С проекта „Етнофеерия в село Тишевица“ ще започне новата учебна година в ОбУ „Св. Климент Охридски“ в село Тишевица, област Враца. Той има за цел да съчетае в себе си културното многообразие на различните етноси, тяхното наследството и иновациите на новото време.
„Благодарни сме за предоставената ни възможност в лицето на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства да реализираме идеи, с които успяваме не само да задържим учениците си в училище и по креативен начин да им покажем как да усвоят нови знания и умения, но и да им помогнем да запазят и опознаят традициите на своя етнос и регион“, разказва за „Аз-буки“ учителят в целодневна организация на учебния ден към училището Баязид Иванов.
Той е автор на проекта и кандидатства веднага щом разбира, че ще има открита конкурсна процедура. Работата по него ще започне още в самото начало на новата учебна година, а дейността ще бъде разпределена между няколко работни групи с отделен ръководител.
Проектът обхваща учениците от І до X клас и техните родители.
Близо 90% от възпитаниците на ОбУ „Св. Климент Охридски“ са от социално уязвимите групи, а през 2011 г. училището влиза в списъка на защитените училища.
„Целта ни е да формираме интеркултурна компетентност, необходима на различните етнически групи. Искаме да изградим позитивна образователна среда, насърчаваща толерантността, приемането и разбирането, стимулираща развитието и съхраняването на културната идентичност“, разказва Иванов.
С новостите в науката и приложението им в реалността учениците ще запознае групата „Иновации днес“.
Групата „Едерлези“ пък има за цел да провокира децата да запазят традициите и културните си ценности. Освен това ще им помогне и да опознаят останалите си съученици чрез възстановката на празника.
Групата „Етносеверняк кат свирне“ ще бъде ангажирана с откриване и интервюиране на личности, които са участвали в музикалния състав на „Вировската духова музика“. По случай 100-годишнината на читалището „Селска пробуда – 1925“ в село Горно Пещене групата „Из етнокултурното многообразие на миналото“ ще изследва историята на културната институция и неговата дейност през годините до днес.
„В дейностите са заложени още много предизвикателства, които ще запазя в тайна на този етап. Все пак трябва финалната част на проекта трябва да бъде една истинска феерия“, посочва още моят събеседник.
Това не е първият път, в който училището кандидатства и получава одобрение за финансиране.
„Лично аз съм участвал в проект „ЕТНО дъга над Тишевица“ като ръководител на изследователска група „Живот като сватба“, която изследваше традициите и обичаите на различните етноси в различните региони в България“, обяснява Иванов.
За финал на проекта е направена възстановка на ромска сватба, базирана на събрана от учениците информация.
Учителят взима участие и в последния реализиран проект „ЕТНО социокултура в училище“, където влиза в ролята на режисьор и сценарист на група „ЕТНО ТВ“.
В рамките на проекта учениците гостуват на видни личности от ромски произход.
„Всички те не са се спрели пред бариерата на дискриминацията и са показали, че заедно можем“, обяснява моят събеседник. Точно така – „Заедно можем“ е озаглавен и документалния филм, за който учениците сами събират информация, влизайки в ролята на малки репортери.
„Участието ни в детския ромски фестивал „Отворено сърце“ във Велико Търново също допринася за емоционалното и културно развитие на учениците ни“, казва още Иванов. Тази година отново ще вземат участие в него.
„Работата на учителя е много специална.
Трябва да бъдеш гъвкав в преподаването си, за да приковеш вниманието на учениците към себе си. Затова целият педагогически колектив се опитваме да разчупим часовете си с нещо интересно. Използването на различни методи на преподаване засилва интереса на учениците“, казва за „Аз-буки“ временно изпълняващата длъжността директор на ОбУ „Св. Климент Охридски“ инж. Ирина Илиева.
През учебната 2023/2024 г. възпитаниците им са 124 на брой. Школото е средищно и децата пътуват от близките села: Вировско, Върбица, Тлачене и Горно Пещене.
„За да постигнат учениците ни по-добри образователни резултати, заложихме нови очаквания и изисквания пред тях. Вдигнахме летвата, като на всеки един от тях показахме, че може да успее, ако положи усилия“, обяснява директорката и посочва, че успехите им са закономерен резултат от съвместните усилия на ученици, учители и родители.
„В малките населени места, където училището е основен източник на знания, отговорността на учителите е огромна“, казва инж. Илиева.
Това е причината методите на преподаване непрекъснато да бъдат преосмисляни в контекста на съвременните изисквания. А за да се случи ефективно, това само по себе си е съпроводено и с непрекъснато повишаване на квалификацията и професионалната компетентност на педагозите.
В училището в село Тишевица учителите са 22, като всеки от тях работи всеотдайно в полза на децата.
За да бъдат уроците по-интересни, на помощ на учителите винаги идват информационните технологии.
„Интерактивните методи правят учебният процес по-привлекателен и създават траен интерес към знанието. Тези ключови моменти създават една позитивна образователна среда, като задълженията и отговорностите са ясно дефинирани – всеки добре знае какво трябва да прави“, обяснява директорката.
Работят съвместно и с неправителствена организация Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, с помощта на която през 2017/2018 г. училището става обединено.
Професиите, които предлагат, са две: „Хлебар-сладкар“ и „Строител-монтажник“.
„Идеята за професия се харесва на децата и техните родители. Професионалното образование отваря нови врати за учениците и засилва желанието им да идват на училище“, обяснява Илиева.
От две години училището е домакин на междуучилищно състезание „Професионална палитра „Аз знам, аз мога“, в което участие взимат обединените училища с професия „Хлебар-сладкар“ и „Строител-монтажник“. Учениците на ОбУ „Св. Климент Охридски“ представят на практика уменията, научените в час. Възпитаниците на школото в село Тишевица се представят отлично и в национални състезания в раздел „Мода и дизайн“, като през изминалата година учениците от клуб „Авангардна мода“ завоюват първи места.
С грамота за достойно участие и приз за най-млад футболист, учениците от с. Тишевица се завръщат от футболния турнир „Фило Пенов“ във Враца
Постижения бележат и в спорта, и в изкуствата.
По Национална програма „Заедно в изкуствата и в спорта“ футболният им отбор представя достойно училището им на редица турнири, а младежите от клубовете по изкуства създават нов облик на училищната сграда със своите картини. Децата от начален етап пък с огромно желание, ежегодно се включват във всички състезания, организирани от Сдружението на българските начални учители.
Училището им разполага с добра материална база. Предстои изграждане на STEM център с кабинети по природни науки, дизайн и 3D, математика и информатика, както и софтуер за високотехнологични оборудвани свързани класни стаи.
Имат и оборудвани кабинети за учебна практика, както и библиотечен кът, няколко компютърни кабинети и стол. През новата учебна година очакват спортната им площадка да бъде реновирана с настилка и защитна мрежа.
„Основната ни цел е да осигурим добро образование за всяко дете чрез създаване на устойчива, благоприятна и подкрепяща среда за ученици и учители, в партньорство с институции и родители. Искаме да се утвърдим като предпочитано място за обучение и възпитание в община Враца“, завършва директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg