Донка ТЪНКОШИЕВА
Философията на STEM стимулира учениците да се занимават с практически учебни дейности, които включват решаване на реални проблеми. Това е основата, върху която е изграден първият национален форум в Бургас, наречен EduBurgas „Вдъхновители на образователни трансформации“. Той е най-новата инициатива на РУО – Бургас, и Община Бургас.
Първото издание на Форума е посветено не само на изграждането на STEM пространства в училищата, но са разгледани в дълбочина принципите на създаване на STEM концепция, технологично оборудване, както и практическите аспекти при прилагането на STEM в класната стая. В панелите участват университетски преподаватели, архитекти, технологични експерти и педагози практици.
„STEM средата не е модерно изглеждащо пространство, а пространство, в което учениците свободно да могат да експериментират и да изготвят възможни решения на реални житейски проблеми. Ключовият елемент в STEM образованието е, че то създава онзи модел на реалния живот, в който работим в екип, търсим решения на всевъзможни проблеми, с които се сблъскваме. По този начин се придобиват умения, които трудно биха се развили само черпейки знания от учебника. Даваме възможност на учениците да натрупат житейския опит, който им е необходим“, споделя Михаил Ненов – директор на ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ и модератор на форума.
Експертен съвет от директори на учебни заведения ще функционира към Регионалното управление на образованието и към Община Бургас. Основната му задача ще бъде да подпомогне училищните екипи при кандидатстване по Програмата за изграждане на STEM центрове, анонсира началникът на РУО – Бургас, Петя Петрова. „Тези хора ще са на ваше разположение, ще бъде създаден график, според който ще ни дадете информация от какво имате нужда, за да използвате всичко, което те са натрупали като опит при създаването на STEM центрове“, обобщи тя.
Директорът на Национален STEM център проф. Найден Шиваров пък представи новите направления и процедурата, по която училищата ще могат да кандидатстват за средства за оборудване на STEM центровете по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Най-голям интерес на форума предизвикаха практическите работилници, представянето на ученически STEM проекти и изложение на компании, предлагащи оборудване и образователен софтуер. Проектите на учениците от ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ са насочени към прилагане на роботизирани системи в помощ на незрящи и възобновяеми енергоизточници за по-чиста енергия. Шестокласници на ОУ „Елин Пелин“ – Бургас, показаха свои виртуални 3D макети на тема „Опознай България“. STEM през погледа на историята – бойни нововъведения и авиомодели, показаха възпитаници на ОУ „Светлина“ в село Тополица, община Айтос.
Учениците от карнобатското училище „Христо Ботев“ демонстрираха как чрез интегриране на знания от литературата, изобразителното изкуство, музиката и ИТ създават дигитален филм по свой сценарий.
Във втория ден на Форума участниците се включиха в работилници с практици от Университета „Проф. д-р Асен Златаров“, Бургаския свободен университет, Университета за деца и ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“. Педагозите създадоха свои собствени STEM проекти, използвайки виртуална и добавена реалност, платки Arduino, 3D моделиране, конструктори за роботика и дори собствените си мобилни телефони, които превърнаха в микрокопи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg