"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2022 Брой 39, 2022

Ключът за бъдещето, което искаме

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
28-09-2022
in Брой 39, 2022
A A

През последните години в Европейския съюз особено внимание се обръща на науката и иновациите като основни двигатели на обществото. От 2006 г. досега ежегодно се финансира организирането на Европейска нощ на учените, която им дава възможност да представят своите постижения пред широката общественост.
В България Европейската нощ на учените 2022 се осъществява по два проекта – K-TRIO и SEARCH, финансирани от Европейския съюз по дейностите „Мария Склодовска-Кюри“ на програма „Хоризонт Европа“. Целта и на двата проекта съвпада с целта на Европейската нощ на учените: „да приближим учените до широката общественост и да увеличим осведомеността за влиянието на научните и иновационни дейности върху ежедневието на хората, което, от своя страна, да привлече младите хора към научна кариера“. През 2022 г. мотото на проекта K-TRIO е „Науката променя начините на живот“. Разнообразната програма включва демонстрационни прояви, чрез които ще бъдат представени постиженията на български учени, специална програма за деца и т.н. Фокус на събитията от Нощта по проект SEARCH 2022 тази година е темата за стъклото – най-универсалния материал в човешката история със съществена роля в обществото за технологичен, научен и икономически напредък, и изменението на климата и свързаните с него спешни и важни избори, които човечеството трябва да направи. В Проекта участват 15 основни и 16 асоциирани партньори.

Много интересни научни опити, подходящи за малки и големи, са подготвили организаторите
на Европейската нощ на учените, която тази година се провежда на 30 септември

Изненадващо „Мол София“ е една от столичните дестинации в Нощта на учените по проекта SEARCH, наречена „Наука в сърцето на града“. Пред витрините и по пътеките учени ще демонстрират как могат да се изследват безопасността и чистотата на различни материали. Всеки посетител може да се докосне и до съвременните технологии от света на роботиката както реално, така и във виртуална среда. Може да се види и как се отглеждат инвитро растения, какво е вулканично стъкло и други изненади.
В Техническия университет – София, Национален център по мехатроника и чисти технологии, посетителите ще се убедят, че професията на учения е колкото вълнуваща, толкова и важна за бъдещето на всички ни. Те ще станат свидетели и на това как робот реди кубчето на Рубик.
В Химикотехнологичния и металургичен университет в столицата ще демонстрират как се прави енергийна напитка от отпадъчно кафе. Докторанти и студенти от катедра „Инженерна химия“ ще покажат как от утайка на кафе посредством нанофилтруване в една стъпка могат да се получат енергийна и кафена напитка. Гостите на ХТМУ ще могат сами да си направят и домашна лимонада и да се запознаят с химичните процеси, които протичат при приготвянето ѝ. Изненади готвят и от катедра „Технология на силикатите“ – посетителите ще се потопят в магията на стъклата, за да разберат повече за приложението, начините за производство и оцветяването им. От катедра „Целулоза, хартия и полиграфия“ ще разкажат за процеса на производство на хартия. Посетителите ще могат наблюдават структурата на различните хартии под микроскоп.
В Центъра по молекулна медицина може да разберете какво представляват гените и човешкият геном. Каква информация получаваме за нашето здраве, болести и произход. Какво представлява проектът „Геномът на Европа“ и какво е участието на България в него, както и защо нашият геном е в полза на обществото. Най-запалените посетители могат да участват и в генетичната викторина. Учените ще запознаят присъстващите какво представляват биобанките и тяхната роля за персонализираната медицина и популационните проучвания. Изяснен ще бъде и
въпросът чия собственост са нашата ДНК и генетичните ни данни и как да ги опазим.
За шести път „София Тех Парк“ се включва в Европейската нощ на учените. Вратите му ще са отворени за любителите на науката и знанието вечерта на 30 септември т.г. Мисията на тазгодишното издание е да покаже, че комбинацията
наука + околна среда + изкуство води до устойчиво развитие на обществото. Една от основните теми от Нощта тази година е за изменението на климата и свързаните с това спешни и важни избори, които човечеството трябва да направи.
Стъклената петриева паничка, изобретена от Юлиус Петри, е незаменим съд в лабораторната практика. Тя се използва за култивиране на микроорганизми, причинители на инфекциозни заболявания. Освен в диагностиката този съд може да се използва и за изкуство.  В навечерието на Европейската нощ на учените Медицинският университет – Пловдив, организира „Агар арт“ – конкурс за рисунка с микроорганизми върху стъклени петриеви панички с хранителни среди. Участниците в него ще създадат свои уникални рисунки от живи бактерии и гъбички предварително в Катедрата по медицинска микробиология и имунология „Проф. д-р Елисей Янев“. Участниците в Конкурса и техните живи „рисунки“ ще бъдат представени в изложба по време на Нощта на учените, а трите най-добри ще получат награди.
Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство
(АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, дава старт на проявите, с които участва в програмата на проекта „К-ТРИО – Европейска нощ на учените 2022“. Неин партньор е Центърът по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ). Двете научни институции са и организатори на програмата, и участници в нея наред със Софийския университет „Св. Климент Охридски“, сдружението „Форум наука“, Тракийския университет – Стара Загора, Русенския университет „Ангел Кънчев“, Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“, Института по математика и информатика – БАН, Регионалния исторически музей – София, клуба „Млади таланти“ и Единния център за иновации – БАН. Тази година проектът
К-ТРИО обединява представителите на академичните среди, изкуството, образованието и индустрията в България под мотото „Научните изследвания и иновациите са ключът за бъдещето, което искаме“. Пловдивските партньори в Проекта организират майсторски класове и уъркшопи на място в училищата в Пловдив със STEM и STEAM центрове.
Фокусът във всички класове на специалистите от АМТИИ е приложението на новите технологии в изкуството. В майсторски клас, озаглавен „Концепции за изграждане на авторски шрифт“, пред ученици в НХГ „Цанко Лавренов“ са представени шрифтово проектиране и дигитализация. Друг майсторски клас е на тема „Знаци и визуална комуникация“ в Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“. Курсът „Моден дизайн“ е полезен за учениците, които искат да продължат обучението си в областта на сценичните изкуства, декора и сценичните облекла. Интерес предизвиква и уърк-
шопът „Арт предприемачество в дигиталната ера“ в Националната търговска гимназия.
Центърът по растителна системна биология и биотехнология организира два майсторски класа в Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ и в Професионалната гимназия по електротехника и електроника. Класовете са озаглавени: „Природните науки и светът около нас“ и „Точните науки и светът в нас“. Във втория майсторски клас учениците могат да участват в онлайн състезания на телефони с Android с МеСиЗа (метазнаков символен запис на изречението) – граматическа игра за часовете по генеративен синтаксис в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, създадена от преподаватели.
В съвместен уъркшоп на тема „Управление на проекти“ представители на АМТИИ и ЦРСББ помагат на ученици да развият концепция и да съставят бюджет на собствено проектно предложение.
Като част от програмата се включва и АРТКЛАС център с две творчески лаборатории.
В арт работилницата „Мост между поколенията“ всеки участник има възможност да рисува на тема по избор. В техническата лаборатория „Млад електротехник“ се сглобяват конструктори с електрически елементи.
На 30 септември в свой „Европейски корнер“ Центърът по растителна системна биология и биотехнология представя проектите си и възможностите за кариерно развитие. В Заседателната зала на Центъра е лекцията на популярен език „ДНК в кухнята“.
В Лабораторния комплекс на ЦРСББ се организират отворени врати „Млад изследовател“, на които учители и ученици се запознават с Центъра за върхови постижения. В рамките на импровизирана ботаническа работилница „Забавната страна на науката“ ученици и деца имат възможността да засадят растения в оранжериите на ЦРССБ.
С изложбата „За зелена Европа с въображение“ с авторски фотографии на преподаватели от Русенския университет е официалното откриване на Европейската нощ в Русенския университет.
В дискусионен клуб на тема „Интелигентни градове“ участват водещи учени и професионалисти от практиката. Инициативата „Учен за един ден“ дава възможност на всеки да посети лабораториите на Русенския университет и да се запознае с тяхната работа. Дебатът по темата „Професии на бъдещето“ е с участието на ученици от Английската гимназия и Дойче шуле в Русе. Темата на научно-приложния семинар за докторанти и млади учени е „Тандеми в науката за зелена и дигитална Европа“. В „Учени на сцената“ се изявяват талантливи учени от Русенския университет и неговите филиали в Силистра, Разград и Видин и от ТДУ „Григорий Цамблак“ в Тарак-
лия, Молдова.

Your Image Description

Свързани статии:

Засаждат над 600 дървета в училищни дворове STEM център за космически изследвания в бургаско школо УНСС с юбилейна стотна учебна година Признание за олимпийските отбори по природни науки

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Подкрепа за бъдещи студенти със затруднения

Next article

Да създадеш търсещи реализация личности

Next article
Да създадеш търсещи реализация личности

Да създадеш търсещи реализация личности

Дигитализацията е само ресурс в учебния процес

Дигитализацията е само ресурс в учебния процес

Ключът на знанието

Ключът на знанието

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 2/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1s/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 3s/2023, Volume 31

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"