"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2021 Брой 35, 2021

Да избереш България

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
02-09-2021
in Брой 35, 2021
A A
Десислава Василчева

Десислава Василчева е на 29 години. Завършила е Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ със специалност „Начална училищна педагогика и чужд език немски“. По време на следването си е участвала в програма „Еразъм+“ с 6-месечно обучение в Австрия, където е ходила на стаж в няколко образователни институции. Сега следва магистратура – „Съвременни образователни технологии“, отново във Великотърновския университет. От миналата учебна година работи в СУ „Вела Благоева“ в Старата столица като преподавател на учениците в целодневната организация на учебния ден.
Десислава знае от дете, че иска да стане учител, и винаги се е развивала целенасочено в тази посока. Вярва, че на света няма по-силна и чиста обич от детската. „Моите учители винаги са ме вдъхновявали. Техните истории и уроци ме водят до днес. Учителят преди всичко трябва да бъде човек, да вдъхва доверие, да бъде съпричастен с вълненията, тревогите и успехите на своите ученици. Всички тези предишни мои учители са ми го показвали и са ме вдъхновили да стана учител“, споделя младата учителка.
С ентусиазъм разказва за работата си в занималнята. Тя е съставена от три етапа – организиран отдих и спорт, самоподготовка за следващия учебен ден и занимания по интереси. След приключване на учебния ден учениците се хранят организирано в стол под ръководството на учителя. След това участват в различни организирани игри, използвайки физкултурния салон и спортните площадки на открито. Включват се с голям интерес в спорта, като за тях подготвят щафетни игри и забавни състезания. Заниманията по интереси също предизвикват вълнението на децата. Темите са разнообразни и са съобразени с възрастовите особености. „Използваме предстоящи празници, за да изработваме предмети или да рисуваме картини“, разказва моята събеседничка. Идеята е по забавен начин да се запознаят с българските обичаи и традиции.
Групата, която води, е от един клас – 19 деца от III клас. „По време на обучението от разстояние часовете бяха намалени, но въпреки всичко направихме организацията така, че децата хем да не изостават от учебния материал, хем да остава време и за забавления“, разказва младата учителка. На мнение е, че обучението от разстояние е нож с две остриета. От една страна, дигиталната култура на учениците става по-висока, но от друга – губят се човешките отношения. За щастие, третокласниците на Василчева са достатъчно големи и самостоятелни. Без чужда помощ успяват да се справят с обучението от разстояние в електронна среда.
С ентусиазъм говори за успехите на учениците си. Тази година е подготвяла едно дете за явяване на Националната олимпиада по религия, проведена в СУ „Вела Благоева“. То се класира на едно от челните места и учителката много се гордее с него. Предметът е включен в програмата по занимания по интереси и се изучава по един час седмично.
В България никога не е работила като учител, но е била преподавател в Нидерландия в Първо българско училище АБВ – Амстердам. „Докато живеех и работех в чужбина, изведнъж реших, че искам да се върна у дома. Искам да бъда със семейството си, детето ми да знае български и да получи българско образование. Искам да се развивам тук и нямам никакво намерение да заминавам за чужбина“, категорична е тя. Разказва колко я натъжава това, че българчетата в Амстердам не знаят родния си език. За тях той остава чужд. Като човек, живял в Австрия и Нидерландия и отблизо запознал се с образователната система на двете държави, е на мнение, че там учениците се обучават в прекалено свободна обстановка. Това, което би приложила, е въвеждането на повече на брой часове по изучаване на роден език в начален етап на образование.
Тя е горда майка на 3-годишна дъщеря. На мнение е, че когато човек има желание, може лесно да съчетае работата със семейните задължения.
Радва се на подкрепата на родителите на учениците си при всяко свое решение или действие. Като млад учител, съвсем разбираемо, е имала своите притеснения от срещата с майките и бащите на своите възпитаници. За щастие, тревогите ѝ се оказват неоснователни. „Родителите на възпитаниците ми са много отговорни хора. С разбиране подхождат към всеки проблем и с отзивчивост се включват в новите проекти“, казва тя.
Радва се, че и в СУ „Вела Благоева“ е попаднала на толкова хубав екип. Определя учителите, с които работи, като истински професионалисти и благодари от сърце за подкрепата и доверието, което получава в лицето на директора Ангел Янчев. „В училището всички нови колеги биват посрещнати с отворени обятия. Никак не е трудно да свикнеш да работиш тук. Много бързо училището се превръща в дом, а колегите – в семейство“, споделя Десислава. Ръководството работи усилено в привличането на млади преподаватели и допълнителна квалификация на учителите. От 62-ма педагогически специалисти 16 са докторанти. След завършване на магистратурата си моята събеседничка също е решила да продължи да учи и да се развива. Благодарна е на възможностите, които ѝ предоставя работното място – постоянни и непрекъснати обучения.
„Това ти помага да вървиш напред, а не да стоиш на едно място“, категорична е 29-годишната учителка. С ентусиазъм и без да щади сили и време се включва в разработването на всички проекти, в които я поканят. Последно през лятото работи по „Подкрепа за успех“. През целия месец юни работи с всички желаещи допълнително по предметите религия и родинознание. „Изненадана съм колко много деца се включиха. Учейки, истински се забавлявах-
ме. Разучавахме народни танци и песни, традиции и обичаи“, разказва моята събеседничка.
Учениците обичат да прекарват занимания на открито. Винаги, когато метеорологичните условия го позволяват, Десислава Василчева провежда уроците в зелените класни стаи. Обикновено там е мястото, където си пишат домашните и се провеждат часовете по религия. „Учениците проявяват голям интерес към този предмет. Задават въпроси и искат повече информация“, разказва тя. На мнение е, че той е сред любимите предмети на децата, а най-голямата полза от него е, че разширява кръгозора им и обогатява общата им култура.
„Работата ми носи удовлетворение. Щастлива съм, че си намерих точното място“, казва младата учителка. Не отрича, че като навсякъде и тук не липсват предизвикателства. Сред тях са умението да дадеш на всяко дете подходящата за него задача, така че то да се почувства щастливо, че се справя. Много важно е да намериш таланта у всяко дете и да работиш в посока на развиването му. „Когато ученикът почувства успеха, и аз се чувствам щастлива и удовлетворена“, допълва тя. Вярва, че кариерното ориентиране трябва да се изучава именно в начален етап на обучение. Учениците от
I до IV клас са много любопитни и жадни за знания. С интерес слушат за различните професии. Затова често в клас канят гости, които да ги запознаят с работата си. Още от I клас учениците в СУ „Вела Благоева“ изучават и английски език. Любопитство предизвикват и всички събития, свързани с честването на Седмицата на китайската култура. Училището работи в тясно сътрудничество с Института „Конфуций“ и редовно има тематични инициативи. За учениците на Десислава Василчева най-интересни са откритите уроци по бойни изкуства. Като цяло, малчуганите обичат спорта и състезанията. В сферата на заниманията по интереси най-предпочитан е тенисът на маса. Редовно организират съревнования, където най-добрите завоюват награди и отличия. „Всеки успех трябва да бъде поощряван“, завършва разказа си тя.

Your Image Description

Свързани статии:

Най-пъстрата рисунка „Математика без граници“ събра 1234 участници от 17 страни Наши ученици с медали по космически науки СМГ е моят дом

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Красив ум

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

СМГ е моят дом

Next article

Разказ за малкото училище с големите проекти

Next article
Разказ за малкото училище с големите проекти

Разказ за малкото училище с големите проекти

Откриватели на ново знание

Откриватели на ново знание

Еволюция има, загадка е началото є

Присъствено обучение без здрави учители – мисия невъзможна

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 2/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1s/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 3s/2023, Volume 31

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"