от замърсяването на въздуха в София идва извън града“, обясни за в. „Аз-буки“ проф. Брънзов. Той припомни, че от миналата година работи разработената от НИМХ система за ранно предупреждение за замърсяване на въздуха в столицата с фини прахови частици. Данните от нея излизат всеки ден на сайта на Столична община и тридневните прогнози се използват от Регионалната здравна инспекция и от МОН, за да предприемат превантивно мерки.
Четете повече в бр. 13, 28 март – 3 април 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg