"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 17 – 18, 25.04-08.05.2024 г.

„Храмът на Мелпомена“ вдъхновява децата в Кипър

Българската актриса и режисьор Моника Мелеки създава на островната държава театрална школа за децата от неделните училища

Петя Николова от Петя Николова
28-04-2024
in Брой 17 – 18, 25.04-08.05.2024 г.
A A
Децата от „Храмът на Мелпомена“ по време на представление в Ню Йорк, когато представят пиесата „Приказка за другото овчарче“ на Стефан Цанев. Снимки – Генерално консулство в Ню Йорк

„Научих гръцки език през поезията, защото много обичам стихове“, казва Моника Мелеки – създател и художествен ръководител на детската театрална школа „Храмът на Мелпомена“ в Кипър. Преди 34 години тя и съпругът ѝ, завършили българския ВИТИЗ, творят и работят и за България. На юг от нас, където езикът е разновидност на гръцкия, но на сцената се играе „в оригинал“.

Какво ли не създават българите по света!

Понякога ги срещаме на родна земя, но по-често чуваме и пишем за техните дела. Случва се онова, което знаем, да ни изглежда малко и недостатъчно, търсим основанието им да напуснат България, и неведнъж сме усещали огорчение. Но на фона на всички съмнения все ще се намери някой, в някое кътче на земното кълбо, който ни подчинява с енергията, ентусиазма и непрестанното си отдаване в името на това да превърне мястото си в света в една малка България.

И ако в този текст има доза сантименталност, тя идва от километрите разстояние. В него са имената на Бойко Антонов – съучредител на българското училище „Христо Ботев“ във Вашингтон и един от създателите на Асоциацията на българските училища в САЩ, на Живка Бубалова – директор на „Малко българско училище“ в Чикаго, и най-сетне – на една жена, чието име трябва да се чува – Моника Мелеки. С нея се срещаме, за да разберем как в малка страна като Кипър „Храмът на Мелпомена“ говори и ще продължи да говори за България.

Моника Мелеки – създател и художествен ръководител на детската театрална школа „Храмът на Мелпомена“ в Кипър. Снимка – Личен архив

„Не съм спирала дори за минутка – признава Мелеки. – Обикнах езика, играя на гръцки, преподавам на кипърски деца от 2000 г. Със съпруга ми създадохме театър „Скала“, в който в продължение на 24 години поставяхме пиеси и на неговата сцена са гостували много български трупи. През 2017-а с моята колежка, приятелка и съратница Юлия Бациева направихме и български театър в Ларнака, Кипър. Тогава ми хрумна, че мога да създам и детска школа на български език, и година по-късно реализирахме идеята.“

Моника споделя, че

„Храмът на Мелпомена“ тръгва изключително силно,

с около 20 деца, посещаващи българските неделни училища в региона.

Започват с „Анини приказки“ на Стефан Цанев. „Защото той пише в стих и така на децата им става по-лесно да се изразяват – обяснява Мелеки. – „Анини приказки“ са написани по детски разбираемо, но отправят послания и към големите, а за мен винаги е било важно спектакълът да не бъде предназначен само за един вид публика.“ Моника добавя, че

приказките на Стефан Цанев разкрепостяват децата,

а тя им помага с атрактивния начин, по който ги поставя.

Първото им участие е на фестивала „Приятели на България“ в „Албена“, защото художественият им ръководител е дълбоко убедена в ползата от фестивалите. На тях децата получават възможност да отворят своя мироглед и да видят как играят връстниците им. В Албена театралната школа получава награда, която се превръща и в първия подарък за труда на децата.

„Трябва да сме откровени – казва Мелеки. – Различно е да си в България и да се изразяваш на езика, на който говориш от сутрин до вечер, и

съвсем друго е преживяването за децата, които идват от чужбина.

Казвам го и за себе си, ние сме дърво без корен – чужденци сме в чужбина, чужденци се чувстваме и в България. В чужбина децата ходят само в събота и неделя в българско училище и дори в семействата, в които се говори на български, това не е литературният език. Затова, когато отиваме на международен фестивал, чуваме онзи език, който трябва да научим. Езикът, на който и театърът те учи – да говориш правилно, изразително, да можеш да разказваш за себе си.“

През годините Моника Мелеки насърчава българските деца в Кипър да се изразяват хубаво на български. Работи много с тях със словото, но е убедена, че

театърът е онази магия, която дава на публиката не само слово, но и движение, музика, танц.

Шест години по-късно, основателката на българския театър в Кипър ще напише: „Браво, мили деца! Напред и нагоре!“. Обръщението е към Арис Здравков, Анелия Пантели, Катерина Папаставру, Лилиа Георгиева и Мина Пантели от ръководената от нея театрална школа „Храмът на Мелпомена“.

Случва се веднага след завръщането им от фестивала „Децата на България“ в Чикаго.

Школата печели първа награда в категория „Поетичен танцов спектакъл“ с „Приказка за другото овчарче“ на Стефан Цанев.

Тръгва си и с първа награда за костюмите на Мелеки.

Заедно с вокална формация „Бамбини“ към ОДК – Пловдив, с ръководители Снежана и Димитър Доневи детската театрална школа в Кипър „Храмът на Мелпомена“ участва в програмата на II международен фестивал за детски и юношески пиеси и песни „Децата на България“, провел се на 30 и 31 март в център „Малката България“ в Чикаго.

Вокална група „Бамбини“ към ОДК – Пловдив, също си тръгва с първа награда – за цялостно представяне в категория „Музика“. Фестивалът, осъществен по идея и със съдействието на Бойко Антонов и на „Малко българско училище“ в американския град, предлага на българските гости топъл прием, домашно гостоприемство и безупречна организация.

„Те наистина вършат голямо дело там – казва Мелеки. – Във Вашингтон Бойко Антонов ни приюти в собствената си къща, събра всичките деца и направи програма, за да ни покаже най-интересното от столицата. В „Малко българско училище“ в Чикаго, където се проведе самият фестивал, имаше страхотна организация и това определено се дължи и на директора на училището Живка Бубалова. Благодарни сме много и заради хора като тях се чувстваме горди като българи! Вярвам, че трябва да изразяваме най-доброто от себе си и да се поддържаме навсякъде по света.“

На Фестивала, официално открит от Генералния консул на България в Чикаго Светослав Станков, участниците получават обръщение в специална видеовръзка от актьора Димитър Маринов, станал популярен като първия български актьор, качил се на сцената по време на церемонията по връчването на наградите „Оскар“.

Участниците са приветствани и от създателя на Фестивала Бойко Антонов, както и от директора на „Малко българско училище“ в Чикаго –Живка Бубалова.

В Ню Йорк генералният ни консул Ангел Ангелов ги запознава с културните инициативи на общността, а след това отиват на прием, организиран от Българското училище и хор „Гергана“.

Посещават и Посолството на България във Вашингтон, където са посрещнати и приветствани от посланика ни в САЩ Н.Пр. Георги Панайотов.

За прекрасното представяне на пиесата „Приказка за другото овчарче“ на Стефан Цанев децата от школата „Храмът на Мелпомена“ получават насоки от Цветана Папаставру, която помага в режисурата на Моника Мелеки.

„Цветана е училищен ръководител на БНУ „Васил Левски“ в с. Дали – споделя Мелеки. – Ние сме приятелки и колежки, нейната дъщеря също участва в Школата. Радвам се винаги, когато имам възможност да си сътруднича с българските неделни училища.

Правих майсторски клас в българското училище в Пафос и в БНУ „Паисий Хилендарски“ в Лимасол.

За първи път играхме спектакъла и пред неделните училища. Видях колко са талантливи  децата и как добре им се отрази срещата с театъра. Преди да заминем в Америка, ходихме в Българското училище „Народни будители“ в Паралимни, където всъщност направихме премиерата си. Мечтая си децата да играят пред всички български училища, не само в Кипър, но и в другите страни. Да се срещат със своите връстници и да усетят, че театърът е голяма връзка.“

В момента Моника Мелеки работи с децата от Театралната школа всяка събота.

Те са на различна възраст, с различно ниво на познаване на езика и затова използва различен подход към всяко от тях. Опитва се да им създаде чувство на гордост не само от това, че са българи, но и да се гордеят с това, което правят – с изкуството.  И тъй като репетират на сцена под наем, си е поставила за цел до есента да намери къща, в която, както сама казва, „да влезе „Храмът на Мелпомена“.

Специално за в. „Аз-буки“ Моника Мелеки разкрива една въодушевяваща новина:

„Следващият фестивал трябва да бъде при нас, в Кипър – казва тя. – И понеже „Децата на България“ е фестивал, който продължава в Америка, ще нарека нашия „Храмът на Мелпомена“. Мелпомена е музата на театъра и тъй като групата ни се казва така, съм решила, че следващият фестивал за български деца – от България и от чужбина, ще бъде в Кипър. Слагаме началото и се надяваме да получим подкрепа и от България. Ще я търся и ще я очаквам. Иска ми също да доведа в България и кипърската театрална група. Да запозная кипърските деца с България, да им покажа какво представлява нашата страна. Но най-много искам да получим съдействие да пътуваме и да играем пред децата от българските училища в чужбина. Защото това за тях е голяма емоция и голям урок по родолюбие.“

Your Image Description

Свързани статии:

Всеки е добре дошъл в българското училище в Барселона Рентгеновият лазер* 15 млн. лева за неделните училища в чужбина Малка България в сърцето на Ереван

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Асоциацията на българските училища в САЩКипърМоника МелекиНие по светаТворчество„Храмът на Мелпомена“

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Отличиха бъдещи фризьори, гримьори и модисти

Next article

Уроци сред природата на Шуменското плато

Next article
Уроци сред природата на Шуменското плато

Уроци сред природата на Шуменското плато

Рекорден брой проекти в XXVI национален конкурс „Млади таланти“

Рекорден брой проекти в XXVI национален конкурс „Млади таланти“

Лимитирани златни монети, зоопарк с детска градина и брак в небето на Панаира на тренировъчните фирми

Лимитирани златни монети, зоопарк с детска градина и брак в небето на Панаира на тренировъчните фирми

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 2/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1s/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 3s/2023, Volume 31

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"