Частици от усукана светлина, които са били заплетени с помощта на квантовата механика, предлагат нов подход към сигурно съхранение на данни. Холограмите, които създават 3D изображения и служат като защитни елементи на кредитни карти, обикновено се правят с шарки, поставени с лазерна светлина. През последните години вместо това физиците откриват начини да създават холограми със заплетени фотони. Това е нов обрат в технологията. Заплетените фотони са довели до създаването на холограми, които предлагат възможност за плътно и ултрасигурно криптиране на данни, съобщават изследователи в проучване.
Светлината може да се движи по различни начини. Но при вид въртене, известно като орбитален ъглов импулс, тя може да се разпространява в спирали, които приличат на усукани макарони. Както всички други фотони, усуканите версии могат да бъдат заплетени така, че по същество да действат като едно цяло. И нещо, което засяга единия от двойката заплетени фотони, незабавно засяга и другия, дори ако и да са много отдалечени един от друг.
В предишни експерименти изследователите са изпращали данни във въздуха в заплетени двойки усукани фотони. Подходът трябва да позволява високоскоростно предаване на данни, тъй като светлината може да идва с различни количества усукване, като всяко служи като различен канал за комуникация.
Сега същият подход е приложен за запис на данни в холограми. Двойките фотони с различно количество усукване създават различни набори от данни в една холограма. Колкото повече състояния на орбитален ъглов момент са включени, всяко с различно количество усукване, толкова повече данни изследователите могат „да опаковат“ в холограма. Освен побирането на повече данни в холограмите увеличаването на разнообразието от обрати, използвани за запис на данните, повишава сигурността.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg