В иновативното СУ „Стоян Заимов“ в Плевен работят за създаване на екипност сред учениците, като разчитат на подкрепа и от родителите
Антоанета НАЙДЕНОВА
От тази учебна година в иновативното СУ „Стоян Заимов“ в Плевен въвеждат модела „1 към 1“ в паралелката на VIIIБ клас с профил „Природни науки“. В нея учениците ще използват само електронни носители без никакви учебници, помагала и тетрадки, като за всяко дете е осигурен хромбук, закупен от училището по програма на МОН.
„С колегите ще работим усилено и упорито по въвеждането на модела „1 към 1“ като част от цялостната дигитализация на учебния процес, който при нас започна още в края на 2019 г. – разказва директорът на училището Анни Петкова. – Започнахме доста несмело и с бавни стъпки съвместно с Центъра за творческо обучение, който е партньор на Google. Но въпреки трудностите трябва да поздравя колегите, че се справиха и изградихме екип, който вече сам се провокира. Включихме се и станахме част от безплатната облачна платформа Google Workspace for Education Fundamentals, която се използва от над 300 училища в България. Тя ни дава значителни възможности за иновации в образованието и подпомага учебния процес. Активирахме собствен домейн. Много бързо и синхронно стартирахме онлайн обучението, когато се изправихме пред ковид предизвикателството.
След това минахме към добавената виртуална реалност, за което възможност ни дава Google. Имаме достъп до колекция от 360-градусови сцени от реалния живот, различни 3D обекти, които се използват активно в нашата профилирана паралелка с изучаване на биология. От края на миналата учебна година, след като преминахме тези стъпки, получихме сертификат за Google референтно училище.
Никак не беше лесно, изискваше специално обучение на колегите. Сега половината от тях са с първо ниво на Google сертификат, а около 30% са с второ. В България Google референтните училища са 16, но ние сме първите в Плевенска област. Това ни дава възможност не само да продължим да ползваме платформата, но имаме достъп до абсолютно всички ресурси, свързани не само с учебния процес, а и в административната сфера. Освен това при нас могат да се изпробват най-новите неща, които Google пуска на образователния пазар. Тази година за първи път участваме в срещата за обмен на добри практики на Google референтните училища в Пловдив на 29 и 30 септември.“
Училището започва новата учебна година с 678 ученици, за които се грижат 79 души педагогически и непедагогически персонал. Традиционно СУ „Стоян Заимов“ обявява прием за две паралелки след VII клас с профили „Софтуерни и хардуерни науки“ и „Природни науки“. Те са запълнени успешно и дори се очаква разрешение от министъра на образованието и науката за надвишаване броя на учениците. Две са и паралелките с първокласниците, които се пълнят все по-трудно, тъй като броят на децата в Плевен намалява, а и училището не е в центъра на града.
От тази година за първокласниците са въведени и униформи в цветовете на училището – синьо и жълто. Официалните ризи с лого на училището засега са въведени само за учителите и за знаменосците. Първолаците носят всекидневни униформи, избрани от родителите – блузи с къс или дълъг ръкав, суитчъри, черни полички и панталони и три четвърти чорапи. „Толкова са сладки децата с тях, че колегите споделят, че и по-големите искат униформи“, казва директорката.
Към училището има и 27 изнесени ученици, които се обучават в Центъра за специална образователна подкрепа „П.Р. Славейков“. „Децата от ЦСОП не посещават училището, но техните документи за завършени степени и образование се издават от нашето училище – обяснява Анни Петкова. – Работим много добре с Центъра и с колегите там. Нашите деца ходят на посещения и в Центъра ни показват техния начин на работа и постижения. Осъществяваме добри взаимовръзки, защото, за да възпиташ у децата добро отношение към различните, трябва да ги срещнеш с тях. По нашия учебен план в съответния клас или паралелка се изработват индивидуални обучителни планове за тези деца, които се предоставят в ЦСОП. Там се прави редукция на часовете и се работи индивидуално според възможностите на всяко дете. Добър учебен процес се провежда с тях в Центъра, а нашите ученици им ходят на гости и участват в техните празници.“
СУ „Стоян Заимов“ разполага с училищен психолог по проекта „Подкрепа за приобщаващо образование“. По него успяват да преустроят изцяло едно крило в нещо като училищен център за подкрепа.
Там освен психолога работят логопед и ресурсен учител, има и медицински кабинет. В училището има 19 деца със специални образователни потребности, разпределени в различни класове и паралелки.
Училището е иновативно вече трета година. Започва преди две години с въвеждането на часове по програмиране в една паралелка във II, V и VIII клас. То се осъществява в специална платформа, до която имат достъп с лични пароли и учители, и ученици. Нивата на работа в платформата са съобразени с възрастта, като за малките е доста забавно. „Така се подпомага дигитализацията на учебния процес, към която и без това вървим – казва Анни Петкова. – Лично аз съм привърженик на умерената дигитализация и въвеждането на модела „1 към 1“ е точно това. Дигитализацията е само ресурс в учебния процес, благодарение на който децата имат по-мотивирано отношение и работят в безопасна среда. Тоест техният престой пред компютъра не е безсмислен.“
Ученици на СУ „Стоян Заимов“ са единствените от Плевенска област, които две поредни години печелят участие в космическия лагер в Турция. „Те участваха активно с помощта на Центъра за творческо обучение заедно с колегите Зарка Ненчева по физика и Катя Трифонова по биология. Миналата година не се състоя пътуването им, но тази година шест ученици успяха да отидат, участваха активно и се представиха изключително добре. Пътуването им се осъществи както с подкрепата на родителите, които са наш активен партньор, така и с помощта на Община Плевен и спонсори“, споделя още директорката. В продължение на седмица в учебно-тренировъчния лагер Space Camp Turkey, изграден по модел на НАСА в турския град Измир, учениците се обучават по различни космически модули и като екип участват в различни мисии.
„Тази учебна година с колегите сме решили да работим за затвърждаването на това, което вече сме постигнали. Или както се казва в кръга на шегата, ще го караме по-спокойно – уточнява събеседничката ми. Определили сме три важни приоритета – въвеждането на модела „1 към 1“, ще отделим много време на индивидуалния подход към всяко дете и ще продължим работата си като участници в програмата „Училище за пример“ на фондация „Заедно в час“.“
Училището се възползва умело от възможностите, които се предоставят от всички проекти и програми на МОН. Такива са проектът „Подкрепа за приобщаващо образование“, проектът „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, благодарение на който получават 92 устройства – това осигурява добри условия за синхронно обучение. Миналата година работят и по програмата „Иновации в действие“ съвместно с училища от Долна Митрополия и Видин. Тази година не участват в нея, но представят иновацията си пред други училища в Плевен.
„Подкрепата от МОН много ни помогна да обновим техниката си, защото само в рамките на делегирания бюджет това би било много трудно – категорична е Анни Петкова. – Отдавна не е извършван основен ремонт в училището, затова сега се подготвяме за кандидатстване по новата програма „Региони в растеж“, за да се направят цялостен вътрешен ремонт и обзавеждане. Сами правим някакви неща на парче, но не е достатъчно. Надяваме се догодина да можем да посрещнем 50-ия си юбилей в обновена сграда. Със спечелено финансиране по Програмата за изграждане и основен ремонт на спортни площадки в държавните и общинските училища ще започне изграждането на баскетболно и волейболно игрище.
Понякога кандидатстваме по 2 – 3 пъти, докато ни одобрят, но не се отказваме, поради което откъм техника и технологии сме много добре оборудвани.“
В СУ „Стоян Заимов“ има и много добро училище за родители, което работи вече две години. За всяка учебна година се избират по три основни теми, по които класните ръководители работят съвместно с родителите от съответната паралелка, а след това по тях се организират и общи мероприятия. През първата година основна е темата за здравословното хранене. Финалната среща с участието на доц. Милена Георгиева от БАН за навиците на хранене на децата и влиянието им върху различните заболявания и върху ДНК предизвиква голям интерес у родителите. Друг акцент от работата на училището за родители е събитие с Мадлен Алгафари, с която разговарят за възпитанието и бъдещето на децата. А по темата за безопасна работа в дигитална среда канят Антоанета Василева, която отговаря за програмата „Дигитална медийна грамотност“ на асоциация „Родители“.
„Много държим на работата с родителите, защото те трябва да бъдат приобщени и да се включват в процеса – твърди моята събеседничка. – Някои от тях са с нагласата, че училището е длъжно за всичко, включително за възпитанието. Трябва да работим заедно с тях, за да успеем наистина. Тази година още не сме избрали темите за работа с родителите, но вероятно ще бъдат свързани с индивидуалния подход. Не само да си говорим, че поставяме детето в центъра, а наистина да го правим. Защото всяко от 26-те деца в класа е различно от другите и по различен начин с различен интензитет усвоява информацията. Така че вероятно по тези теми ще работим с родителите, за да можем заедно да видим как можем да помогнем на детето да даде най-доброто от себе си.“
От две години училището организира летни и зимни лагери за децата, чиято цел е да общуват в неформална среда и да се забавляват, но и да работят в екип по време на заниманията в различните групи и школи – по история, по руски език и т.н.
„Много са полезни тези лагери, защото така се създава общност“, завършва моята събеседничка.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg