Българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Бостън и Кейп Код отваря врати през 1999 г. и вече 25 години продължаваме без спиране.“ Така започва разговорът ми с академичния директор на неделното школо в щата Масачузетс Силвия Михалева.
На 30 януари 1999 г. в град Убърн отваря врати първото българско училище в околностите на Бостън. Основано от родолюбиви българи с цел съхраняването на българския език и култура, то действа на принципа на възрожденските училища – поддържа се и се развива предимно с доброволен труд и средства на българите от общността в района на Бостън.
Първият учебен ден се провежда през януари 2000 г.
На него присъстват около 50 родители, деца и учители. Сред тях са семействата, положили основите на училището – Цанкови, Демиреви, Станчеви, Лихарски, Попови, Воденичарски, Михови, Атанасови, както и Виолета Желязкова. Оттогава досега повече от 1000 деца са преминали през вратите на БУ „Св. св. Кирил и Методий“ и над 100 учители са преподавали в него.
През 2007 г. училището, ръководено от президента Росен Димитров, става съосновател на Асоциацията на българските училища в чужбина. През май следващата година школото за пръв път раздава свидетелства, заверени от българското посолство във Вашингтон. Това поставя началото на формализирането на обучението в училището. От 2009 г. до 2011 г. училището участва в програма „Роден език и култура зад граница“ и е подпомагано от Министерството на образованието и науката. То е сред първите неделни училища, които получават лиценз от МОН и от учебната 2012/2013 г. е включено в ПМС 334, с което дипломите за завършени класове, издадени от училището, се признават в България. В отговор на желанието на българската общност в Кейп Код през учебната 2014/2015 г. училището отваря втори клон там.
С общоучилищен концерт под надслов „Вълшебният свят на детството“ на 11 май тази година БУ „Св. св. Кирил и Методий“ отбелязва своя рожден ден. На него се събират над 350 гости и ученици. Специални гости на празника са посланикът ни в САЩ Георги Панайотов, генералният консул в Ню Йорк Ангел Ангелов, изп. директор на Агенцията за българите в чужбина Райна Манджукова, които в продължение на 3 – 4 дена се срещат с българи от общността.
Малки и големи възпитаници на училището представят песни и танци, разказват приказки, с които показват и знанията си по български език.
Райна Манджукова връчва на училището плакет за цялостни заслуги за поддържане и разпространение на българския език зад граница. А дългогодишният президент на училището Росен Димитров е награден с почетна значка за значителен принос в съхранението на българското езиково и културно-историческо наследство и поддържането на огъня на българския дух и самосъзнание сред общността в Бостън и региона.
„Росен Димитров ръководи училището ни с много любов, всеотдайност и стратегическа далновидност през последните 22 години. Умението му да създава среда, в която всеки се чувства приет и ценен, да вдъхновява екипа ни, да има ясна визия и да взима навременни стратегически решения обогатява и насочва училището ни към бъдещето“, споделя директорката Михалева.
Самата тя е удостоена от Изпълнителната агенция за българите в чужбина с почетен медал „Иван Вазов“ за значителен принос към българското образование и култура в Северна Америка. Михалева започва да преподава в българското училище от 2001-ва, а десет години по-късно става и негов академичен директор.
Всяка учебна година училището организира два големи концерта. Единият е посветен на 24 май, а другият – на коледните и новогодишните празници. Те събират и сплотяват българската общност, обогатяват знанията на учениците и ги мотивират. Учениците се вълнуват, подготвят се трескаво и се упражняват да говорят пред голяма публика. Учителите, от своя страна, успяват да въведат децата в ритъма, звучността и богатството на българския език. „Това заздравява връзката с българската култура и спомага за приобщаването на нашите деца“, казва Михалева.
Тази учебна година в школото се обучават над 220 деца от 3-годишна възраст до гимназиален етап.
Часовете се провеждат основно в събота. Имат и няколко виртуални класа, които са през седмицата. „Почти за всеки клас от първи нагоре има и виртуален вариант, който е насочен към деца, които са малко по-надалече или не могат да се включат присъствено по друга причина“, обяснява директорът. Заради разрастването с учителския колектив обсъждат да започнат да провеждат часове и в неделя.
„Специфично за училището е, че много от децата в X или XI идват при нас като помощник-учители. Всяка година имаме по около 10 деца, които са помощник-учители. Това е чудесен опит за тях, допълнително си обогатяват езика, утвърждават се като лидери“, споделя за любопитната практика в школото неговата директорка.
В Америка доброволческият труд в гимназиалния курс е ключов за успешното академично развитие на учениците. За подкрепата на преподавателите в учебния процес помощник-учителите получават препоръки от директора на училището. Те ще им послужат при кандидатстването в колеж и университет. „Какъв по-естествен и близък до сърцето на децата начин от това“, смята Михалева.
За малчуганите между 7 и 9 години, които не владеят добре български език, от училището се разработва специална програма. „Според нас това е възрастта, в която децата могат да възприемат и академичния аспект на това, което ги учим. Там можем да повлияем най-вече – обяснява Михалева. – Децата, които не владеят добре българския език на 3-4 годишна възраст, се включват в групата на малките. Там могат естествено чрез песни да научат основните думи. Докато на децата между 7 и 9 години искаме да дадем сериозна база – азбука, четене, лексика. С тях работим в малки присъствени или виртуални групи с по между 3 и 5 деца. Наистина има успех.“
Масачузетс е сред щатовете, в които е утвърдена програмата „Печат за двуезичност“. А успешно преминалите теста за печата за двуезичност придобиват дипломи от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за владеене на български език като чужд. Основна заслуга за тази възможност има Силвия Михалева. От няколко години съвместно със Софийския университет училището организира тестове за сертифициране на знанията по български език. На тях вече са се явили над 50 деца, а наесен знанията си ще покажат още.
Учениците постигат изключително добри резултати.
Всички покриват ниво В2, а четири-пет от явилите се са покрили критериите и за С1.
„Някои от тези деца дори са родени в Америка, те са от смесени бракове и никога не са живели в България. Те са постигнали този успех благодарение на знанията, които са придобили по български език в училището. Успяваме да подготвим тези децата много добре академично“, с гордост заявява Михалева.
По думите ѝ благодарение на подготовката по два езика – английски и български, има много ученици, които успяват да изучат по 4 – 5 езика.
В училището е важен и балансът между академичното и социалното.
„Държим на академичната подготовка, но календарът от извънкласни дейности също е много важен. Непрекъснато имаме събития, свързани с фолклорни и исторически празници. Чрез тях се опитваме да има връзка между деца и родители, да обединим общността“, споделя Михалева.
Понякога за празниците канят и гости, които представят общоучилищни презентации. Например всяка година около 3 март авторът на исторически филми Пламен Петков, който живее в Бостън, презентира пред децата.
Училището организира и срещи с млади българи от общността. Така учениците могат да поговорят с младите, които вече следват в университет или колеж, да проучат какви са перспективите пред тях, след като завършат.
Родителската организация в училището също е много активна. „Много от нещата, които правим, са продиктувани от нея. Родителите влагат душа и сърце в тези празници и чествания и така за децата ученето е и забавление“, допълва директорът. Родителите и учителите провеждат събития поне два пъти в месеца за различни празници.
Освен това общността се радва на много други събития. Сред тях е и традиционният пикник за Гергьовден, който се провежда от близо 20 години. На него се събират близо 300 – 400 души от общността. Всеки юни българите в региона се събират на Празника на розата, който тази година се провежда на 16 юни в сградата на училището.
Българското училище организира и летен лагер,
в рамките на който децата ще практикуват български език с творчески занимания, проекти и разходки навън. „Цяло лято имаме интересни неща, основно свързани с проекти и игри, но покрай това – и учене на български език“, обяснява Силвия Михалева.
Българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Бостън и Кейп Код е от малкото неделни школа, които могат да се похвалят със собствена сграда. Ключова роля за това имат сплотеността на българската общност и съвместната дейност между българските институции в Бостън – Българския център в Нова Англия, българската църква „Св. Петка“ и Българо-американския културен център „Мадара“.
„За българската общност в Нова Англия, и специално в района на Бостън, е характерно, че сме много сплотени. През годините винаги сме вървели заедно. С различните български институции организираме много съвместни събития“, подчертава Михалева.
През 2019 г. Българският център в Нова Англия решава да закупи сграда за българската общност, и организира няколко събития за набирането на средства. Включват се всички и целта е изпълнена. А за първи път училищният звънец в новозакупената сграда удря през учебната 2021/2022 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg