"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 32, 2023

Ефективно партньорство с бизнеса

В Професионалната гимназия по механотехника в Сливен специалностите са приоритетни за региона

Зина Соколова от Zina Sokolova
09-08-2023
in Брой 32, 2023
A A

28 професионални гимназии ще бъдат модернизирани с над 96 милиона лева с цел повишаване на конкурентоспособността и развитие на партньорски взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. В този брой ви срещаме с един от бъдещите центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение – Професионалната гимназия по механотехника в Сливен.

 

Гимназията в Сливен е сред първите училища у нас, които въвеждат дуалната форма на обучение

Училището ни е с традиции, а нашата цел, като екип, е да осигурим модерна и високотехнологична материална база в него – казва директорката на гимназията Татяна Петкова. – Така ще предоставим на учениците възможност за съвременно обучение по професионална подготовка, отговарящо на трансформациите на ХХI век и изискванията на пазара на труда.“

В гимназията се обучават ученици по три професионални нап­равления. Първото е „Моторни превозни средства. Кораби и въздухоплавателни средства“, специалност „Автотранспортна техника“, по две професии: техник по транспортна техника и монтьор на транспортна техника. В същото направление са и други две специалности – „Автомобилна мехатроника“ с професия техник по транспортна техника и „Подемно-транспортна техника, монтирана на пътни транспортни средства“, с професия техник по подемно-транспортна техника. Това е основното професионално направление, по което ежегодно се осъществява прием. Завършилите гимназията ученици лесно се реализират в местния бизнес, тъй като специалностите в гимназията са приоритетни за област Сливен.

Другото професионално нап­равление е „Производствени технологии – дървесина, хартия, специалност „Мебелно производство“.

„Тази специалност се изучава само при нас. Единствената гимназия сме, която предлага обучение по мебелно производство в региона, понеже сме наследник и на бившето дърводелско училище в града – уточнява директорката. – Това е една от професиите, по които също реализираме прием всяка година.“
Третото професионално нап­равление е „Машиностроене, металообработване и металургия“ и по-конкретно машини и системи с цифрово програмно управление, професия машинен техник. На територията на града определено има възобновяване на машиностроенето. Пример за това е Заводът за металорежещи машини. А Сливен през годините освен с текстилната си промишленост е известен и с добре развитото си машиностроене, подчертава директорката.

През учебната 2022/2023 г. в училището се обучават 422 ученици в дневна и дуална форма, разпределени в 23 паралелки. План-приемът за следващата учебна година вече е реализиран. Училището разполага с голяма материална база – две основни сгради, които са на един адрес. Отделно има учебно-производствен корпус и автосервиз, където се провежда практиката в две от професионалните направления. През годините училището три пъти печели проекти по НП „Модернизация на професионалното образование“. Благодарение на тях е закупено оборудване. Училището е и лицензиран център за обучение на водачи на МПС, категория В и С. За тази цел се ползват 5 учебни автомобила, един камион и микробус и училищен автобус.

В периода 2020 – 2021 г. в един от корпусите се извършват строително-ремонтни дейности по ОП „Региони в растеж“, която е в подкрепа на професионалните училища в България.
„За изграждането на този център за високи постижения ще бъдат оборудвани лаборатории и зали по трите професионални направления – казва директорката. – Защото професионалната подготовка освен практическа е и теоретична.

И е необходимо да има съвременни лаборатории и зали за теоретична подготовка по автомобилна техника и машиностроене, по базови технологии, свързани с електричество, пневматика, хидравлика.“
Гимназията е една от първите у нас, в която се въвежда дуалното обучение, още по проект ДОМИНО.
В момента в дуална форма се обучават паралелки от професионалните направления „Автотранспортна техника“ и „Машиностроене“. През следващата учебна година в дуална форма ще бъдат паралелки от „Машини и системи с ЦПУ“, „Автотранспортна техника“ и „Мебелно производство“.

Ученици от гимназията ежегодно участват в националните състезания по професии и в трите направления. Едното състезание е за производство на изделия от дървесина, стилни мебели и дърворезба, където те се класират на призови места. Миналата година представител на училището заема трето място на националния кръг.

Всяка година учениците участват в състезанието „Най-добър млад заварчик“, което е в направление „Машиностроене“, както и в състезанието „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“. Миналата година гимназията е определена за домакин на националния кръг, който се провежда през април. В него участват 8 отбора от цялата страна. Отборно гимназията е на първо място в категория „Най-добър млад водач на МПС“. В индивидуалната класация ученик се класира на второ място.
Много са и клубовете за занимания по интереси. „Горда съм от спортните постижения на нашите ученици – подчертава директорката. – Тази година на общинския кръг на Ученическите игри отборите ни по хандбал и в двете възрастови групи се класираха на второ място, по бадминтон – на първо, по тенис на маса – на второ, по футбол VIII – X клас – на трето.“

Гимназията участва в много проекти и национални програми. По проект УП-2 за двете години на 70 ученици е осигурена допълнителна възможност за достъп до практическо обучение в реална работна среда, както и повишаване ефективността на партньорството училище – бизнес.
Екип от училището съвместно с представители на бизнеса е разработил учебно помагало по металорежещи машини и инструменти за специалност „Машини и системи с ЦПУ“. Помагалото е създадено в рамките на проект „Подкрепа за дуалната система на обучение“. По този проект учениците повишават своите знания и умения по чужд език и по професионална подготовка провеждат учебна практика на реални работни места.

„Освен професионалната подготовка предлагаме на учениците и възможност за участия в най-различни прояви – казва Петкова. – Специално тази година организирахме много благотворителни инициативи. Наши ученици бяха включени в проект на „Академия за активни младежи“ на тема „Погледни уменията ми, а не цвета на кожата“. Събираха и пластмасови капачки. По инициатива на децата бе изработена указателна табела за опазване на околната среда, която поставиха в началото на градската градина – а училището ни е накрая на градината. Организирахме митинг шествие, с който да покажем на всички участници в движението, че животът е ценност. Засадихме 10 дръвчета в обособена част от парк „Юнак“. През следващите години ще продължим инициативата по засаждане на дръвчета в парка.“

Тази година за първи път в училището се връчват училищни оскари в 7 категории. Наградите са осигурени от Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
„Друго, към което се стремим, е да развиваме умения за самооценка у учениците, да бъдат самокритични и да искат да се самоусъвършенстват – казва директорката. – Освен това искаме да развием и уменията им за работа в екип, където могат да изпълняват различни роли.“

С предвидените за центъра средства ще се изградят лаборатории за изучаване принципите на Индустрия 4.0, математическо моделиране, симулиране, лаборатория по дървообработване. За тази цел са предвидени 65% от средствата. Останалите 35% са за строителни дейности, защото част от лабораториите по автотранспортна техника, двигатели с вътрешно горене, хибридни електрически превозни средства и симулационната зала се нуждаят от ремонт.

„Идеята е от следващата година да представим нова специалност в същото направление – „Хиб­ридни електрически превозни средства“, за да бъдем в крак с новите технологии – казва директорката. – Екипът на гимназията е висококвалифициран. Част от преподавателите са бивши наши възпитаници. Искаме учениците ни да придобият отлични знания и умения и да бъдат конкурентоспособни на пазара на труда. Затова е важно да ги подготвяме в съвременни условия, за да имат достъп до новостите в съответните професии.“

Създаването на центъра има за цел да се повиши и квалификацията на учителите. И не само на тези от гимназията, а и на всички в област Сливен, които работят в сферата на професионалното образование. Училището е базово към Техническия университет в София с филиал в Сливен. Студентите редовно изнасят уроци в гимназията и провеждат своята педагогическа практика. Училището членува и в Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост заедно с още 16 професионални гимназии.

Миналата година в гимназията е открита и антистрес стая. Тя е финансирана по Превантивната програма на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. Стаята е оборудвана с различни уреди и игри, които да понижат напрежението и стреса от натовареното ежедневие. Достъп ще имат всички в училище, без това да нарушава учебните занятия.

Your Image Description

Свързани статии:

Хляб наш насущний* Бутиково училище с артистичен дух Майстори на газови инсталации В Търговище залагат на дуалното обучение

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Професия

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

С индивидуален подход към всяко дете

Next article

Зъбен скрининг в русенски ясли

Next article
Зъбен скрининг в русенски ясли

Зъбен скрининг в русенски ясли

„Зелени библиотеки“  в парковете на София

„Зелени библиотеки“ в парковете на София

Сестрите Николови с медали от международeн турнир

Сестрите Николови с медали от международeн турнир

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 2/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1s/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 3s/2023, Volume 31

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"