"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 10, 07.-13.03.2024 г.

Мартеници пътуват от Италия до България

Децата от БНУ „Райна Княгиня“ в Ричоне не прекъсват връзката с родината

Диляна Кочева от Диляна Кочева
07-03-2024
in Брой 10, 07.-13.03.2024 г.
A A
Преди броени дни директорката Ивелина Иванова (вдясно) посреща на гости във филиала на училището в Болоня художничката Елица Гигова, която запозна децата с легендата за появата на мартеничката. Снимки – БНУ „Райна Княгиня“, Ричоне

Учениците от БНУ „Райна Княгиня“ в Ричоне, Италия, с филиал в Болоня не прекъсват връзката с България, а се стремят по всякакъв начин да я поддържат. Те провеждат съвместни уроци и открити беседи с четвъртокласниците от СУ „Иван Вазов“ в Благоевград. В контакт с тях са от няколко години. Благодарение на информационните технологии, малчуганите от една страна упражняват българския си език, а от друга – създават приятелства. В края на миналата година си разменят писма и картички с благопожелания по случай коледните празници.

Преди броени дни малките ни сънародници в Италия се включват в още една инициатива – конкурс за мартеничка. Състезанието е организирано от ДГ „Първи юни“ в Благоевград. Учениците от БНУ „Райна Княгиня“ изработват с много старание и любов мартенички, които изпращат до България за участие в надпреварата. Тяхната мартеничка е класирана на III място.

„Стремим се по всякакъв начин да не прекъсваме връзката с родината. На гости в училището редовно посрещаме и изявени българи от различни области“,

казва за в. „Аз-буки“ директорката на БНУ „Райна Княгиня“ Ивелина Иванова. Тя ръководи училището от създаването му до днес. Седалището му е в град Ричоне в провинцията Римини в Северна Италия, а двата му филиала са в Болоня и в кв. „Булгария“ в Гамбетола. Възпитаниците им общо са над 80. Училището съществува от близо девет години. През 2018 г. започва самостоятелен живот, след като се отделя от БНУ „Булгарина“ в Пескара.

В училището в Ричоне уроци по родолюбие вече два пъти изнася Искрен Красимиров. Той е актьор, режисьор, сценарист и автор на образователния проект „Незабравимата България“. Първия път запознава децата с живота и делото на техния патрон Райна Княгиня, а вторият – с Апостола на свободата Васил Левски.

Преди броени дни на гости им е и внучката на големия писател Николай Хайтов – художничката Елица Гигова.

Освен за творчеството на своя дядо тя разказва на малките ни сънародници в Италия и легендата за мартеничката. Учениците с интерес слушат преданието за това кога и откъде са се появили Пижо и Пенда. В края на часа всички знаели, че мартеницата е символ на здраве и щастие, мир и любов.

„Две години поред правим и виртуални разходки до България“, допълва още директорката. Посещавали са Панорамата „Плевенската епопея 1877“, крепостта Царевец във Велико Търново, Историческия музей в София, Батак, Карлово и много други.

Включват се и в инициативата „Посади дърво и остани във вечността“ на Историческия парк в село Неофит Рилски, област Варна. „Осиновихме един чинар и очакваме съвсем скоро да го посадят. За съжаление, няма как да пътуваме до България, за да го направим лично, но пред дървото ще има поставена табела с името на училището ни“, уточнява моята събеседничка.

В училището освен български език и литература изучават история и география на България.

Отбелязват всички родни празници и значими дати от миналото ни.

Традиционно коледните празници са съпроводени с богата и интересна програма и задължително – тържествен концерт. В края на миналата година по случай Бъдни вечер правят възстановка на празничната трапеза – приготвят според обичая точния брой постни ястия. Правят го точно така, както предците ни, независимо че се намират далеч от родината. А за Коледа пресъздават обичая на коледарите с подходящо облекло и обиколка из домовете на българските семейства.

За 1 март организират работилнички за мартеници. Там учениците изработват както мартеничките, които изпращат за България, и така и такива, които ще подарят на семействата си и на италианските си приятели.

Тържества всяка година организират и за Националния празник на България – 3 март, и за Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май.

„Искаме да запазим традициите живи.

Децата трябва да познават историята ни и да се гордеят, че са българи, независимо къде се намират“,

отбелязва Ивелина Иванова. Това е причината в училището да има и клуб по народни танци. Под надслов „На орото“ малки и големи танцуват хора и ръченици.

„До миналата година имахме и още един клуб – „Седянка“, в който децата се учиха да бродират. За съжаление, от тази година тези занимания не се провеждат. Преподавателката, която водеше часовете, се завърна да живее в България“, споделя директорката.

Миналата година възпитаниците им се включват в IX национален конкурс „Вазовата България“, посветен на 173-тата годишнина от рождението на патриарха на българската литература. Участват в категория „Рисунка“ и получават поощрителни награди. На страницата им в социалните мрежи има подробна информация за всякакви ученически конкурси и състезания. Повечето регламенти за включване вече позволяват децата да кандидатстват и от разстояние, което, само по себе си, е възможност за много деца зад граница да се включат. И те го правят!

„Заслугата за участието на децата в конкурси и състезания е по-скоро на учителите, отколкото на родителите“, казва Ивелина Иванова. Тя посочва, че в трудната възраст на пубертета, обикновено повечето българчета спират да посещават училището. „Това е масово и се отнася с пълна сила за всички училища зад граница“, отбелязва тя.

Посочва, че учениците им са доста натоварени. Те посещават италианското училище и в събота до 14 часа. След това имат едва час за почивка и отмора, да не забравяме и придвижване от едното място до другото. Занятията в българското школо в Ричоне и в Гамбетола се провеждат всяка събота от 16 часа. Единствено във филиала им в Болоня обучението се провежда в неделя. „Натоварването и на децата, и на родителите е много голямо“, уточнява моята събеседничка.

Към настоящия момент най-големият им ученик е деветокласник. Той е единствен и затова за него са осигурили обучение от разстояние, като учителят работи индивидуално само с него. Останалите им възпитаници са разпределени в сборни групи.

През настоящата учебна година имат 12 деца, които не владеят български.

Родителите им са българи, родени в Италия и в семейството се говори на италиански. Самите те изпитват затруднения. „Предизвикателството е голямо. Първо ще ги научим да говорят и чак след това ще продължим с уроците по писане“, разказва тя.

Директорката се гордее, че имат две деца, които посещавали училището им и семействата им решили да се върнат в родината си след време. Днес и двете учат в български училища и се справят отлично. „Вярвам, че успяваме да дадем много добра основа за владеене на езика на децата. Учим ги да се изразяват свободно на български и да пишат грамотно“, допълва тя.

Разказва, че учебниците, с които работят, са направени за ученици, изучаващи българския като втори език. За техните възпитаници италианският е първи. От практиката си Ивелина споделя, че сред най-големите трудности за българчетата зад граница е построяването на правилния словоред в изречението. „Понякога трудно подреждат думите, бъркат се с италианския. Но когато се говори повече на български и в семейството, всичко се оправя“, допълва тя.

В часовете често четат и приказки. Имат и прекрасна библиотека, от която учениците могат да взимат книги за вкъщи.

В края на учебната година всяко дете получава за подарък книга на български език, която да прочете в свободното си време през ваканцията.

„Стремим се в училището да намираме занимания не само на децата, но и на родителите им. С различни занимания увлекателно ги въвличаме в учебната програма – участие в работилнички за предмети и сувенири, беседи и открити уроци“, завършва моята събеседничка.

Your Image Description

Свързани статии:

Снимка БУ „Райна Княгиня“ – РичонеДа знам и да помня Партньорски връзки между Плевен и Монреал Опознай Родината, за да я обикнеш Да живеят технологиите

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags БНУ „Райна Княгиня“БолоняЕлица ГиговаИвелина ИвановаИталияНие по светаРичоне

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Вестник „Аз-буки“ – брой 10/2024 г.

Next article

Правила и ограничения при изплащането на командировъчни

Next article
Правила и ограничения при изплащането на командировъчни

Правила и ограничения при изплащането на командировъчни

Salman Rushdie’s Novels in the Perspectives of Postmodernism in the Third Millennium

The Anxiety of Gothic Kinship: Generic and Aesthetic Heterogeneity in E. T. A. Hoffmann’s Novel “The Devil’s Elixirsˮ

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 2/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1s/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 3s/2023, Volume 31

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"