До края на 2023 г. Министерството на иновациите и растежа ще инвестира близо 500 млн. лв.
в създаване на повече възможности за общи проекти между бизнеса и научноизследователските организации и инфраструктури в страната, съобщават от институцията. Средствата са осигурени по новата Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ и са утвърдени от Комитета ѝ за наблюдение.
Общият бюджет на Програмата до 2027 г. е 2,14 млрд. лв. С 336 млн. лв. ще бъдат подкрепени центровете за върхови постижения и центровете за компетентност, изградени по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020 г. Паралелно ще се подпомогне развитието и на още два обекта от Националната пътна карта за научна инфраструктура или техни обединения, както и на Лабораторния комплекс към научно-технологичния парк „София Тех парк“. Тази дейност ще се изпълнява от ИА „Програма за образование“.
Дава се началото и на две процедури за изграждане на национална мрежа от 12 цифрови и иновационни хъба. Мерките ще бъдат на обща стойност 67 млн. лв. Новите звена ще подпомагат връзката между фирми от различни сектори и региони и най-близките специализирани научноизследователски организации. Ще предоставят и специфични услуги, като тестове на нови технологии и продукти на микро-, малки и средни предприятия безплатно или на цени под пазарните.
Други 16 млн. лв. ще бъдат вложени в създаване на първата за България водородна долина в Стара Загора. Инициативата ще се реализира със средства по Програмата, с финансовата подкрепа на съвместното европейско партньорство „Чист водород“ и с частни инвестиции.
Комитетът за наблюдение одобри и друга процедура за 1,2 млн. лв. за развитие на платформа за сътрудничество между висшите училища, научноизследователските организации и бизнеса. За целта ще бъдат надградени регистрите на Националния център за информация и документация към МОН.
Системата ще предоставя данни в систематизиран и общодостъпен вид за експертизата, услугите и инфраструктурата на участващите в инициативата научни инфраструктури, както и за успешно реализираните партньорства по Програмата. Предвидена е и възможност за свободен достъп до постигнатите научни резултати. В платформата МСП ще могат да открият подходящите специалисти, услуги и съоръжения за провеждане на високотехнологични научни изследвания и реализиране на иновационните им проекти, както и за получаване на високоспециализирани услуги.
Ще бъдат реализирани и дейности за близо 65 млн.лв. за изграждане на стратегическа рамка за управление и оперативна съвместимост на данните и на различните компоненти на националната система за киберсигурност. Те ще бъдат изпълнявани от Министерството на електронното управление.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg