Светлана КРУМОВА
Образованието днес е изправено пред множество предизвикателства. Обучението от разстояние,
въпреки недостатъците, има и своите положителни страни. Оценката на ролята на учителя в обучителния процес и желанието на децата да бъдат в училище, където не само учат, но и общуват, са сред тези добри моменти. След всяко прекъсване на присъствения учебен процес и преподаватели, и деца са още по-мотивирани да работят заедно.
Така е в 9. ОУ „Панайот Волов“ в шуменския квартал „Дивдядово“. Любопитна е историята на училището. То е наследник на първото килийно училище, открито през 1838 г. от местните първенци, и първото взаимно училище, отворило врати 10 години по-късно. В дивдядовското училище е учил и Панайот Волов. От своите учители Илия Блъсков и Тодор Икономов той получава първите светски знания и уроци по родолюбие. След завършване на Южнославянския пансион в град Николаев, Украйна, е назначен за директор на класното училище. С помощта на вицеконсула във Варна бележитият възрожденец доставя от книжарниците в Русия книги и учебни пособия за българските училища в Шумен, Дивдядово, Преслав и Каспичан. От класното училище се ражда днешното, построено през 1939 г., носещо заслужено името на Панайот Волов.
Тази история е повод за гордост, но и поставя педагогическия екип пред огромна отговорност. „Училището ни отдавна се е превърнало във вдъхновяващо място за ученици и учители. Тук ръка за ръка вървят възрожденският дух и иновативното мислене, традициите и съвременността, амбициозността и отговорността, смелите мечти“, споделя директорът Даниела Александрова. Миналата учебна година тя наследява Стефан Баев, който ръководи от 1994 г. училището, чийто възпитаник е.
От 2008 г. училището е средищно. В него се обучават ученици не само от Шумен, но и от още пет населени места. Децата се извозват със специализирани автобуси. За всички ученици от І до VІІ клас е осигурена целодневна организация на учебния ден. Училището разполага с модерни кабинети. Във всеки има преносим компютър и проектор. В три от тях са поставени интер-
активни дъски, а в един – интерактивен дисплей. Кабинетът по биология и химия е снабден със специализирано оборудване за експерименти и наблюдения.
„Освен с материална база училището може да се похвали и с квалифицирани и всеотдайни учители, които постоянно усъвършенстват методите си за обучение и възпитание. Използват информационните технологии за разнообразяване на учебния процес, за повишаване успеваемостта. Спечелили сме немалко проекти по европейски програми – гордее се Александрова. И допълва: – Всяка година учениците участват в олимпиади, конкурси, печелят награди. Особена гордост е отборът „Млад огнеборец“, който ежегодно е на първите места в общинските, областните и републиканските състезания. През 2019 г. младите ни пожарникари станаха национален първенец и се класираха за ХХІІ международни състезания по пожароприложен спорт в град Мартини, Швейцария. Там те заеха четвърто място.“
9. ОУ „Панайот Волов“ може да се гордее и със Сдружението на училищното настоятелство, което инвестира немалко средства в материално-техническа база. Затова е отличено с „Наградата на Шумен за юридически и физически лица, подпомагащи образованието“.
„Мисията на училището е не само да обучава, а и да създава у учениците необходими социални умения, да изгражда личности, възпитани в дух на родолюбие, с модерно виждане за света. Учителите не са сами в тази нелека задача. Незаменими техни партньори са родителите. Успешно е сътрудничеството с читалището в квартала – НЧ „Асен Златаров 1872“, с което се организират различни инициативи“, коментира Даниела Александрова.
Но да се върнем към историята. В писмо до своя вуйчо Маринчо Бенли (богат търговец, помогнал на много училища, както и на революционната дейност по онова време), Панайот Волов пише: „Защото знаеш, че истински човек е оня, който се грижи по-малко за себе си, а повече за народа си. Такъв истински човек желая да бъда и аз. Но понеже нямам богатства – да раздавам от тях, искам да раздавам душата си…“. Случващото се днес в училището е доказателство, че там работят отговорни педагози, които пазят наследството на нашите възрожденци.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg