Петя НИКОЛОВА
Само 5 години ни делят от 100-годишнината на българския балет. Много време е изминало от онзи момент, когато в „Спящата красавица“ малките балеринки, играли мишките в свитата на злата Фея Карабос, връзвали различни панделки на опашките си, за да ги разпознават майките в публиката. Люба Колчакова – една от първите професионални български балерини и примабалерина на Софийската опера и балет, разказва за този епизод в спомените си. Тогава е съвсем малко момиче, което учи в балетната школа на Анастас Петров. Наричан първоучител и патриарх на българския балет, Анастас Петров поставя началото на професионалното балетно изкуство в България с постановката на балета „Копелия“. Годината е 1928-а.
По негова инициатива се създава и Държавното балетно училище, понастоящем – Национално училище за танцово изкуство, популярно със съкращението си НУТИ. Със специалното участие на ученици от НУТИ във валс, цигулари, пажове и прилепи се изпълнява и актуалната пос-
тановка на балета „Спящата красавица“ в Софийската опера днес. Риолина Топалова, която също „принадлежи“ на НУТИ като художествен ръководител на специалност „Класически танц“, прави адаптацията за деца на приказката на Шарл Перо с великолепната музика на Пьотър Илич Чайковски. Чрез нейната режисура, хореография и сценография общочовешките ценности и красотата на танца завладяват детската публика.
„Нашите ученици от специалност „Класически танц“ редовно участват в спектакли на Националната опера и балет – казва директорът Бойко Неделчев. – Включват се и в постановки на Музикалния театър – София, в различни концерти, фестивали, както и в самостоятелните изяви на училището. Това е традиция.“
Единствената образователна институция у нас, която осигурява професионално обучение в областта на класическия танц, българския фолклорен танц и модерния танц, при това не само за България, но и за целия Балкански регион, получава статут на национална през 2001 г. в чест на 50-годишния си юбилей. Оттогава Националното училище за танцово изкуство е включено в единната система на 23-те учебни заведения по изкуства и култура, които се ръководят от Министерството на културата. В училището се обучават ученици от V до ХІІ клас в трите специалности, като се изучава пълният курс на общообразователната програма за средните училища по програмите на Министерството на образованието и науката. По учебните планове и програми, утвърдени от Министерството на културата, се провежда образователният процес в професионалната подготовка.
И в трите специалности основният специален предмет се изучва всеки ден. Децата разполагат с 18 танцови зали, отговарящи на най-високите изисквания. Според спецификата на всяка специалност се изучават и много други теоретични и танцувални дисциплини.
Всяка година, ако случайно минавате покрай сградата на НУТИ, когато се провеждат приемните изпити, ще видите препълнения с деца и родители двор. Често дори тротоарът пред портите е завладян от емоцията и вълнението. Историята твърди, че в някои години желаещите да учат в Националното училище за танцово изкуство, надхвърляли 500.
И как няма да е така, след като най-големите звезди на българския балет са преминали оттук. Като започнем с Вера Кирова, която още през 1951 г. започва да учи с първия випуск на новооткритото Държавно балетно училище, а после става примабалерина на Софийската опера, преминем през Красимира Колдамова, а след това и Маша Илиева, започнала 10-годишна в училището, и стигнем до Марта Петкова – настоящата прима на Софийската опера и балет. Сцената обаче няма да е пълна, ако не споменем знаменития балетист, педагог и хореограф Бисер Деянов, получил първите си уроци по балет в Държавното хореографско училище, както и съвременната ни звезда Никола Хаджитанев, завършил специалност „Класически танц“ в НУТИ, премиер-солист на Националната опера и балет.
За няколко десетилетия НУТИ дава над 9000 професионални изпълнители в областта на класическия танц, българския фолклорен танц и модерния танц. Всички те защитават престижа на българската професионална танцова и балетна школа, вървейки по трудния път на успешната професионална реализация. Голяма част от тях се завръщат като преподаватели в училището. С пълно основание директорът Неделчев може да се похвали, че работи с най-добрите специалисти в областта. Доказани творци, солисти и премиер-солисти изграждат сериозен и висококвалифициран екип от педагози, чиято цел е да дадат на децата не само образование и знания, но и да им помогнат да придобият практически приложими умения. И всички са бивши възпитаници на НУТИ и професионални изпълнители.
Риолина Топалова – художествен ръководител на специалност „Класически танц“, е балерина на Софийската опера и балет, където сега е режисьор и хореограф. Художественият ръководител на специалност „Български танци“ Асен Павлов, освен че е бил солист-танцьор в ансамбъл „Филип Кутев“, е основател, ръководител и хореограф на ансамбъл „Чинари“. Галина Сребрева – ръководителят на методическо обединение „Модерен танц“, е хореограф и балерина от Софийската опера и балет. С впечатляваща биография е и самият директор Бойко Неделчев. Възпитаник на училището, завършил специалност „Класичес- ки танц“, той става премиер-солист в Софийската опера и балет и гост-солист в балет „Арабеск“. По-късно работи освен като директор на балета в Операта и като главен експерт по балетно и танцово изкуство в Министерството на културата. Но въпреки административните си задължения г-н Неделчев не спира да преподава. Благодарение на усилията, които полага, заедно със своите ръководители на направления, училището вече е отворено и за обучение на деца от чужбина.
Очаквайки новите си попълнения само след няколко месеца, Националното училище за танцово изкуство – носител на престижни награди и отличия, включително на орден „Кирил и Методий“ I степен, присъства и самостоятелно в афиша на Софийската опера и балет. От 19 ч.
на 2 май учениците на НУТИ канят всички, които обичат танца, на концерт.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg