Октомври е Европейският месец на киберсигурността и се провежда в ЕС за девета година като част от усилията за повишаване на осведомеността сред гражданите, бизнеса и организациите. Посланията тази година са фокусирани върху „Киберсигурност у дома“ с практични съвети за безопасно извършване на онлайн трансакции, комуникиране, работа или обучение онлайн и „Първа помощ“ за съвети какво да правим, ако вече сме станали жертва на киберинцидент.
Евродепутатите обсъдиха политиката на ЕС в областта на киберсигурността и как да се повиши устойчивостта на военните и гражданските направления в тази политика. Според тях държавите членки на ЕС трябва да си сътрудничат по-тясно по отношение на киберзащитните способности и операции и да реагират заедно при кибератаки.
За разлика от други военни области, инфраструктурата на киберпространството е собственост предимно на частни компании, често базирани извън ЕС, което води до индустриална и технологична зависимост от трети страни. Ето защо евродепутатите смятат, че ЕС трябва да стане технологично по-независим, да въвежда иновации и да инвестира повече в способности и персонал за киберзащита.
ЕП обсъди и насоки за използването на изкуствения интелект (ИИ) в наказателното право и от полицейските органи. За да се избегне дискриминация и да се гарантира правото на неприкосновеност на личния живот, депутатите настояват за строги предпазни мерки, когато се ползва ИИ в правоприлагането.
„Изкуственият интелект може да бъде полезен в правоприлагането, но вече използваната система за лицево разпознаване дава много грешки, които водят до нарушаване на човешките права.“ Това каза българският евродепутат Петър Витанов – докладчик по темата в ЕП, пред журналисти в уебинар, организиран от Бюрото на ЕП в България. Според него трябва да се забрани автоматизираното разпознаване на лица на обществени места, както и прогнозирането от алгоритми на ИИ за потенциална престъпност на база на човешко поведение. Това нарушава правилото за невинност до доказване на противното и е предпоставка за дискриминация, която следва да бъде преустановена.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg