"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2021 Брой 36, 2021

Н.Пр. Алехандро Поланко – извънреден и пълномощен посланик на Кралство Испания у нас, пред вестник „Аз-буки“: В Испания има най-много български неделни училища от всички държави

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
08-09-2021
in Брой 36, 2021
A A
Алехандро Поланко Мата е роден на 28.11.1959 г. в Мадрид. Заемал е дипломатически постове в Австрия, Словения и Мароко. Бил е посланик на Испания в Мавритания, Мали, Алжир, България.

Интервюто взе Ани Саргавакян

– Ваше Превъзходителство, отбелязахме 110 години от установяването на дипломатически отношения между Кралство Испания и България. Организираха се много прояви. Бихте ли сложили акцент върху определени събития.
– Това честване протече по-различно, не беше проведено по стандартния начин заради пандемията. Подготовката и реализацията бяха извършени с повече усилия, но програмата от събития бе представена не само пред гражданите на София. Направихме обиколка в страната, стигнахме до много хора, които имаха възможността да научат нови факти за двустранните отношения. Посетихме Велико Търново, Пловдив, Бургас, Варна, бяхме посрещнати с голям интерес и много въпроси.
Най-важното от честването на годишнината е политическата декларация между двете държави от 8 май 2020 г., подписана от външните министри на Испания и България.
Организирахме и изложба „Дипломация през сърцата на два народа. 110 години дипломатически отношения между България и Испания“. В нея са отразени и трудните, и сложните периоди, като Втората световна война, прекратяването на дипломатическите взаимоотношения за известен период – това са важни събития, които е добре да се знаят от новите поколения. В испанско-българските отношения има силен емоционален елемент. Представихме и изложба от снимки, в която герои са не само политиците, а и обикновените хора – българи и испанци. Издадохме книга на двата езика, съдържаща спомените на испанския дипломат Хулио Паленсия за София. Това е разходка по улиците на българската столица, посочени са всички места, улици, паметници, които имат връзка с Испания.

– В кои области най-вече се развива взаимното сътрудничество?
– Сътрудничим си във всички области, както се случва между две приятелски държави. Имаме много важно сътрудничество в рамките на Европейския съюз. Испания винаги е подкрепяла България по пътя на нейната интеграция в Европейския съюз и НАТО. Също така имаме допирни точки в политиката за миграцията, сигурността. България, както и Испания с еднаква загриженост участва в проекти за бъдещето на Европа.
И за двете страни са важни мобилността, транспортът, където има много възможности за сътрудничество. Ние сме на едно от първите места в света по развитие на железопътния транспорт. Имаме около 3 хил. км модерна железопътна мрежа и сме на второ място в света по използване на високоскоростни влакове. В бъдеще ще имаме допирни точки и в областта на чистата, или зелената енергия. Испания е сред световните лидери по производство на слънчева енергия. Има много области, в които работим и можем да развиваме нашето сътрудничество.
Преките инвестиции от Испания в България в края на септември миналата година са в размер на 1,16 млрд. евро.

– Какви са резултатите и съответно перспективите за по-активен обмен в областта на туризма?
– Туризмът е много важен както за България, така и за Испания. Практически двете държави са туристически и около 12 процента от БВП се събира от туризма. Разбира се, има разлика от това, че България има 7 милиона жители, а ние – 43 милиона. Заради пандемията двете страни имат едни и същи проблеми. Държавите ни имаха сходни позиции по този въпрос в Брюксел – да намерим най-доброто решение за развитието на туризма, да не спираме дейностите, да не допускаме затваряне, което ще доведе до бъдещи проблеми, свързани с възстановяването на бранша. За всичко това имахме и имаме общи позиции. Много добро е партньорството ни и по условията за влизане на гражданите от едната в другата държава по време на ковид пандемията.
През 2019 г. имахме положителна тенденция в сътрудничеството в областта на туризма. Над 150 000 българи посетиха Испания и повече от 80 000 испанци посетиха страната ви. България е представена много добре като туристическа дестинация в испанските каталози за туризъм. Оказва се, че българите харесват Испания не само като място за живеене, но и като туристическа дестинация.
От предстоящите събития ще спомена провеждането на испанско-български голф турнир, който ще бъде в София. Той е организиран и финансиран от отдела по туризъм към посолството на Испания и цели да представи възможностите за голф в Испания пред българските почитатели на този спорт.
Също така се радвам на контактите с испанските предприемачи, които работят за българския туризъм и имат хотели тук. През този сезон те работиха добре, което показва интереса ви към испанските хотели, а също така и желанието на испанците да инвестират в туристическия бизнес в България.

– Вече 15 години в София работят Институтът „Сервантес“ и Отделът по образователни въпроси към посолството на Испания. В България има 14 гимназии с изучаване на испански език, 150 училища и 6 университета, в които се преподава испански. Каква е равносметката, какви са плановете за сътрудничество в областта на образованието?
– Интересът към испанския език и литература в България е от много години. Но в миналото това са били определен кръг писатели и интелектуалци, които са преоткривали богатството на испанската култура. Днес нашите връзки в областта на културата се развиват твърде добре. В известен смисъл, България за нас е център за разпространение на испанския език и култура на Балканите и в Източна Европа. Тук има най-много училища с преподаване на испански език, тук е Отделът по образование към посолството, това е тема от голяма важност за нас.
След 2000 г. в България се засили желанието за опознаване на испанската култура и език и тази тенденция продължава да се развива. Има 14 гимназии с изучаване на испански език, но той се преподава и в много училища в цялата страна. Интересът към езика ни в България през последните години е нараснал със 17 процента.
Всяка година има нови училища, които желаят в тях да се преподава испански език. Ние работим за това и помагаме. Разбира се, тук имат заслуга и отношение и тези 300 000 българи, които живеят и работят в Испания. В момента министерствата на образованието на нашите две държави работят по актуализацията на подписания договор за сътрудничество от 2001 г.
Надявам се, че в резултат ще се подобрят контактите в тази област. По темата се срещнах и проведох разговор с министъра на образованието на България.
Отделно от испанските паралелки, можем да говорим и за общността на преподавателите по испански език, за театралния фестивал, който дава възможност на младежите ви да се запознаят и насладят на пиеси от испански автори, както и за програмата за изучаване на испански език в началните класове.
Също така през тази година ще дадем възможност на ученици, завършили испанска гимназия в България, да могат да продължат образованието си в университети в Испания. Аз възлагам много надежди на този проект.
Вероятно знаете, че от всички държави в света в Испания има най-много неделни училища с преподаване на български език. Това показва, че българите в Испания са много добре интегрирани, но не искат да загубят корените си.

– По традиция календарът с културни събития, които предлага Испания у нас, е твърде богат. Гостуват изтъкнати музиканти, артисти, писатели, художници… Какво още да очакваме?
– Имаме три основни направления за културна дейност. Първото е образованието, второто е Институтът „Сервантес“, както и Отделът по образователни
въпроси към посолството. Ще продължим с програмата да водим в България писатели и музиканти, да представяме испански филми. Имаме проект да покажем на българските зрители последните филми на Алмодовар. Дано да имаме възможност – зависи от ковид ситуацията това да се случи в киносалони.
Работим и по много интересен проект в областта на журналистиката. Както знаете, има Сдружение на испаноговорящите журналисти в България. Идеята е да осъществим контакт между Сдружението и Клуба на международните журналисти в Испания, както и към ЕС, за да се срещнат хората, които упражняват журналистическата професия на испански език.
Към края на годината ще подготвим програмата в областта на културата за 2022 г. Но още в последното тримесечие ще има няколко важни прояви. На 1 септември Софийският университет
„Св. Климент Охридски“ удостои с титлата „Доктор хонорис кауза“ Анхел Лопес Гарсия – испански професор лингвист от Университета във Валенсия. Ще отбележим със семинар 100-годишнината от рождението на испанската писателка Кармен Лафорет, както и 60 години от основаването на Катед-
рата по испанистика в Софийския университет. Към Катедрата през 2000 г. е открита и първата в света зала „Сервантес“, която разполага с компютри и осъществява онлайн връзка с виртуалния център „Сервантес“ в Мадрид.
Като става дума за отбелязване на годишнини, ще честваме заедно с нашия приятел проф. Христо Пимпирев 30 години от Мадридския договор за защита на Антарктида. В тази област имаме интензивно и важно сътрудничество.
Смятам, че с тази програма Испания ще бъде представена на високо равнище пред нашите български приятели и почитатели, което ще бъде нова стъпка в развитието на взаимоотношенията ни.

Your Image Description

Свързани статии:

Д-р ик.н. Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители: Време е и директорите да изпълняват задълженията си в рамките на мандатността Ваня Грашкина – изпълнителен директор на Националния център за информация и документация: Наукометричните данни показват кой кой е в науката Проф. д-р Христо Бонджолов, ректор на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“: 24 май трябва да ни обединява Родни университети сред световния елит

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Интервю

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Правим школа за изкуствен интелект

Next article

Мост между две държави

Next article
Мост между две държави

Мост между две държави

С щипка любов и подкрепа и с много сила се гради бъдеще

С щипка любов и подкрепа и с много сила се гради бъдеще

Всеотдайността не изчерпва, а зарежда

Всеотдайността не изчерпва, а зарежда

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 2/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1s/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 3s/2023, Volume 31

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"