Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен се надява да превърнем 2022-ра в годината, през която Европа ще поведе света към по-устойчива икономика
Антоанета НАЙДЕНОВА
Около една трета от нашия план за възстановяване, Next GenerationEU, ще спомогне за постигането на нашите екологични цели. Това означава над 240 млрд. евро. NextGenerationEU разполага с 6,6 млрд. евро инвестиции, готови за България. Това се равнява на повече от 10% от брутния вътрешен продукт на страната. С тези ресурси България може значително да ускори декарбонизацията на своята икономика, като същевременно ускори възстановяването си. Тези две цели вървят ръка за ръка.“ Това подчерта в специално видеообръщение председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен на събитието на „Икономист“ The World Ahead 2022,
което се проведе в София с участието на президента Румен Радев.
Фон дер Лайен заяви, че Европа възприема изцяло прехода към чиста енергия, предвиден в Европейския зелен пакт, който открива и нови възможности за икономически растеж. „По този начин допринасяме за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий. Младите хора придобиват критични умения в инженерството, науката и технологиите, което гарантира техния успех в променящата се световна икономика“, отбеляза тя.
ЕС и държавите членки продължават да напредват по отношение на колективния ангажимент Европа да се превърне в първия неутрален по отношение на климата континент в света до 2050 г.
Фон дер Лайен се съсредоточи върху инвестициите и върху България, която трябва да направи по-голям скок, за да постигне неутралност по отношение на климата. Още повече, положението в други държави на Югоизточна Европа е доста сходно и ще има нужда от огромни инвестиции.
Председателката на ЕК каза, че според Международната агенция по енергетика слънчевата енергия понастоящем е най-евтината електроенергия в историята. В повечето големи държави тя е по-евтина от нефта и газа. Българските дружества знаят това много добре. За едно десетилетие над 2000 предприятия, много от тях са малки и средни, са решили да инсталират слънчеви панели по покривите си.
„Но не става въпрос само за енергия и цените на енергията. Зелената икономика създава
добри и устойчиви работни места в целия ЕС. Нови фаб-
рики за производство на електрически автомобили отварят врати в цяла Централна и Източна Европа, включително в България. Това са работните места на бъдещето. И за да се гарантира, че тези работни места ще бъдат в Европа, трябва да инвестираме в тях — още сега – заяви председателят на ЕК. – В Гърция NextGenerationEU ще съпровожда постепенното премахване употребата на лигнитни въглища с инвестиции, вариращи от рехабилитацията на земя до създаването на нови слънчеви електроцентрали. За България също това е възможността да преоформи икономиката си за следващото поколение. Точно сега европейски държави – от Испания до Румъния – преквалифицират миньорите си, например като техници във ветроенергийните паркове. Защото днешното обучение ще донесе заплатата утре. Днес България разполага с всичко, от което се нуждае, за да успее в прехода. Надявам се, че новото правителство ще направи смела стъпка напред и ще определи облика на бъдещето на България.“
„Борбата срещу изменението на климата е надпревара и всяка надпревара се нуждае от водач – това е лицето или екипът, който определя темпото и привежда нещата в движение. За нашия колективен успех ще е необходимо обаче всички да се ангажират – всяка държава членка, всяко предприятие и в крайна сметка, всеки от нас. Нека не оставяме бъдещето на съдбата. Нека превърнем 2022 г.
в годината, която искаме да бъде: годината, през която Европа поведе света към по-екологична и по-устойчива икономика“, завърши Фон дер Лайен.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg