"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 37, 14 - 20.09.2023

Наука на борда

Европейската нощ на учените 2023 отново предлага богата програма за малки и големи

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
13-09-2023
in Брой 37, 14 - 20.09.2023
A A

Как човечеството трябва да се адаптира към промените в климата. Това е темата на тазгодишното издание на Европейската нощ на учените SEARCH 2023, което ще се състои на 29 септември. В инициативата участват повече от 25 населени места в страната. За първи път в нея се включват Казанлък, Пазарджик и Ямбол. 

Нощта ще се проведе на живо и онлайн, като прог­рамата ще се излъчва в социалните мрежи на проекта – https://www.facebook.com/ResearchersBG и в канала в YouTube – Европейска нощ на учените – SEARCH 2023, както и в профилите в социалните мрежи на всички партньорски организации. Тази година в инициативата участват 15 основни и 16 асоциирани партньори от цялата страна. Те са подготвили специална програма, която ще продължи няколко месеца в участващите населени места.

Обхваща дейности в училища, срещи с учени в изследователски институти и университети, както и събития на публични градски места. SEARCH е абревиатура от английски език и означава основните послания – Science+Environment+Art=Resilience (Наука + Околна среда + Изкуство). Инициативата „Европейска нощ на учените – SEARCH“ е проект, финансиран от Европейската комисия по програма „Хоризонт Европа“. Ето и някои акценти в програмата.

 

Темата на тазгодишното издание на Европейската нощ на учените SEARCH 2023 е как човечеството трябва да се адаптира към промените в климата

Във Варна се подготвят щандове за практически опити, демонстрации и презентации с участието на публиката. Посетителите ще се запознаят с индикатори за климатичните промени в морската среда. Ще наблюдават химични експерименти и демонстрации от учени в секция „Химия на морето“ от Института по океанология – БАН, който тази година чества своя 50-годишен юбилей.

Учени от секция „Океански технологии“ ще представят технологии за изследване на морската среда – контактни и дистанционни методи за наблюдения, оценка на основните хидрологични параметри, работа с океанографски прибори и системи.

В „Моето пътуване до Антарк­тида“ доц. д-р Райна Христова от секция „Морска геология и археология“ от Института по океанология ще представи фото- и видеоматериали от последната експедиция до о. Ливингстън и ще даде възможност на публиката да се пренесе на Ледения континент на базата ни „Св. Климент Охридски“.

На щанда на Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна, посетителите ще се запознаят с различните видове телескопи – от този, който е ползвал Нютон, до телескопа „Джеймс Уеб“. Ще се научат да работят със звездна карта, ще имат възможност да участват в специално подготвените за тях наблюдения.

В нощта на учените със свои щандове се включват и ученици от Варна. От иновативното СУ „Любен Каравелов“ ще покажат как LEGO роботиката помага процесът на учене да се приеме като игра. Екип на първото екоучилище в Морската ни столица – Иновативното средно училище „Пейо Яворов“, ще запознае присъстващите с една от екологичните теми, по които се работи в школото – „Здравословно хранене“.
Писали ли сте писмо в бутилка? Този въпрос отправят най-малките участници от ОУ „Иван Рилски“. Те ще поканят публиката да се включи в дейностите на техния щанд и желаещите да напишат писма до идните поколения, които да пуснат в морето.

Няколко са локациите в столицата, където ще има събития, посветени на Нощта на учените. В Агробиоинститута към Селскостопанската академия ще има презентации за различни растения и предизвикателствата, свързани с промените в климата.

Лекции за генома на България и участието ни в генома на Европа, за биобанкирането и геномните технологии в диагностиката на онкологичните заболявания могат да чуят желаещите в Медицинския университет – София.

В мол „София“ ще бъдат разположени щандовете на учени от университетите и научните институти в столицата, научни музеи и стартъп компании, които ще демонстрират, че науката може да бъде представяна навсякъде. На едно място ще бъдат дискутирани поводи да се гордеем с работата на български учени от най-различни направления.

Много са и темите, с които ще запознаят публиката в Националния етнографски музей, който отбелязва своята 130-годишнина. Посетителите ще научат как науката доказва, че съчувствието и солидарността се превръщат в един от основните двигатели на възстановяването на общностите след природно бедствие. Ще се запознаят и с научната дейност на секция „Антропология на народните изкуства и визуалните форми“ по опазване и социализация на културното наследство и научните изследвания, които се провеждат в тази област.

Какво не знаем за влечугите у нас, ще разкрият учените от Националния природонаучен музей. Оказва се, че страната ни е сред най-богатите на видове влечуги, а същевременно много от тях са слабо проучени.
Друг любопитен факт е завръщането на бобъра (Castor fiber) в България след близо век и половина отсъствие. Този прецедент задава интересен въпрос за инвазивната биология – след колко дълго отсъствие от дадена среда един вид може вече да се счита не за местен, а за чужд.

Посетителите на „София Тех парк“, Техническия университет – София, и УАСГ ще имат възможност да се включат в много презентации, лекции, игри, демонстрации и работилници. От Химикотехнологичния и металургичен университет (ХТМУ) обещават да разкрият тайната на прясното мляко и как лесно и бързо може да се установи съдържанието на калций и магнезий в него. Любопитните ще се запознаят с методите за измерване факторите на работната среда – шум, осветеност, газове и климатични параметри.

Програмата на ХТМУ също е посветена на 70-годишнината от създаването на Университета.

В учебната база на Медицинския университет в Пловдив ще се проведе конкурс за най-артистична дреха или аксесоар от отпадни материали. Ще има и работилница (Turning trash into treasure), в която ще се демонстрират различни техники за превръщане на отпадъци като хартия, бутилки и пластмаса дори в изкуство.

В ямболския планетариум ще се говори за дроновете, които са генератор на полезни данни за науката и бизнеса. Млади учени от „Географ БГ“ и Асоциацията на младите полярни изследователи (АПЕКС) ще вдъхновяват с темите, върху които работят, и ще накарат посетителите да мечтаят за далечни светове. Интерес предизвиква и лекцията на тема „Дали животът в по-зелена среда ни прави по-здрави?“.
В русенския Дворец на децата ще има работилница, в която посетителите от 4 до 12 години и техните родители ще имат възможност да експериментират, като изградят филтрираща система за вода от естествени материали. Качеството на водата е един от водещите проб­леми, оказващи влияние върху климатичните промени.

В работилницата по преобразуване на енергия децата ще сглобяват соларен скакалец, соларна количка и ръчен електрогенератор. Ще бъдат запознати със съвременните варианти за генериране на енергия в контекста на опазването на околната среда.

„Сортирай отпадъците“ ще покаже как под формата на състезателна игра децата научават да сортират правилно отпадъците.

С интерес се очакват лекцията и практическите дейности на тема „Климатът – основна причина за еволюцията на човека“. Археологът Кристина Янакиева ще разкаже на децата защо и как човекът е еволюирал. Участниците ще влязат в ролята на истински археолози, като изкопават праисторически находки в първата Лаборатория по експериментална археология за деца в пространството около Двореца на децата.

В Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в крайдунавския град ще бъде организирано ателие „Човешкото тяло в 60 секунди“. В него участниците ще имат шанса да погледнат какво има в тялото, чрез специални интерактивни тениски с приложение за смартфон.

В ателието „Игра без играчки“ децата ще изработят сами играчки от отпадъчни продукти. Неща, които бихме изхвърлили на боклука, ще се превърнат в прекрасни пособия за игра, аксесоари за бюро, играчки за домашен любимец. Ще чуят за кръговрата на рециклиране, както и интересни факти за рециклирането.
Друга тема е как решенията, свързани с интернет на нещата (IoT), могат да направят живота ни по-лесен и по-здравословен. Ще бъдат представени технологията и спецификата на IoT, след което ще се демонстрират конкретни сензори с реални измервания.

„Наука на борда“ – така е наречена идеята пътниците на единствената функционираща жп линия с междурелсие 760 мм в България, а именно теснолинейката Септември – Добринище, да имат неповторимо изживяване не само заради изключителния маршрут, но и заради забавните срещи с млади учени на борда.

Your Image Description

Свързани статии:

Default ThumbnailЕкспертна оценка от Брюксел ще покаже кой кой е в науката Господарят на стволовите клетки Сребърните аспри на цар Иван Александър Сероводородът – проблемът на Черно море

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Наука

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Philosophy, Number 3s/2024, Volume 33

Next article

Аграрният откри учебната година

Next article
Аграрният откри учебната година

Аграрният откри учебната година

Подкрепа за българския език в Албания

Подкрепа за българския език в Албания

Академичната година  започна в редица висши училища

Академичната година започна в редица висши училища

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 2/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1s/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 3s/2023, Volume 31

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"