Правителството одобри промени, с които отпада доходният критерий за еднократната помощ
За новата учебна година правителството отпуска 35 600 000 лв., с които ще бъде осигурена еднократна помощ за всички първокласници и осмокласници. По тази мярка няма доходен критерий, което означава, че семействата на всички близо 118 500 деца, които ще бъдат записани в I и в VIII клас, ще получат по 300 лева.
Това обяви министър-председателят Бойко Борисов по време на заседание на Министерския съвет. На него правителството одобри промени в Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца, които са свързани с влезлите в сила от 1 януари тази година законодателни изменения. Чрез тях се премахва доходният критерий за еднократната помощ за ученици, записани в I клас, и се регламентира нова еднократна помощ за всички ученици, записани в VIII клас.
Средствата в размер на 300 лв. ще бъдат разделени на две части – 150 лв. през първия учебен срок и 150 лв. за втория учебен срок. „Ще подкрепим общо
56 000 първолаци и 62 500 осмокласници. Подкрепата е важна за родителите, които ще могат да закупят учебници и учебни пособия. Същевременно се борим и с отпадането на деца от образователната система“, изтъкна министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.
Министър-председателят Бойко Борисов напомни, че правителството е положило сериозни и целенасочени усилия в тази посока, като в резултат в класните стаи са върнати над 50 000 деца, които не са посещавали училище.
С друго свое решение правителството отпусна 2 079 673 лева по Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски градини, ясли и училища в периода 2020 – 2022 г.
Средствата са за започнали проекти за разширение и реконструкция на училища и за строеж на нова детска градина.
В Гоце Делчев се проектира изграждане на нов учебен блок на Първо основно училище „Св. св. Кирил и Методий“. В Стара Загора се реконструира съществуващата сграда на ПГ по компютърни науки и математически анализи, а в Казанлък стартира изграждане на допълнителен корпус на ППМГ „Никола Обрешков“. В Бургас ще бъде построен филиал на ДГ „Морско конче“ към
ДГ „Раковина“ и друг филиал към ДГ „Синчец“ в кв. „Горно Езерово“. Ще бъде реконструирана и надстройка на съществуваща сграда към ПГ по компютърно програмиране и иновации. В Малко Търново стартира проектирането на пристройка на ДГ „Ален мак“ в село Звездец, а в Свиленград – дейности по изграждане на детска градина „Снежанка“. В Добрич ще бъде изградена нова сграда за ДГ „Слънчице“, а в Ботевград ще бъде направено преустройство и пристройка на ДГ „Кокиче“.
По Програмата са одоб-
рени 89 проекта за изграждане на нови детски ясли и градини и надграждане на съществуващи обекти. Предвидено е 41 училища и 6 професионални гимназии да получат средства за реконструкция, надстрояване и изграждане на нови сгради и учебни корпуси.
В рамките на три години ще бъдат отпуснати общо 210 милиона лева. Целта е да бъде намален недостигът на места в детските ясли, градини и училища, да се осигури достъп на всички деца до предучилищно образование от 4-годишна възраст и да има условия за преминаване на едносменен режим.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg