Антоанета НАЙДЕНОВА
Как да се преосмислят моделите и политиките за изучаване на български език и литература зад граница и да се предложат нови, адаптирани спрямо условията в чужбина и възможностите на българските неделни училища. Това ще бъде фокусът на практико-приложната конференция „Българските училища в чужбина – лаборатории за създаване на стандарти по български език като
втори/чужд за деца и младежи“. Тя ще се проведе от 26 до 28 октомври в Рим и Неапол.
Форумът събира над 80 представители от неделни училища в Европа и от САЩ. Ще се проведат и две кръгли маси с участието на представители от МОН, Пловдивския университет, Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“, „Каритас“ – България, ИА за българите в чужбина и други. Събитието се организира от културната асоциация „Паралел 43“ и БНУ „Асен и Илия Пейкови“ в Рим, както и от Българската културна асоциация „Будител“ и БНУ „Родолюбие“ в Неапол. Асоциацията на българските училища в чужбина е съорганизатор.
По време на кръглата маса на тема „Към нов модел на преподаване, учене и оценяване на български език като втори и като чужд за деца и младежи“ ще се обсъждат стъпките към изготвянето на стандарти по български език за деца и младежи от училищата ни зад граница. Ще се дискутират социолингвистични, психолингвистични и лингводидактически аспекти на обучението по български език за деца и младежи в чужбина, както и ранната диагностика на езиковите умения в перспектива роден/чужд език. На фокус ще бъде и загубата на езикови умения – факторите, които водят до нея, и компенсиращите мерки за смекчаване и забавяне на процеса. Ще се дискутират и видовете билингвизъм, наблюдаван сред децата и младежите от българските общности в чужбина.
„Ролята на българските училища в чужбина за консолидиране на българските общности зад граница“ е темата на втората кръгла маса, в която участват представители от Изпълнителната агенция за българите в чужбина. „Безкрайно нужно и важно е да работим за консолидиране на общностите, а също и на педагогическите ресурси и кадри, за да се преустанови раздробяването“, коментира д-р Мая Падешка. Тя е лектор в Неапол и от три години се занимава и с обучението по БЕЛ, история и география в неаполското БНУ „Родолюбие“. Редактор е и на научното сп. „Български език и литература“ на Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“. На кръглата маса ще се обсъди и мотивацията на семейства от български произход за включване на децата им в организирани форми за изучаване на български език, литература, история и география в неделните школа.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg