Спортното училище „Никола Симов“ в Търговище разкрива два нови профила
През учебната 2021/2022 г. Спортното училище „Никола Симов“ в Търговище очаква разкриването на два нови спорта – баскетбол и спортна гимнастика. „Клубовете са подали към нас мотивационни искания, което означава, че ще има деца по тези спортове. Много се радвам, че ще се развием във видовете спортове“, коментира за „Аз-буки“ директорката Надежда Коева, която ръководи школото от година. Към момента предлаганите спортове са борба свободен стил, спортна стрелба (пушка и пистолет), вдигане на тежести и футбол. Учебната година започва и с обучение в профил „Бокс“, но през втория срок то е прекъснато, тъй като 7 ученици заминават със семействата си зад граница.
Общо 107 са към момента учениците в Спортното училище. Под десет от тях ползват общежития на други образователни институции в града. Част от учениците пък пътуват от околни населени места и училището им заплаща транспорта. Броят на обучаващите се в спортното училище намалява в последните години. По думите на моята събеседничка това се дължи както на демографските процеси в страната, така и на избора на много семейства от региона да работят и живеят в чужбина.
Директорката Коева е категорична, че е клише твърдението за спортните училища, като място, където не се набляга особено на ученето. „Работя в спортно училище от 16 години и твърдя, че спортът дисциплинира. Както в тренировъчните зали, така и в класните стаи. Да, налага се учениците в спортното училище малко повече да отсъстват заради лагери и състезания, но от друга страна, в него паралелките са с по-малък брой ученици. И това позволява по-индивидуален подход в обучението. Много по-лесно е един учител да обхване учениците и да наваксат изпуснат материал“, отбелязва тя.
На занимания по български език и литература и по математика се залага и в заниманията по интереси. Акцент в тях е и допълнителната подготовка по английски език, особено за учениците от V и VII клас. „Като филолог, смятам, че спортистите трябва да наблягат на овладяването на чужд език“, споделя Коева. Затова и училището заплаща подобно обучение по английски език към езикова школа.
А как се справя едно спортно училище с обучението онлайн. „Трудно е, но не невъзможно“, отговаря събеседничката ми. И докато обучението в онлайн среда позволява повече внимание върху общообразователните предмети и теоретичната спортна подготовка, то проблемите са при тренировъчната дейност. „Не мога да кажа, че физически това се отрази добре на учениците, но треньорите също работеха през MS Teams, като даваха задачи и осъществяваха жива връзка“, пояснява директорката. В обучението от разстояние помага и преминаването на учителите през квалификации за работата в електронна среда и за използването на различни образователни ресурси в нея.
Събеседничката ми подчертава, че въпреки онлайн обучението още в първите проведени през зимата турнири възпитаниците на Спортното училище в Търговище печелят поредица от отличия. Състезателите по борба на СК „Олимпиец“ и училището „Никола Симов“ печелят пълен комплект медали от националния шампионат за кадети U17. Шампионска титла без допусната загубена точка извоюва Сали Салиев при 92-килограмовите и си гарантира участие на европейското първенство. Втори до 45 кг е Нерман Ахмедов. Бронзовото отличие донася Ахмед Ахмедов при 60 кг.
Сред последните успехи са и трите златни, един сребърен и три бронзови медала от проведения в средата на март държавен турнир по спортна стрелба за купа „Варна“. В края на февруари на проведения в Стара Загора турнир „Самарско знаме“ стрелците от Търговище завоюват още едно златно и 4 бронзови отличия. .
Чувството за принадлежност връща не един и двама ученици в родното школо, но вече като преподаватели. Според събеседничката ми близо половината от треньорите са бивши възпитаници на училището в Търговище, завърнали се да предадат своя спортен опит и знания в него след завършване на Националната спортна академия.
„Най-болният ни въпрос е за базата. А тя има нужда от голямо реновиране, за да работят ученици и учители в по-добра среда. Водим разговори с Министерството на младежта и спорта за осигуряване на необходимия ресурс за реновирането на базата. Ще се радвам, ако успеем бързо да подобрим базата на училището. Защото неговата визия е особено важна при избора на едно или друго училище“, подчертава директорката Коева. По различен начин стои въпросът със състоянието на базата за тренировки в спортните клубове, чиито зали са ремонтирани в последните години. Преди година с отпуснати средства от Министерството на младежта и спорта например е ремонтирана залата по вдигане на тежести, която се намира в двора на Спортното училище.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg