Държавата поема студентски такси при трудов договор с работодател
Държавата ще заплаща напълно или частично таксите за обучение на студенти от специалности с недостиг на кадри, които са подписали договор с работодател за стаж и минимум 5 години работа при него след завършване. Напълно безплатно ще се обучават студенти, приети по държавна поръчка, а частично – онези, които учат платено. Това предвижда проект на Наредба за условията и реда за осигуряване заплащането на разходите за обучение на студенти със сключени договори с работодател, който е публикуван за обществено обсъждане.
Всяка година министърът на образованието и науката ще утвърждава списък на специалностите, за обучението в които се осигуряват средства от държавния бюджет по реда на тази Наредба. Той се актуализира годишно до 31 май и се публикува на интернет страницата на МОН. При отпадане на специалност от списъка студентите, които имат сключени договори по Наредбата, довършват обучението си при първоначалните условия.
Освен това всяка година до 31 юли Министерският съвет ще одобрява списък с работодателите, които имат право да сключват договори по Наредбата. Включването в него ще става след заявление на работодателя, като той ще посочва специалностите и броя на студентите, за които заявява готовност за сключване на договор. В списъка могат да се включват работодатели, регистрирани на територията на страната, които имат среден списъчен брой на персонала в последните две години над 20 човека и са предложени от съответен министър. Последният прави предложение до министъра на образованието и науката за включване в списъка, задължително придружено с обосновка за необходимостта от заплащане на разходите за обучение. Списъкът на работодателите също се публикува на интернет страницата на МОН.
Страна по сключения между студента и работодателя писмен договор е и висшето училище, в което се извършва обучението. Министърът на образованието и науката поддържа и информационна база данни за сключените договори.
След успешно завършване на обучението си студентът ще трябва да получава основно трудово възнаграждение не по-малко от по-високия размер на средната основна заплата за съответната длъжност на пълно работно време в предприятието или на средната основна заплата за пълно работно време в предприятието.
Договорът може да се прекратява в няколко случая – при отписване на студента преди успешно завършване на обучението му, при прекъсване на обучението на студента (освен в случаите на прекъсване поради болест или майчинство по смисъла на Кодекса за социално осигуряване), при отстраняване на студента от висшето училище, при системно непосещаване от студента на договорения стаж, при неосигуряване от страна на работодателя на условия за провеждане на уговорения стаж, при прекратяване на работодателя без право-
приемство, по взаимно съгласие на страните по договора и при обективна невъзможност на някоя от страните да продължи да изпълнява задълженията си по договора.
В документа се предвижда, че при прекратяване на договор поради виновно неизпълнение неизправната страна дължи възстановяване на всички средства за обучението, изплатени на висшето училище от държавния бюджет по Наредбата. При прекратяване на договора по взаимно съгласие на страните средствата се възстановяват от студента и работодателя поравно. При отказ за възстановяване на средствата те се възстановяват принудително от Националната агенция за приходите.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани към дирекция „Вис-
ше образование“ – МОН (r.laleva@mon.bg) до 30 декември 2020 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg