Предлагат бюджет от две програми в подкрепа на украинските ученици, учители и изследователи
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Устойчивостта на европейското образователно пространство и националните системи за образование и обучение при кризи обсъди Съветът на министрите на ЕС по образование в присъствието на украинския образователен министър Сергей Шкарлет. В рамките на два дни в Люксембург се проведоха още съвети на министрите на културата, на спорта и на младежта на ЕС.
„Две големи кризи засегнаха Европа през последните години – пандемията от COVID-19 и руската военна агресия в Украйна. Една от важните поуки е, че образованието е ключово за реакцията при кризи. Достъпът до образование и социализацията в училище са централни за личностното развитие на младите хора. С държавите членки съумяхме да дадем бърз и адекватен отговор – с координирани действия, с програмата „Еразъм+“ и достъп до онлайн образователно съдържание“, заяви българският еврокомисар Мария Габриел.
Сред предприетите спешни мерки е новият инструмент „Действия по линия на сближаването за бежанците в Европа“ (CARE), който позволява на държавите да предоставят спешна помощ на украинските бежанци. Европейският портал за училищно образование се превърна в място за споделяне на опит за приобщаване на младите украинци в образователните системи, включително чрез публикуване на учебни материали на украински език. В резултат на предприетите досега мерки по „Еразъм+“ бенефициентите могат да насочват част от средствата по проектите за подпомагане на украинските бежанци.
„Целим подкрепата ни да обхване всеки нуждаещ се от достъп до образование“, подчерта Мария Габриел. Тя предлага 200 млн. евро от бюджета на „Еразъм+“ за 2027 г. да бъдат на разположение през 2023 г. за украинските ученици и учители. А за научните изследователи от Украйна да бъдат насочени за стипендии 25 млн. евро по програмата „Мария Склодовска-Кюри“, което ще позволи на 200 изследователи в продължение на две години да осъществяват научната си дейност в университет в държава членка. За да бъдат реализирани тези две предложения, трябва да бъдат разгледани и одобрени от Съвета на ЕС и от ЕП.
Основните теми на Съвета на министрите на културата на ЕС са мобилността на творците и артистите, насърчаването на културното многообразие и междукултурния диалог и дейностите за опазване на културното наследство в Украйна, обсъдени с украинския министър на културата Олександър Ткаченко.
„Ще подкрепим културните и творческите сектори на Украйна с мерки в две направления – защита на творците и работещите в културния сектор и действия за опазване на културното наследство на Украйна“, заяви Мария Габриел. Тя добави, че това ще стане чрез програма „Творческа Европа“, в която ще бъдат включени повече украински партньори, а с Механизма за гражданска защита на ЕС ще бъде предоставена подкрепа за възстановяване на културното наследство в Украйна.
На Съвета на министрите на спорта на ЕС бе обсъдена връзката между спорта и устойчивото развитие.
В него участва министърът на младежта и спорта Радос-
тин Василев. Той отбеляза, че „в израз на солидарност публичните власти и спортните организации в България полагат съвместни усилия за настаняването на украински спортисти и подсигуряването на спортни бази за тренировки. България има нужда от помощ в тази своя функция и приветствам искането на Полша за създаването на подобен механизъм“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg