Над 1500 ученици от цялата страна вече посетиха музея ни от началото на Националната програма „България – образователни маршрути“. До края на лятото очакваме още деца“, казва пред в. „Аз-буки“ уредникът в Музея на солта в Поморие Илия Кусев.
Сред тях са и учениците от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Рудозем и от Спортното училище „Никола Симов“ в Търговище. Децата остават с отлични впечатления от видяното и не вярват на очите си, че у нас се крие таково богатство. Музеят е единствен по рода си в България и в цяла Източна Европа.
В него се произвежда сол чрез слънчево изпарение на морската вода. В древния Анхиало (днешен Поморие) морска сол се добива от незапомнени времена. Солниците са съществували още преди основаването на града. По време на беседата в Музея учениците обогатяват знанията си за добиването на една от най-ценните подправки – солта, известна навсякъде по света като „бялото злато“.
На място те могат да усвоят различни технологични тънкости. Да се запознаят „на живо“ със занаята от най-добрите учители – соларите. Да се потопят в атмосферата на миналото. Любопитното е, че както преди, така и сега солта се добива на ръка, а не с машина.
„Деца идват постоянно в музея. През учебната година тук се провеждат изнесени уроци, а в края на годината залата се използва и за връчване на дипломи“, допълва Кусев. През годините Музеят на солта се е превърнал в средище за нови знания и приятни изживявания. В непосредствена близост до него се намира и емблематичното за града Поморийско езеро. То е отделено от морето с естествена пясъчна коса и изкуствена дига. Езерото е с много висок процент на соленост и е характерно с лечебната си луга, езерната рапа (вода) и морската кал. И ако солта се нарича „бялото злато“, то калта е „черното злато“.
Смята се, че лекува повече 90 вида заболявания. Благодарение на НП „България – образователни маршрути“ ученици от цялата страна имат възможност да се запознаят отблизо с тези природни богатства само с едно посещение в Музея на солта.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg