През последните години България има все по-координирана и целенасочена политика за обхващането на деца и ученици в образователната система и реализира значителни резултати в усилията за проследяване правото на образование. Това е отчетено на среща на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите по включване и предотвратяване отпадането на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст, съобщават от Пресцентъра на МОН.
Вицепремиерът Томислав Дончев отбелязва, че с работата си екипите по обхват са разрешили един от основните проблеми в образованието – обхващането на децата и учениците. Според него натрупаният опит на институциите да работят заедно на регионално и местно ниво, трябва да се съхрани и да продължи в максимална степен след преодоляване на предизвикателствата, свързани с пандемията.
По данните за дейността на Механизма за последните три години в системата са се върнали или са записани за първи път над 50 000 деца и ученици. Увеличава се и броят на обхванатите в задължително образование, като новозаписаните през тази година са над 6000. Успоредно с това намалява и делът на необхванатите 15-годишни ученици, като към момента той е само 5% за разлика от 2018 г., когато е бил над 7%. Наблюдава се и тенденция за увеличаване на средния брой години, в които учениците остават в образователната система.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев акцентира върху дейността на образователните медиатори и социалните работници, които активно се включват в работата и са свършили значителна част от дейностите по обхват – носят образователни материали до домовете на децата и разговарят с родителите им за ползите от обучението и за възможностите за реализация след придобиване на качествено образование. Системата разполага с над 800 образователни медиатори.
Министър Вълчев посочи, че занапред Механизмът трябва да се активира повече по отношение на 4-годишните деца, като се развие териториалната отговорност на училищата и детските градини. Той посочи, че за намаляване на таксите за посещения в детските градини в бюджета са предвидени 25 млн. лева, както и 110 млн. лв. за строеж на детски градини по Програмата на МОН. Успоредно с това се инвестира и в осигуряване на персонални устройства за учениците и учителите, като през последните 10 месеца са закупени около 28 000 компютъра за нуждите на обучението от разстояние. „През декември спрямо април беше повишен обхватът на учениците в електронно обучение с 2%. През същия месец бяха раздадени над 32 000 устройства за ползване от учениците“, уточнява министър Вълчев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg