Нели Михайлова, старши учител по физика в Националната природо-математическа гимназия, ходи всяко лято на екскурзионно летуване със своя клас. Обиколили са четирите големи наши планини, качвали са се на Кончето и Вихрен в Пирин, на Ботев в Стара планина, на Седемте рилски езера, на Перелик в Родопите. Тази година изненадата е друго вълнуващо пътуване – през юни заедно с класната си ръководителка учениците заминават за ЦЕРН, Щвейцария. Посещението на най-големия научен проект на планетата, както и програмата с лекторите и събитията там организират сами.
„Никак не е лесно да купиш 25 билета за самолет, помогнаха ни родителите“, казва Нели Михайлова.
Усилията си заслужават, защото от четиридневното пътуване учениците имат два и половина дни практика в Международния научен център. Традиционните ученически посещения в ЦЕРН са за по ден, без да се брои времето за път. Учениците на Нели Михайлова имат възможност да влязат и новия инфоцентър център и в страхотния интерактивен музей към него, както и да слязат на 86 метра под земята, за да видят един от четирите детектора на частици – CMS.
Затова едва ли за някого от нейните колеги и познати е изненада наградата „Акад. Матей Матеев“ на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“, която тя получи тази година „За изключителни постижения при откриването и развитието на млади таланти в областта на физиката“.
„Удоволствие е да работиш с мотивирани деца
– подчертава учителката. – При нас те идват с желание и след много сериозен изпит по физика, както и по другите предмети по природни науки. Това много ни улеснява. Имаме и повече часове – например, ако в другите училища в IX клас учат физика 1 час седмично, ние имаме по 4 часа. Правим сами програмите си и надграждаме общообразователната подготовка с т.нар. избираеми учебни предмети. “
Възпитаниците на гимназията ходят на много състезания. Винаги има голям брой желаещи за първото за учебната година есенно състезание през ноември. Това налага да се правят контролни изпити, за да се отсеят най-добрите – няма как от едно училище да отидат 40 – 50 човека. Преподавателите развиват младите таланти и заниманията в клубове по интереси, които се провеждат в извънучебно време.
„В тези клубове продължаваме да се занимаваме с висш пилотаж, с наука – каза Михайлова. – Решават се задачи на олимпийско ниво, осъществява се подготовка за всяко състезание, тъй като не всички са за решаване на задачи. Има и такива, в които се правят експерименти, изследвания или пък се защитават проекти.“
С чисто изследователски характер например е Турнирът на младите физици, от който тази година страната ни завоюва сребро. Печели го българският отбор, в който има две момичета от класа на учителката – Александра Петкова и Мила Гетова. Александра е отличена и със златен медал от международното състезание за млади учени, проведено в Катовице, Полша.
„Тя си избра тема, защити я безапелационно. Такова отличие досега не бяхме получавали. Трудната част в работата ни с надарени деца е, че трябва да отделяме доста повече време за собственото си развитие, за да може да бъдем максимално ефективни. Като свърша часовете, почвам да се подготвям за клуба по физика. Иска ни се да имаме по-богата база за изследователските задачи“, посочва учителката.
В новия корпус, който се изгражда в двора на Националната природо-математическа гимназия, ще има STEM център.
Сега повечето изследвания за Турнира на младите физици се правят във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Редовно преподаватели от Факултета изнасят лекции в гимназията. Тази година за учител по физика е назначен бивш ученик на Нели Михайлова. Казва се Трифон Ефтов и е треньор на отбора за Турнира на младите физици.
„Много се радваме на млади колеги с нови идеи, особено когато са наши възпитаници. Така се осъществява и приемственост. Истината е, че те не прекъсват връзката с нас, където и да отидат“, казва Михайлова.
В гимназията ежегодно се организират дни на отворените врати, в които учениците демонстрират уменията си пред посетителите – роднини, приятели. Гимназистите, на свой ред, ходят на отворените врати, организирани от Физическия факултет. Това, естествено, води до увеличаване броя на студентите в него – преди време е имало и години с нулев прием.
„Александра Петкова сподели в интервю, че първоначално е искала да учи в чужбина, но сега е решила да остане в България, защото е чула, че студентите са доволни от Факултета по физика. Там се откриват и нови интересни специалности, като „Квантова космическа и теоретична физика“, „Медицинска физика“. И това е много радостно“, подчертава учителката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg