Над 160 екопроекта са представени на традиционния годишен форум на Синдиката на българските учители
Българските учители имат най-висок образователен ценз спрямо всички учители в Европа.
89% от българските преподаватели, от детската градина до XII клас, са магистри с висше образование, като около 45% имат висока квалификационна степен. В тежката пандемична среда българската образователна система се очерта като една от системите, които се справят най-добре, учителите ни показаха чудеса от нови подходи и креативност.“
Това коментира председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева пред в. „Аз-буки“ по време на VIII международен конкурс „Извънкласните и извънучилищните дейности (занимания по интереси) – за устойчиво качествено обучение, възпитание, развитие и социализация на децата и учениците – 2021“. Форумът се проведе в комплекс „Камчия“ край Варна.
„Направихме всичко възможно да обхванем децата – и там, където нямаше интернет, и родителите нямаха възможност да помагат на по-малките ученици. Колкото и негативи да отчитаме по време на дистанционното обучение, нямаме толкова задълбочени дефицити, както имат други страни“, допълни Такева и даде оценка „много добър“ за работата на учителите в пандемична среда.
По отношение на старта и протичането на новата учебна година председателят на Учителския синдикат коментира, че те зависят от развоя на пандемията и няма човек в образователната сфера, който да не е притеснен. „На нас, българските учители, ни се иска да сме присъствено, дано нещата да се развият благоприятно. По-големите ученици имат осъзнат начин на отношение към учебно-възпитателния процес. Но в условията и в етапа на ограмотяване е пагубно за малките деца в I и II клас, както и за родителите и за учителите, да сме онлайн“, допълни Такева. Според нея благодарение увеличаването на работните заплати и подобряването на училищната среда, която е важна за мотивацията на всички,
значително са се увеличили желаещите да станат учители.
Заедно с представители на Министерството на образованието и науката Янка Такева раздаде наградите на победителите в конкурса за извънкласни и извънучилищни дейности (занимания по интереси).
Общо 160 ученически проекта с разработки, свързани с екология и иновации, участват в конкурса на Синдиката на българските учители.
За втора поредна година темата е „Развитие на техническото и природонаучното творчество на децата и учениците за формиране на екологична култура и интерес към иновации“.
„Отново обръщаме внимание на климатичните изменения от гледна точка опазване на околната среда, флората, фауната и човешкия живот. Имаме потребност да възпитаме у младото поколение поведение, което да се пренесе в семействата, по отношение опазване здравето на обществото и на планетата Земя – особено актуално в условията на пандемия“, коментира Янка Такева пред в. „Аз-буки“ акцентите на конференцията, организирана от Синдиката на българските учители, съвместно с фондация „Устойчиво развитие за България“ и СОК „Камчия“ и под патронажа на Министерството на образованието и науката, откъдето е осигурен паричният награден фонд за победителите.
Награди бяха раздадени в раздел „Добри практики“ – категории „Подготвителна група в детска градина/училище“, „Извънучилищни дейности“, „Извънкласни дейности – І – ХІІ клас“, и в раздел „Искам думата“.
Специалния приз на МОН получи Йорданка Славчева – главен учител по БЕЛ, 1. СУ „Пенчо Славейков“, София, за научно есе на тема „Лидерството на учителя по време на кризи“. С грамоти бяха удостоени Галина Димиева – учител в 14. ДГ „Дружба“, Варна; Мая Петрова – старши учител в ДГ „Слънце“, Ловеч; Стефка Николаева – старши учител начален етап, СУ „Никола Катранов“, Свищов; Татяна Любенова – старши учител, и Маргарита Григорова – старши учител в Професионалната гимназия по търговия и ресторантьорство, Враца.
Раздадени бяха и специални награди на председателя на Синдиката на българските учители, на фондация „Устойчиво развитие за България“, на областния управител на област София, на Националния дворец на децата, на Българския национален комитет към Световната организация за предучилищно образование – ОМЕП, на Департамента за информация и усъвършенстване на учителите към СУ „Св. Климент Охридски“ и др.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg