Какво е качеството на въздуха в Тервел и околността, може да разбере всеки от сайта на Професионалната гимназия по техника и облекло „Дочо Михайлов“. Параметрите за температура, влажност, налягане и замърсеност на въздуха се отчитат в реално време и се виждат в секцията „Проекти“, „Чиста околна среда“. Екомисленето вече е част от философията на училището и това е само едно от доказателствата. Може би един ден малкият град в Североизточна България ще се прослави не само с името на кан Тервел, спасил римската столица Константинопол от арабските нашественици, но и с екологичните проекти на учениците от Професионалната гимназия по техника и облекло.
За зелените идеи на училището преподавателят по английски език и биология Емилия Колева твърди, че не са просто една от дейностите, а осъзната мисия за по-чист свят с минимален отпадък. Тя дори се затруднява да изброи всички осъществени инициативи, чийто фокус е опазването на околната среда: „Вярваме, че бъдещето е в нашите ръце, и постоянно организираме конкурси, базари, тренинги, еколагери за разпространяване на нашите зелени идеи“.
По време на конкурс за разработка на тема „Зелени умения в моето зелено училище“, организиран от Центъра за развитие на човешките ресурси, екипът на ПГТО „Дочо Михайлов“ впечатлява с идеята си „Нашата Зелена точка“. Това е специално обособено място в гимназията, на което се приемат ненужни битови уреди, а учениците от професионално направление „Автоматизация на производството“ ги разглобяват, използват ги за обучение и ги рециклират. Наградата за добрата идея е участие в еколагер в Сандански.
В рамките на три дни, от 16 до 18 ноември, заедно с представители на още 4 училища от страната, учениците от Тервелската професионална гимназия се включват в две изключително интересни артателиета.
За „Аз-буки“ учителката по английски език и биология разказва, че в училището вече имат вътрешен екип, който отговаря за постигане на разделното събиране на отпадъци по стаите, както и създадена организация по изхвърлянето им. Разполагат с контейнер за батерии, събират кенчетата в отделно кошче, а в двора е поставен обществен компостер, субстанцията от който се използва за обществена зеленчукова градина.
И ако инициативността в сферата на екологията е набрала мощна скорост, това се дължи до голяма степен и на творческата свобода, предоставена на учители и ученици от директора на гимназията инж. Иван Желязков. Наследил през 2005 г. ръководството на първото професионално училище в община Тервел, директорът се старае да поддържа спокоен и позитивен климат, защото е убеден, че той влияе благотворно и на учителите, и на учениците. Въпреки че спазва строго определени правила, предоставя свобода за творчески изяви.
„Създали сме такива условия и възможности, че училището да бъде генератор на успехи, да стимулира изграждане на професионални умения, но същевременно разнообразните мероприятия да са отдушник на натрупаните емоции“, казва при отбелязване на 40-годишнината на гимназията инж. Желязков. За
„Аз-буки“ директорът уточнява, че днес в ПГТО „Дочо Михайлов“ се обучават 250 ученици в три професионални направления: „Електроника и автоматика“, „Селско стопанство“ и „Производство на облекло“. „Те са съобразени с нуждите от квалифицирани кадри за общинската икономика – пояснява Желязков. – Вече над 45 години създаваме добре подготвени кадри, които намират реализация в различните дейности на икономиката в нашата община.“
С екип от 26 учители, почти всички от които имат повече от една професионална квалификация, директорът няма проблем с намирането на кадри. Материалната база отговаря на съвременните изисквания и предоставя необходимите условия за професионално обучение.
„Разполагаме с два оборудвани компютърни кабинета, две работилници по шевно производство, един кабинет за обучение на водачи на МПС, една лаборатория по автоматизация, един STEM кабинет, самостоятелна работилница по механизация на селското стопанство“, изброява инж. Желязков. И отбелязва, че всички кабинети са оборудвани с мултимедии, с кабелен и безжичен интернет, а на педагогическия състав ръководството на гимназията е осигурило лаптопи.
Така, въпреки че Тервел е град с малко над 3000 жители, Професионалната гимназия по техника и облекло намира през годините точния път към младите хора. Разнообразни извънкласни занимания, спорт, участия в програми и проекти, но и екология. Погледът напред, към бъдещето на планетата, е част от характеристиките на Професионалната гимназия. Затова и следи от екоинициативи могат да се открият навсякъде в училището.
„Ушихме торбички от неизползваеми парчета плат, а от пластмасови капачки направихме пана с мотиви от български шевици – разказва Емилия Колева. – За коридора на училището изработихме осветителни тела от стъклени бутилки. Творческият ентусиазъм продължава и в момента, защото изработваме различни декоративни изделия от използвани материали, които продаваме на благотворителни базари.“
Всяка година гимназията организира свой благотворителен базар, на който се предлагат дрехи и аксесоари втора употреба. Базарът се провежда под мотото „Ела и си вземи, ако имаш, донеси“. Като обединяват сили с другите образователни институции и с Община Тервел, пролет и есен учениците на професионалната гимназия се включват в градско почистване.
„Миналата година – разказва Емилия Колева – събрахме десетки чували с боклук. А за да се чуе посланието ни „Мисли чисто, мисли различно“, от намерения отпадъчен материал направихме чучело. По този начин успяхме не само да почистим, но и да предизвикаме внимание върху екологичните ни каузи.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg