Можете спокойно да се доверите на инж. Величка Баланова-Дурчева, ако не знаете как се сади черешово дръвче например. Ще ви обясни подробно каква овошка да изберете, по кое време и къде да я засадите. Ще ви каже също и с какви препарати ще преборите болестите и вредителите по прасковите. Познанията ѝ се дължат не само на квалификацията инженер-агроном по защита на растенията и почвата, но и на опита, придобит като учител и директор. Повече от 20 години инж. Дурчева ръководи Професионалната гимназия в град Златица. Преминава заедно с училището през неговите трудни и успешни години. Прави коренен обрат в политиката за развитие на образователната институция и на 12 май празнува заедно с ученици, учители и гости 90 години от създаването на някогашното Практическо овощарско училище.
Практическото овощарско училище отваря врати през 1933 г. с 21 ученици – разказва инж. Дурчева. – В периода на откриването си отговаря на потребностите на региона. Но и през всичките 90 години, след като се развива динамично и преминава през различни етапи на преобразуване, винаги се стреми да задоволи нуждите от кадри за пазара на труда.“
Затова през 2017 г., след като Средногорието се превръща в силно развит промишлен район и индустриалните предприятия се нуждаят не от селскостопански специалисти, а от кадри със средно професионално образование, съществуващата до този момент аграрна гимназия се преобразува в професионална. „Въведохме дуална система на обучение по специалности, заявени от предприятията – казва Величка Дурчева. – Сега подготвяме специалисти в професионалните направления „Моторни превозни средства, кораби и въздухоплавателни средства“, „Машиностроене, металообработване и металургия“, „Електротехника и енергетика“, „Минно дело, проучване и добив на полезни изкопаеми.“
С партньорите от индустриалните предприятия обучаваме учениците в реална работна среда. По този начин те получават практически знания, умения и компетентности, които им позволяват да се интегрират в производствения процес веднага след завършване на образованието си.“
За да отдаде значимото на училището, което осигурява кадри с професионално образование за региона на Златица, екипът на Величка Дурчева заедно с учениците посвещават на 90-ата му годишнина оригинални инициативи. Всички те под различна форма съдържат цифрата 9 или числото 90. Завършват с поздравителен концерт в Народното читалище „Христо Смирненски 1889“. На вниманието на гостите се предлага и подредената във фоайето на читалището тематична ретроспективна фотоизложба, придружена от електрически табла и различни технически изработки на възпитаниците на училището.
„Една от посветените на годишнината инициативи нарекохме „Къде сме ние?“ – разказва Величка Дурчева.
– Избрахме това заглавие, защото сме навсякъде. Възпитаници на нашето учебно заведение има във всички сфери на обществения и икономическия живот. Проведохме 9 срещи с успели възпитаници на нашето училище, които са познати лица в Златица. Учениците с интерес се запознаха с личната история на всеки от тях. Още първият ни гост – Симо Симов, сподели, че Златишкият техникум по механизация на селското стопанство е неговият Харвард. Посетиха ни инженери, кметове, бизнесмени, спортисти, общественици. Рокаджиите Данаил Кържилов, Пламен Петров и Младен Медаров, които като ученици основават училищната рок група „Арсен“, се събраха отново заедно да пеят и свирят за нас. Видяхме как всички с умиление пристъпват отново в класните стаи, влизат през ученическия вход, защото така са свикнали. Как проявяват уважение и респект към преподавателския състав.“
Срещите с успелите бивши ученици на училището в Златица окуражават екипа. След „Къде сме ние?“ гимназията се представя в социалните мрежи клас по клас под наслов „Кои сме ние?“. С намигване към последователите на ПГ „Златица“ се предлага и забавната идея да бъдат показани двойки съименници. С техните снимки се организира и специална фотозона в училището.
Лесно предизвикателство за учениците от VIIIА клас се оказва инициативата „90 шестици за 90 дни“. Осмокласниците успяват да „решат задачата“ още преди края на 90-те дни. Първите трима получават и предметни награди. Идеята „90 добри дела“ ще продължи и в бъдеще, докато „90 цитата от и за Васил Левски“ и „90 борци за българската свобода“ вече са реализирани като част от проучвателно- изследователската дейност на учениците.
Ентусиазмът им намира и рождениците от Златица, които тази година навършват 90 години.
Като връстници на училището, всеки от тях получава поздравителен адрес и сувенир. „Предстои ни да завършим инициативата „На лов за математика“ с фотографиране на 90 математически символа, знаци, фигури от училищното пространство“, пояснява Дурчева. Добавя, че всички събития се отразяват в училищния вестник, а пожеланията са събрани в специално подготвен алманах. „Подготвяме и „капсула на времето – издава директорът. – Всеки, който иска да разбере какво представлява, ще може да я види в края на учебната година, когато ще я поставим в училището.“
Съвсем малко време остава и до излизането на вече готовия филм на учениците от ПГ „Златица“. Гимназията се включва и тази година в проекта „Да направим филм“ на дружествата „Геотехмин“ ООД и „Елаците-Мед“ АД. Късометражни филми за професии от минната индустрия обединяват ученици от V до XII клас от 13 училища от Средногорието и Етрополе. „Нашите ученици Горан Гочев и Златан Патин с ръководител инж. Донка Георгиева отговарят за представянето на професията „Обогатител“ в Обогатителния комплекс в село Мирково – разказва Величка Дурчева. – Екипът вече участва в предварителните обучения и подготовката на терен за снимките. За нашия епизод Златан Патин беше оператор, а Горан Гочев – водещ и сценарист. Готовият краен продукт – монтиран и озвучен, ще бъде представен на фестивала за детско филмово изкуство.“
Сякаш орисана още със старта на кариерата си като агроном по прогноза и сигнализация на болести и неприятели за регион Средногорие, Величка Баланова-Дурчева продължава с усилията за утвърждаване авторитета на професионалното образование в Златица. Средногорието се нуждае от предизвикателството, което директорът приема, избирайки дуалната система на обучение за 90-годишната гимназия.
„Стъпката не е лесна, трудностите са много и от различно естество – споделя тя. – Нашият регион е индустриален, със силно развита рудодобивна и рудопреработвателна промишленост. Постоянно се откриват малки и средни предприятия, които обслужват големите. Всички те се нуждаят от специалисти със средно професионално образование от различни професии и специалности: електротехници, стругари, шлосери, заварчици, автомонтьори, машинни монтьори и техници, обогатители. Това са трудни професии и специалности, които изискват много знания, умения и компетентности, а същевременно не предизвикват голям интерес у подрастващите, защото не звучат модерно. От друга страна, не бива да пренеб-
регваме демографския фактор – постоянно намаляващ брой ученици, и в същото време – големия брой на средни училища на територията на региона. Но ние се целим нависоко – искаме да превърнем училището в притегателен учебен професионален център. Ще подобрим условията на физическата среда, ще обновим оборудването на учебните работилници и лабораториите по различните специалности, ще инвестираме в спортната база. Наскоро се сдобихме със стрийт фитнес в двора на гимназията и възнамеряваме да го надградим. Ще заложим и на повишаване квалификацията на педагогичес-
кия персонал и работата с родителите. Надявам се, че по този начин ще върнем доверието на обществото в професионалното образование. Това ще привлече повече ученици към дуалната система на обучение. Разбира се, всичко това няма как да се случи без огромната подкрепа на партньорите ни от големите предприятия и дружества, действащи в региона. На учениците ни те казват: „Учи, за да работиш“.
Ние им казваме: „Учи, за да успееш“. Самите деца споделят, че Професионалната гимназия „Златица“ е дом, в който се чувстват спокойни за бъдещата си реализация.“
От 1 юни четирима от първите ученици, избрали дуалната форма на обучение в ПГ „Златица“, започват професионалния си път в „Елаците-Мед“ АД. Тодор Данчев, Иван Иванов и Владимир Евтимов ще работят на позицията електромонтьор към Обогатителния комплекс, а Марин Илиев започва работа като автомонтьор в цех „Тежка механизация и автотранспорт“. За успешното завършване учениците са поздравени от представители на „Елаците-Мед“ АД и от директора Величка Баланова-Дурчева, която им пожелава успех и като студенти в Минно-геоложкия университет.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg