Учениците от Професионалната гимназия по селско стопанство „Св. Климент Охридски“ произвеждат хиляди цветя, които носят огромна полза за градската среда в Кюстендил. Преди около два месеца по идея на кмета на Кюстендил – инж. Огнян Атанасов, и общински съветници закупуват семена. Така започват практическите занимания на учениците, които с огромен интерес прегръщат идеята и започват активно производство на разсад за цветя.
„С радост поехме този ангажимент, свързан с озеленяването на града. Вече сме произвели около 7000 растения от вида тагетис и невен. Тагетисът вече е изтеглен и изцяло засаден в града, предстои да пресадим невена, който също ще намери място в цветни алеи на Кюстендил“, разказа пред вестник „Аз-буки“ директорът на гимназията Зорница Домозетова.
Разсадът се отглежда в специална оранжерия в двора на Селскостопанската гимназия,
където доскоро имало и зеленчуци. Те вече са преместени под лехи и скоро всеки клас от Професионалната гимназия ще създаде своя зеленчукова градина, която включва, домати, краставици, боб, грах и различни култури, отгледани с любов от децата.
„Цялата тази дейност беше осъществена от учителите по професионална подготовка, съвместно с децата, които в часовете по практика показаха наученото. И в момента производствената практика на XII клас продължава“, обяви Домозетова.
Така 95-те ученици на гимназията отглеждат различни семена, пикират ги и ги превръщат в красиви растения. Директорката добави, че с дейността активират младите земеделци и създават интерес у младежта към традиционния за региона отрасъл – земеделието.
„Ежедневната работа в градинките на оранжерията се превръща в своеобразен навик
и този навик предизвиква интерес у учениците.
Аз не гарантирам, че всяко от децата ще се занимава със земеделие, но те свикват и това още повече им харесва. В нашето училище учат предимно момчета и определено интересът се засилва от тяхна страна“, разказва директорката на Професионалната гимназия.
От училището очакват новите семена, които са заявили, и ще произведат още цветя от вида летен гербер, далия и циния – за един по-красив и цветен град.
А в името на по-масово производство от Общината възнамеряват да закупят по-голяма парникова конструкция, в която много по-ефективно да се отглеждат цветята на Кюстендил.
„Идеята е да закупим семена с лични средства, заедно с част от общинските съветници. Събрахме 180 лв., а децата, от своя страна, произведоха около 7000 цветя. Ако отидете да ги купите от пазара, това би струвало 14 хил. лв. Вследствие на този положителен експеримент взех решение да разформираме средства от капиталови разходи и да закупим 120 квадрата оранжерия на гимназията, за да могат учениците да продължат да произвеждат по-голям брой цветя. Благодаря за ентусиазма на учениците и учителите, които помагат. Това е началото и мисля, че даваме добър пример“, заяви пред наш екип и кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов.
За бъдещите осмокласници от Професионалната гимназия по селско стопанство организираха Ден на отворените врати, който се проведе на 13 май. Те станаха свидетели на панорама на земеделската дейност, която включва щафетни игри, тип фермата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg