Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм в Панагюрище е първото училище в област Пазарджик, което поставя началото на дуалното обучение. От дълги години работят ползотворно и успешно с местни фирми. В гимназията се обучават тесни специалисти за минните, оптичните, машиностроителните и текстилните предприятия в града и страната. Учебното заведение е създадено през 2009 г., стъпвайки на здравите основи и опита на три обединени училища – СПТУ „Райна Княгиня“, Техникума по минна промишленост „Иван Манев“ и Техникума по механотехника „Никола Белопитов“.
Първият прием на ученици в дуална форма на обучение при нас е през 2015 г. Всички специалности, които предлагаме, са по заявка на местния бизнес. Винаги съг-
ласуваме план-приема с нуждите на работодателите. Имаме голям късмет, че живеем в град, където има работещи фирми.“ Така започва разговорът ми с директорката на Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм в Панагюрище инж. Лушка Апостолова. Всички специалности в гимназията, с изключение на две – „Икономическа информатика“ и „Компютърна техника и технологии“, са в дуална форма на обучение.
„От 2009 г. сме единствената професионална гимназия в града, така че спектърът на специалнос-
ти, които предлагаме, е разнообразен. Обединявайки три училища в едно, трябва да комбинираш всичко, което е предлагано до момента. Учениците не трябва да бъдат ощетявани“, обяснява моята събеседничка. Желаещи за обучение в сферата на леката промишленост вече почти няма, затова не се прави прием в такива паралелки от няколко години. В гимназията предлагат специалности в областта на машиностроенето, добивната промишленост, минната електромеханика, лазерната и оптичната техника. Освен това обучават ученици и в сферата на икономиката, компютърните науки и хотелиерството.
През новата учебна 2023/2024 г. ще записват ученици в пет специалности: „Лазерна и оптична техника“, „Минна електромеханика“, „Машини и системи с цифрово програмно управление“, „Организация на хотелиерството“ и „Електрообзавеждане на производството“.
„Едва седем от общо 18-те ни паралелки са само с една специалност, останалите са с по две. Бизнесът предопределя нуждата от кадри в различни области и каква бройка ученици ще приемат на практическо обучение. Трябва да осигурим успешна реализация на учениците си след завършването им“, уточнява директорката. Около една трета от възпитаниците им продължават да работят във фирмите, където са били на стаж.
В една от местните компании, с които работят, дори не е нужно интервю, а само диплома за завършено образование от гимназията им. Това е най-голямото доказателство, че обучението, което предлагат, е на необходимото ниво.
„Възможностите на големия град изкушават младите хора. Панагюрище е разположен на стратегическо място на картата на България – и София, и Пловдив са близо. Това е причината и много от възпитаниците ни да изберат да продължат образованието си или да търсят работа именно там“, разказва Апостолова. Опитът ѝ показва, че някои се връщат в Панагюрище, но по-голямата част не го правят.
Към момента учениците на гимназията са 378, като в началото на настоящата учебна година са били 390.
Причината за отпадането се дължи на това, че след завършването на X клас някои от учениците решават да започнат работа в строителния бранш в София заедно със своите родители.
Както в много други български градове, така и в Панагюрище, демографският проблем е налице. Директорката с тъга отбелязва, че преди 14 години учениците само в бившия Техникум по минна промишленост „Иван Манев“ са били толкова, колкото са сега в обединената гимназия. Вярва, че професионалните гимназии трябва да си сътрудничат и да се подкрепят, а не да се конкурират помежду си. „На България ѝ трябват специалисти на всички равнища в икономиката. Не може всички да работят на бюро“, казва инж. Апостолова.
Проблеми в осигуряването на учители по практика в момента нямат, но след няколко години нещата няма да стоят така. „С повечето ми колеги сме в предпенсионна възраст и ни предстои скоро да се оттеглим. Това ще отвори голям недостиг на преподаватели“, отбелязва директорката. И добавя, че искрено се надява някои от бившите им възпитаници да се завърнат в училището с нова роля – на учители. „Виждам потенциал у много от учениците ни, но друг е въпросът колко от тях ще изберат педагогическата професия за своята бъдеща реализация“, казва Апостолова.
През април гимназията отбелязва с тематична седмица 14-ата годишнина от обединението на трите училища. Програмата за празника е изпълнена с куп интересни и забавни събития, а участие взимат ученици от всички специалности. Началото е поставено с открит урок по български, английски и руски език, а темата е повече от любопитна – „Всепоглъщащата сила на любовта в творчеството на Уилям Шекспир, А.С. Пушкин и П.К. Яворов“. След това бъдещите хотелиери влизат в ролята на екскурзоводи, запознавайки съучениците си със забележителностите на Панагюрище. Ученици и учители от специалностите „Машиностроене“ и „Лазерна и оптична техника“ представят експонати, направени от рециклирани материали, под надслов „Направено с любов“. Учениците присъстват на открит урок по математика и на интересна демонстрация по химия. Разбира се, честването на годишнината няма как да премине без образователна викторина, състезания по безопасност на движението в двора на училището, конкурс за събиране на пластмасови капачки с кауза и състезание по български език „Бъди грамотен“.
Част от празника е и тържественото откриване на реновирания кабинет по организация и функциониране на ресторанта. Той се намира в сградата на гимназията и ще бъде използван за нуждите на практическото обучение на учениците от специалността „Организация на хотелиерството“. Тази специалност също е в дуална форма на обучение, като партньори на гимназията са местни хотели и заведения за хранене.
Единственото събитие, което е предвидено за отбелязване на празника, но така и не се случва, е футболен турнир между ученици. Метеорологичните условия не позволяват провеждането му. Но турнир ще има. Той ще бъде през май и ще бъде съчетан с откриването на новата спортна площадка в двора на училището. Средствата за нея са предоставени по Програмата на МОН за изграждане и основен ремонт на спортни площадки в държавните и общинските училища.
Освен открита спортна площадка и обновен учебен ресторант Професионалната гимназия в Панагюрище може да се похвали и с електролаборатория за ниско напрежение. Тя отваря врати в края на март. В нея се провеждат часовете по предметите електрически машини и апарати, електрически измервания и електроснабдяване.
„Ремонт не беше правен, откакто учех в тогавашния т.нар. Минен техникум. Смятайте колко години са минали“, разказва Апостолова. Лабораторията е изцяло пременена в нов и модерен облик, като в нея има техника и оборудване от най-висок клас. Тя вече е в експлоатация и е на разположение за нуждите на учениците от специалността „Минна електромеханика“, която е в списъка на защитените от държавата специалности от професии. Другите две защитени специалности, които предлагат в училището, са „Промишлена електроника“ и „Лазерна и оптична техника“, а „Машини и системи с цифрово програмно управление“ е в списъка на професии с недостиг на кадри на пазара на труда. През настоящата учебна година има прием по още една защитена специалност – „Машини за гореща обработка на металите“.
„Средствата, които получаваме от защитените специалности, влагаме в обновяване на материалната база и подобряване на условията за придобиване на професионални умения на учениците“, разказва директорката на гимназията. Споделя, че скоро предстои ремонт и на другата лаборатория в училището.
STEM център все още нямат, но вече подготвят документите за новата процедура, по която със средства по Плана за възстановяване и устойчивост такъв ще бъде изградени във всяко българско училище. Планират новият център да бъде разположен на третия етаж в училището и да бъде за подготовка не само по природни науки, математика и информатика, но и по технически и инженерни науки.
В гимназията освен професионалните умения на децата развиват и творческите им заложби. Имат театрално студио и танцов състав, където възпитаниците на училището усвояват тънкостите на музиката, танца и актьорското майсторство. Не липсват и клубове по интереси, свързани с професионалните интереси на децата и със спортни дисциплини.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg