Езиковата гимназия в Благоевград впечатлява с многото си дейности и гост-преподавател от Франция
Петя НИКОЛОВА
Да провокират интерес! Това го могат в Езиковата гимназия „Академик Людмил Стоянов“ в Благоевград. Как точно го правят, разказват за в. „Аз-буки“ ученичката Габриела Лазарова и нейният френски ментор и асистент в училището Матилде Лент.
Създаване на училищен вестник на френски език и участие на учениците в междугимназиален френско-европейски обмен на тема „Дезинформация и медийно образование“ са само две от последните събития в Езиковата гимназия в Благоевград.
За себе си ученичката в XI клас Габриела Лазарова казва: „Аз съм младо момиче, което иска да открие света. Обичам да общувам с хора от различни страни, и това е причината да участвам в създаването на вестник на френски. Искам да науча повече за света около мен!“.
Предложението за изданието идва от госпожица Лент. Тя пристига през септември в Благоевград по препоръка на Френския институт, за да подпомага учениците в изучаването на френски език. Матилде Лент е на 28 години и се изненадва приятно от доверието, което получава не само от директора Тинка Попова, но и от целия учителски състав. „Имам свобода в избора на темите, мога да тествам различни формати и да създавам съдържание, което ми харесва. Тази автономност е страхотна възможност и за мен самата, защото ми позволява да усвоя нови умения и да изградя повече увереност у себе си“, споделя Матилде.
Училищният вестник, озаглавен „Енерджи Гига“, стартира през декември м.г. с торта и френски специалитети, в духа на френската традиция. Раздават се и флаери за популяризиране на инициативата. За да бъде дейността им природосъобразна, засега учениците издават вестника само онлайн. И само на френски. Освен Габриела и Матилде Лент в редакционния състав са и ученичките Анна Кръстева, Божидара Георгиева и Марейд Оен Макгра. Съдържанието разкрива не само важни събития от ежедневието на училището, но разказва и за интересите им извън него. Отразен е благотворителният коледен концерт. Има статия, посветена на есента и меланхоличното чувство, което предизвиква у хората, както и споделени впечатления от преживяванията на Габи в Североизточна Франция по програма за обмен.
Завършила право и журналистика, французойката Матилде Лент съдейства на екипа в използването на думите и организацията на текстовете на френски. Вдъхновението вече е факт, потвърждава и Божидара: „Думите са мощно оръжие и трябва да бъдат добре подбрани и използвани. Журналистиката е интересна професия, с много предизвикателства“. Анна обича да прави снимки, Марейд – да чете книги и да рисува. А онова, което най-много харесва Матилде, е че Езиковата гимназия в Благоевград насърчава учениците си да се занимават с различни дейности.
Една от тях е проявената активност в междугимназиален френско-европейски обмен на тема „Дезинформация и медийно образование“. Видеоконференцията се провежда по проект „Европа, образование, училище“ на 12 януари. По време на дискусията ученици от XI и XII клас задават въпроси на Дивина Фраукс-Мейгс – професор по информационни науки, комуникация и медийна социология. Освен представители на Езиковата гимназия, присъстват ученици от 9. френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“ – София, както и ученици от Варшава, Хамбург, от гимназии във Франция. Всяко училище получава възможност да зададе няколко въпроса, след което учениците обсъждат темите, които ги интересуват. Сред благоевградските възпитаници, които се включват с въпроси за независимостта на журналистите и различните начини за намиране на надеждни източници онлайн, присъстват и създателите на ученическия вестник. Като начинаещи журналисти, те имат шанс да поискат и съвет.
„Преди конференцията – споделя за в. „Аз-буки“ Матилде Лент – работихме в час по френски с ученици от XI и XII клас по темата за дезинформацията. Тъй като децата получават информация почти изцяло чрез интернет и социалните мрежи, те знаят, че достигат до невярна информация, но им е трудно да променят навиците си и да се консултират с надеждни сайтове. С упражнения показахме как да намерят източника на някое от изображенията в публикация в интернет и по този начин да проверят и нейния източник. Казахме им, че разполагаме с инструменти за проверка, но най-важното е да сме наясно, че в публичното пространство се разпространява невярна информация, и да не бъдем наивни“. След като вижда как учениците се вълнуват от възможността да вземат самостоятелни решения, Лент е убедена, че такъв тип конференции ги обогатяват. Не само упражняват френския език, който говорят все още трудно. Получават и възможност да представят своята гледна точка, да обменят мнения с ученици от други държави и да чуят специалисти.
В Езиковата гимназия, като част от обучението по медийна грамотност и разпознаване на дезинформацията, със съдействието на Френския институт през февруари ще гостува пътуващата изложба Fake News: Art, Fiction, Mensonge, създадена от Центъра за медийно и информационно образование (CLEMI). „Работата по темата за медиите продължава месеци – допълва Матилде Лент. – По време на конференцията останах с впечатление, че младите хора задават еднакви по същността си въпроси, независимо дали са от България, Франция или другаде. Те знаят, че са повлияни от медиите, и особено от социалните мрежи, и искат да разберат какви последствия, най-вече политически, ще предизвика това за тяхната страна. Защото демокрациите наистина са изправени пред предизвикателството на дезинформацията.“
Гостуващата на Езиковата гимназия Матилде Лент приветства инициативи, подкрепени от директора Тинка Попова, и се вълнува заедно с Габи и нейните съученици от темите на деня. Надява се да направят не само вестник, но и спектакъл на френски.
А те пък ѝ пожелават да остане още една година, и вече са ѝ отправили покана.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg