Снежана Иванова от ОУ „Любен Каравелов“ – Русе, е отличена с II място в Националния конкурс за дигитални новатори за 2021 г., организиран от БАИТ
Зина СОКОЛОВА
Мислех, че времето, в което започнах кариерата си на учител, беше трудно. Тогава нямаше иновации, технологиите не бяха ни „превзели“, не познавахме изкуствения интелект, нямахме широк достъп да интернет. И въпреки това не се побирах в строгите рамки на утвърдените методики. Още тогава аз, а и други мои колеги, работехме иновативно, опитвахме
нови програми, работехме с граждански организации, провеждахме „учене чрез правене“, обучавахме се и обменяхме добри практики. Днес пак ми се пада да работя в трудните времена на световна пандемия.“ Това разказва Снежана Иванова – учител в начален етап, с I ПКС в ОУ „Любен Каравелов“ в Русе. Наскоро тя е отличена с второ място в Националния конкурс „Дигитални новатори в образованието“ за 2021 г., организиран от Българската асоциация по информационни технологии под патронажа на министъра на образованието и науката.
Снежана Иванова признава, че е изпълнила една от мечтите си да е част от едно от най-уважаваните училища в крайдунавския град. Тя има публикуванa споделенa добрa практикa в информационната система за електронно обучение на МОН (edu.mon.bg)
– „Задаване на креативни домашни работи по математика по време на обучение от разстояние в електронна среда (ОРЕС)“. Там представя видео домашни работи на свои ученици „Търсачи на ъгли вкъщи“. Задачата на децата е да намерят различни видове ъгли в предмети в своя дом, да заснемат, с помощта на член от семейството, видеоклип до
1 минута и да го изпратят в Google classroom.
„Работя така, че учениците ми да са щастливи в училище – казва тя. – Никак не е лесно да се впечатлят днешните деца.
В работата си използвам Google Meet, Google classroom, Kahoot!, Wordwall, Genially, Kaн Академия, Google Earth, Pinterest. Необходимо е непрекъснато да се уча, включително и от децата.“
От малките си ученици всекидневно научава очарователни неща – например, че таралежът трябва да се гали. Ако искаш да станеш космонавт, е съвсем реално и постижимо. Когато завали първият сняг, трябва да оставиш всичко и да го гледаш. А в дъжда пък не е необходим чадър.“
За Коледа учениците ѝ получават уникални подаръци от нея – бордни карти за марсохода Мars 2020 Rover, който е част от мисията „Марс 2020“. NASA дава възможност на земните жители да изпратят имената си до Червената планета, нанесени върху силиконови чипове. Апаратът се спуска на Марс през февруари 2021 г.
За своите ученици Снежана Иванова е организирала и клубовете „Йога на смеха“, „Сръчни ръчички“, студио „Живопис“. Любими са и игрите „Пълна промяна“, „Доктор Смях“, „Правилата на мама“, „Рисуване със затворени очи“, „Имитирай животните“ с активното участие и подкрепата на родителите.
В класната стая са гостували коте, игуана – домашни любимци на децата. Учителката признава, че след като нейните ученици ѝ предават урок по любов към домашните любимци, си взима куче.
„Работя по програмата „Дизайн шампиони“ на Red Paper Plane и реализация на цялостната им концепция за учене чрез преживяване – подчертава Иванова. – Прилагаме проектно базирано обучение с използване методите на дизайн мислене, промяна на начина на учене. Възпитавам щастливи и успешни деца чрез развиване на компетенции за решаване на проблеми, работа в екип, любопитство, вяра в собствените способности.“
С нейни колеги осъществяват много учебни проекти – „Слънчевата система“, „3D лица“, „Планините в България“, „Моето селище“ и др.
Често обогатява уроците си с виртуални състезания, мозъчни атаки, игра на асоциации, карти за генериране на идеи, образователни видеа, флаш-карти.
Учителката вярва, че иновативни елементи в уроците умело трябва да се преплитат с традиционните методи на преподаване. Пример за това е проведеният открит урок „Геометрични задачи“ по програма „Иновации в действие“. Представя и различни епохи в българското образование – от килийните училища до днес. Учениците „прелитат“ от една епоха в друга, учат по отдавна изчезнали предмети като „Поучения“, намерили място в „Рибния буквар“ на Петър Берон.
„Съвременните технологии не изместват основната цел в работата ми – възпитаване чувство на национална гордост и познаване на българските традиции – категорична е Снежана Иванова. –
В класната ни стая често звучат гайди, разглеждаме прелестите на България, отдаваме почит на героите. Сега съм с първокласници. Прекрасни, малки любопитковци, които непрекъснато ме рисуват. Винаги съм искала да съм учител, и се гордея с професията си. Сега е време, в което трябва да се поклоня на моите малки герои, както и на техните родители, с които заедно се борим и се стараем да подаряваме на децата усмивки, радости и големи мечти.“
Веселка Николаева, директор на ОУ „Любен Каравелов“ – Русе:
В ОУ „Любен Каравелов“ работят креативни, инициативни и талантливи учители. Това е богатство за всеки ръководител. Убедена съм, че едно училище го правят успешно не лъскавите кабинети или луксозните учебни стаи,
а на първо място учителите със своята работа и резултати. Вярвам, че получавайки свобода да твори и да се развива, всеки учител многократно се отблагодарява. Това е най-ценният ресурс. Независимо че средната възраст на колектива е 50 години, това не пречи нашите преподаватели да са отворени към всичко ново с оглед на извънредната ситуация, при която се осъществява образователният процес. В последните две години училището ни е в топ 100 за страната след националното външно оценяване в IV и VII клас. Старая се да предоставям на учителите всичко нужно, за да се развиват. Не само чрез квалификационни курсове, които избират да посещават, но и чрез осигуряването на образователни ресурси и продукти, които им дават възможност да работят иновативно.
Ние сме училище с традиции в обучението по математика и информационни технологии. Четирите години като иновативна образователна институция ни дадоха възможност от първия ден на COVID кризата всички ученици активно да се включат в обучението от разстояние в електронна среда. Нивото на това обучение е високо и имаме много добра успеваемост.
Всички се гордеем с наградата на Снежана Иванова. Тя е един от преподавателите, които използват метода на проектно базираното обучение. Постига високи резултати със своите ученици. В нейните уроци има много иновативни елементи. В часовете си използва почти всички образователни инструменти на „Гугъл“. Работи с „Кан академия“ интензивно. Нейната номинация беше високо оценена от Българската асоциация по информационни технологии.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg